Marynarskie ślubowanie, jak w SP 63. Chociaż jeszcze pierwszoklasistów
- Szczegóły
Tym razem kpt.ż.w. Wiktor Czapp był tylko „drugim po Bogu”, gdyż „My - dzielni Marynarze,wybraliśmy Panią Dyrektor na naszego Kapitan, żeby dzielnie prowadziła nasz okręt…”, a okręt to wyjątkowy, chyba jedyny w kraju (?), bowiem szczecińska Szkoła Podstawowa nr 63 nosi imię …Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców. Tego Związku już nie ma, ale jest szkoła nosząca jego imię, i jest sztandar szkoły, na który pierwszoklasiści złożyli w piątek 7 bm. uroczyste ślubowanie.
Takie coroczne ślubowanie uczniów klas pierwszych – podobnie jak w wielu innych szkołach, to już wieloletnia tradycja w SP 63, która w tym roku świętowała swoje 55-lecie. Morski patronat zobowiązuje, więc wzruszający ceremoniał przyjmowania „pierwszaków” do społeczności szkolnej przypomina nieco marynarski chrzest równikowy, przebiega wg specjalnego scenariusza, w formie dalekiego rejsu, pełnego przygód, z odwiedzaniem kolejnych wysp – Odwagi i Dzielności, Umiejętności, Gimnastyki, i Zabawek. Mali załoganci dzielnie pokonali wszystkie rafy i mielizny, poradzili sobie z wszystkimi zadaniami i zostali dopuszczenie do ślubowania…
Ślubowali na Sztandar Szkoły i przyrzekali z przejęciem – „…być koleżeńskimi i pomocnymi w potrzebie; nie zapominać o czarodziejskich słowach „proszę, dziękuję, przepraszam”; sumiennie wykonywać swoje uczniowskie obowiązki; (…) swoją nauką i zachowaniem sprawić radość rodzicom i nauczycielom; kochać naszą Ojczyznę – Polskę”. Po odebraniu ślubowania Kapitan – dyrektor Joanna Połeć-Trusiuk, pasowała wszystkich na marynarzy (na zdjęciach). Nie mniej wzruszeni od bohaterów uroczystości byli też ich rodzice i goście…
Podobne „morskie” ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych mają też miejsce w innych szczecińskich szkołach, mających za patronów ludzi morza, jak w SP 56 im. kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza, w SP 37 im. kpt.ż.w. Antoniego Ledóchowskiego, czy w SP 23 im. Mariusza Zaruskiego, a także w SP 2 w Gryfinie im. kpt.ż.w. Mamerta Stankiewicza, i w innych placówkach oświatowych, szczególnie w uczestniczących w Szczecińskim Programie Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Do tego dodać też trzeba „morskie” szczecińskie przedszkola, jak PP 27 „Żagielek”, czy PP 65 „Zatoczka”. Dziś przedszkolak i uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej, jutro marynarz, żeglarz, portowiec, stoczniowiec, człowiek morza…
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler