Szczecińskie rejsy
Rejs "Witezia II" do Islandii
- Szczegóły
- Odsłony: 5765
W sierpniu 1958r. „Witeź II” wyruszył w kierunku Islandii. Kapitanem wyprawy był Emil Żychiewicz, towarzyszyli mu: Ludomir Mączka, A. Rześniowiecki, M. Jaworska, M. Domagała. Z powodu złych warunków atmosferycznych i braku wody, nie udaje się osiągnięcie zamierzonego celu. Po dopłynięciu w okolice Wysp Owczych jacht zawrócił do portu macierzystego.
W następnym roku, 12 maja 1959r. „Witeź II” z czteroosobową załogą na pokładzie ponownie wyszedł w rejs w kierunku Islandii. I tym razem jachtem dowodził E. Żychiewicz, a w załodze byli znani szczecińscy żeglarze: L. Mączka, M. Gerlach, S. Tomaszewski. Musieli pokonać niebezpieczne wody Północnego Atlantyku, sztormy, prądy i pełne skał wybrzeża Islandii. W książce „Polskie jachty na oceanach” autorstwa A. Kaszowskiego i Z. Urbanyi, tak opisano ostatni etap rejsu: „Gdy 5 czerwca lecą na skrzydłach południowo-wschodniej siódemki, kpt. Żychiewicz podejmuje ważką decyzję: dla skrócenia drogi do Zatoki Mgieł przejdą między skałami i rafami Eldey a półwyspem Reykjanes. (...) w porcie dowiedzieć się mieli o złej sławie tego przejścia, o nigdzie nie oznaczonych rafach, zmiennych prądach i statkach które tam zakończyły swój ostatni rejs”. Po 25 dniach żeglugi osiągnęli Reykjavik.
Rejs „Witezia II” do Islandii
Przy zmiennej pogodzie wyruszyli w drogę powrotną - „(...) wiatr rósł i potężniał, a w momencie wyjścia z zatoki Faxafloi, wzdęta sztormem oceanicznym fala zmuszała do największej uwagi mocno uwiązanego sternika. Tak wyniosłych majestatycznych fal nie widzieli jeszcze. Jacht szedł baksztagiem i zgrabnie wślizgiwał się na ich ubielone grzebieniem piany szczyty.”(cyt. „Polskie jachty na oceanach”).
Islandzki rejs „Witezia II” zakończył się 12 lipca 1959 r. w Szczecinie, na przystani JK AZS. Jacht pokonał 3.767 mil morskich i był pierwszym polskim jachtem, który dotarł do tej wulkanicznej wyspy, zwanej wyspą mgieł, i jednym z nielicznych na świecie, które pokonały, należy tutaj dodać bez silnika, tą trudną i pionierska trasę.
Opracował: Piotr Owczarski