ZOZZ header
 
alt    Na pytanie o celowość „zabawy” pod żaglami, na pokładzie jachtu lub żaglowca, w rejsie na Bałtyk czy na Morze Północne, finansowanym z budżetu miasta, mają prostą odpowiedź – Regionalny Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej to nie tylko jednorazowa przygoda, a „szkoła życia” przyszłych ludzi morza i przyszłych kadr zachodniopomorskiej gospodarki morskiej. Że nie ma w tym przesady, pokazało podsumowanie ubiegłorocznych osiągnięć, co ostatnio miało miejsce w auli Pałacu Młodzieży, koordynatora Programu.
Salę wypełniły delegacje kilkudziesięciu placówek oświatowych – ze Szczecina, Świnoujścia i Myśliborza, a także goście, przedstawiciele władz, ludzie morza, żeglarze. Prezentacje filmowe, wystawa fotograficzna, sprawozdanie i wydawnictwo rocznicowe „Nasze rejsy 2008” były dobrym przykładem całego ukierunkowanego i wieloletniego ciągu działań programowych, od przedszkolaków po uczniów i studentów Akademii Morskiej, „absolwentów” Programu. Najlepsze placówki odebrały podziękowania i nagrody, z rąk Zastępcy Prezydenta Szczecina Elżbiety Masojć, opiekującej się Programem z ramienia władz miasta. Podsumowano też konkurs fotograficzny „Nasze rejsy 2008”, był program artystyczny, podziękowania i życzenia dalszych sukcesów i dalekich rejsów w kolejnych latach, rejsów pod żaglami edukacji morskiej, pod banderą Szczecina…

    Całość prowadzili „absolwenci” Programu – Wojtek Kaczor (kapitan jachtu „Zryw”), i Iza Look (ZS 8), z pomocą Joli Gałęzowskiej, a bogata morska dekoracja auli i profesjonalna wystawa prac plastycznych i zdjęć były dziełem Doroty Kowalewskiej. Podobało się też wszystkim barwne wydawnictwo „Nasze rejsy2008”, i indywidualne dyplomy, co składała na komputerze Inez Sześciło. Dodatkowo wstępem do uroczystości była piosenka „10 w skali Beauforta”, w wykonaniu zespołu „Markato” z pracowni wokalnej, pod opieką Dariusza Chmielewskiego, a z kolei barwnym i dynamicznym zakończeniem była popisowa składanka w wykonaniu dziewczyn z  pracowni tanecznej, pod opieką Anety Pilarskiej i Doroty Linder-Baran.  Jeszcze raz dziękujemy serdecznie całej kadrze Pałacu Młodzieży, zaangażowanej w realizację Programu; w imieniu władz miasta i beneficjentów Programu takie podziękowanie – na ręce pani Dyrektor Małgorzaty Pokorskiej – złożyła też pani Prezydent Elżbieta Masojć.

      Szkoda, że te tak pozytywne działania wychowawcze mają niestety także swoich oponentów, czego przykładem był artykuł w „GW” z dn. 5 stycznia br. – „Oświata nam odpływa”. Radny Szczecina Michał Kopeć, były kurator zachodniopomorski, zarzuca w nim organizatorom Programu Edukacji Morskiej wydawanie miejskich pieniędzy na pozorowane cele mające „odwrócić uwagę od kłopotliwej dyskusji o wynikach nauczania, złych i dobrych szkołach, problemach wychowawczych, braku miejsc w przedszkolach”. Tymczasem całoroczne wydatki miasta na wszystkie akcje i rejsy programowe, w których corocznie uczestniczy do półtora tysiąca uczniów szczecińskich szkół, są kilkakrotnie niższe niż jednorazowy wydatek na organizację prywatnego koncertu rockowego, co jednak nie zbulwersowało większości radnych. Mamy nadzieję, że Program Edukacji Morskiej – przykład akurat dobrej roboty na rzecz szczecińskiej młodzieży – nie będzie wykorzystywany do niejasnych dyskusji prasowych, rzeczywiście przesłaniających faktyczne i zupełnie inne ewentualne problemy miasta Szczecina czy szczecińskiej oświaty. 

     Zapraszam zainteresowanych na miejska przystań nad jeziorem Dąbie, gdzie młodzi żeglarze w każdy zimowy weekend – zamiast stać w bramach - remontują i malują łódki, by latem popłynąć w wymarzony rejs, pokrywając jeszcze większość jego kosztów. Nasze działania na wodzie - „Nasze rejsy 2008” -  można też będzie obejrzeć w całości na stronie internetowej miasta Szczecina (www.szczecin.eu), a wystawa fotograficzna będzie jeszcze pokazana po feriach w Galerii Prezydenckiej, w gmachu Urzędu Miasta – otwarcie wystawy 3 lutego.

     Z życzeniami udanego wypoczynku podczas ferii zimowych zapraszam do dalszej współpracy. Pierwsze po feriach robocze spotkanie nauczycieli – opiekunów SKEM planujemy na  5 lutego, o godz.  1400 w Pracowni Edukacji Morskiej Pałacu Młodzieży (pok. 102, al. Piastów 7).

Tekst i zdjęcia i redakcja wydawnictwa „Nasze rejsy 2008”: Wiesław Seidler

Na zdjęciach:
1.    Dzisiaj przedszkolak…   
2.    …jutro kandydat na człowieka morza, „absolwent” Programu Edukacji Morskiej
3.    Zimowe prace na miejskiej przystani     

 
alt
alt
alt
 

 
Początek strony