ZOZZ header
Reprezentacja Pomorza Zachodniego na TSR’2009
Korespondencje z pokładu "Kapitana Głowackiego"
                                      
Tallin na początek
 
altPrzypłynęli hen z dalekich świata stron... Z początkiem lipca, do Gdyni, na start bałtyckiej edycji wielkich międzynarodowych regat The Talll Ships’ Races’2009.  Ponad 100 jachtów i żaglowców,  z 18 krajów, a na ich pokładach blisko 2.900 załogantów, głównie młodych ludzi, podobnie jak oficjalna reprezentacja Szczecina – na "Darze Szczecina", "Hajduku i "Fryderyku Chopinie". Dołączyła do nich – w drugim etapie – reprezentacja Województwa Zachodniopomorskiego, na "Kapitanie Głowackim" (25 osób), i na „F. Chopinie” (8 osób).  Nasza przygoda z regatami rozpoczęła się wiosną od naboru młodzieży do reprezentacji i jej szkolenia, m.in. na pokładach dwóch oldtmerów  z Kołobrzegu – „Ark” i „Baltic Star”, w rejsie do Szczecina i z powrotem, z udziałem w Dniach Morza. Ostatecznie reprezentacja liczyła 33 osoby, w tym 11 osób kadry oficersko-wychowawczej i 22 młodzieży, z młodzieżowych klubów żeglarskich z Polic, Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia, Wolina, Myśliborza, Barlinka, Czaplinka i Kołobrzegu. Na pokład naszych żaglowców zaokrętowaliśmy w stolicy Estonii – Tallinie, podczas tzw. towarzyskiego etapu regat. Wcześniej – 15 lipca – cała naszą ekipę pożegnał na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich marszałek Witold Jabłoński, przekazując na jednostki bandery Pomorza Zachodniego. My ze swej strony obiecaliśmy godnie je reprezentować…
 
altZapraszam zainteresowanych nauczycieli – opiekunów SKEM  na spotkanie z cyklu „Atrakcje turystyczne w Regionie Transgranicznym”, organizowane przez Stowarzyszenie „Szlak wodny Berlin-Szczecin-Bałtyk”. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia br. (środa) o godz. 17.00  w „Biznes Klubie” przy pl. Batorego 4 (Budynek Urzędu Morskiego w Szczecinie – wejście od strony PKS).    Podczas spotkania zostanie przedstawiony film „Świnoujście – Kraina 44 wysp. Film otrzymał Nagrodę Specjalną MTP podczas Targów TOUR SALON 2008. Gościem  spotkania będzie p. Katarzyna Rówińska z Wydziału Rozwoju Miasta Świnoujścia.

altTa wystawa – prac plastycznych i zdjęć z naszych rejsów 2008 – była ozdobą podsumowania Programu w Pałacu Młodzieży, o czym już pisałem. Dzień później obejrzały ją jeszcze dzieci z SP 7 (na zdjęciach), a po feriach wystawa trafi na dwa tygodnie do Galerii Prezydenckiej w gmachu Urzędu Miasta (pl. Armii krajowej). Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek 3 lutego br., o godz. 13.00, zapraszam na otwarcie delegacje naszych placówek, szczególnie „mundurowych” - PP 27 i PP 65, SP 1, SP 5, SP 14, SP 55, SP 63, Gimn. 6, ZSBO, i pozostałych chętnych.

 
PROTESTUJEMY
Nauczyciele – opiekunowie Szkolnych Kół Edukacji Morskiej
Przyjaciele Programu


            Nasze pozytywne działania wychowawcze mają niestety także swoich oponentów, czego przykładem jest artykuł w „Gazecie Wyborczej - Szczecin” z dn. 5 stycznia br. – „Oświata nam odpływa”. Radny Szczecina Michał Kopeć, były kurator zachodniopomorski, zarzuca w nim organizatorom Regionalnego Programu Edukacji Morskiej – czyli nam wszystkim – niewłaściwe wydawanie miejskich pieniędzy. Cytuję pełny fragment artykułu dotyczący naszego Programu: „Co dalej szczecińska oświato?

 
alt    Na pytanie o celowość „zabawy” pod żaglami, na pokładzie jachtu lub żaglowca, w rejsie na Bałtyk czy na Morze Północne, finansowanym z budżetu miasta, mają prostą odpowiedź – Regionalny Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej to nie tylko jednorazowa przygoda, a „szkoła życia” przyszłych ludzi morza i przyszłych kadr zachodniopomorskiej gospodarki morskiej. Że nie ma w tym przesady, pokazało podsumowanie ubiegłorocznych osiągnięć, co ostatnio miało miejsce w auli Pałacu Młodzieży, koordynatora Programu.

Było ich sporo, od wypadów na jezioro Dąbie, po rejsy morskie na Bałtyk, Morze Północne, Morze Śródziemne… Tradycyjnie zostały podsumowane podczas międzyszkolnej sesji programowej w czwartek 27 listopada br., w gościnnym Zespole Szkół Budowy Okrętów. Salę wypełniły do ostatniego miejsca delegacje Szkolnych Kół Edukacji Morskiej – nawet ze Świnoujścia i Myśliborza, w tym uczestnicy rejsów i konkursów tematycznych – literackiego i fotograficznego. Dopisali goście, z panią prezydent Elżbietą Masojć i dyrektorem Wydz. Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Jerzym Serdyńskim, byli ludzie morza, kapitanowie naszych jachtów i żaglowców, media… Udaną dekorację stanowiły liczne zdjęcia z naszych wypraw i rejsów.


Zapraszam i przypominam terminy naszych najbliższych imprez programowych, międzyszkolnych i innych:

  • 20 listopada (czwartek) – godz. 14.00 – SP 23, ul. Miernicza 10 – konkurs wiedzy „Bitwa morska – o s/y „Zryw” (30-lecie jachtu) – tylko dla szkół podstawowych i specjalnych, wg rozesłanego regulaminu; organizator – SP 23, Bożena Thomsen

Tym razem na pokładzie „Kapitana Głowackiego” – w ramach regionalnego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Z wiatrem w żaglach” - byli ostatnio na morzu uczniowie z gminy Police, z dwóch młodzieżowych klubów żeglarskich – „Fala” Police i „Bras” Trzebież. Rejs był nagrodą fundowaną przez Urząd Marszałkowski, za najlepsze ugoszczenie uczestników tegorocznych Etapowych Regat Turystycznych ZOZŻ, w powiązaniu z realizacją zadania publicznego „Promocja województwa poprzez sport”.

Początek strony