ZOZZ header

Przez cały sezon nawigacyjny – od wiosny do jesieni - pozostają na masztach banderowych naszych klubów żeglarskich i marin, a dokładnie od dnia podniesienia bandery podczas ceremonii otwarcia sezonu, aż do również uroczystego zakończenia sezonu. Wtedy to Biało-czerwona zostaje w takt hymnu narodowego opuszczona ż masztu i również ceremonialnie odpowiednio złożona, po czym pozostaje w klubie, do wiosny, kiedy znowu załopocze na klubowym maszcie banderowym. Nie odbywa się to w całym kraju w tym samym terminie, teraz właśnie przyszedł czas na uroczystości zakończenia sezonu, najczęściej na przełomie października-listopada, jak w sobotę 22 bm., w szczecińskim Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie. Pomimo kapryśnej jesiennej aury wokół masztu zebrało się liczne grono młodych żeglarzy, ich rodziców i przyjaciół, a tradycyjnie powitały ich tańcem morskim maluchy z zaprzyjaźnionego Przedszkola 27 „Żagielek”…


Po ceremonii opuszczenia bandery zastępca dyrektora CŻ Magdalena Piasecka-Górny krótko podsumowała dokonania roku: „Miniony sezon był dla nas dużym wyzwaniem. Zaczęliśmy pracę w nowej formule prawnej, otworzyliśmy schronisko młodzieżowe, świętowaliśmy 50. urodziny jachtu „Magnolia”. Zorganizowaliśmy liczne regaty, m.in. Pucharu Dnia Dziecka, Pucharu „Magnolii”, Wojewódzką Olimpiadę Młodzieży, Szczecin Fair Play (Laser i Finn), Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Optymiście, oraz po raz pierwszy Wojewódzkie Mistrzostwa w Kajakarstwie, oraz obecne Otwarte Mistrzostwa Okręgu w klasie Laser. Dokładamy starań, by w przyszłym roku dorzucić do tej puli także Otwarte Mistrzostwa Polski w klasie Micro, której zawodników wspieramy…”


Później Dyrektor Łukasz Pundyk uhonorował Złotą Odznaką CŻ znanego żeglarza i instruktora kapitana Mieczysława Irchę, a Sekretarz ZOZŻ wręczył opiekunom i młodzieży z dwóch sekcji – turystycznej i kajakowej, Zachodniopomorskie Żeglarskie Odznaki Turystyczne. Kapitan-senior Bruno Salcewicz przekazał historyczne zdjęcie „Zewu Morza”. Po części oficjalnej odbył się pokaz specjalnej, rozszerzonej wersji filmu o „Magnolii”, a następnie rozpoczęły się na wodach jeziora Dąbie zapowiadane wcześniej dwudniowe regaty w klasie Laser 4.7, Standard i Radial.


Podczas sezonu 2016 w regularnych zajęciach w sekcjach CŻ uczestniczyło ponad 200 młodych żeglarzy i wodniaków. Największą popularnością cieszyły się sekcje Optymist regatowy i windsurfingu. Także blisko 100 wychowanków wzięło udział w krótszych i kilkudniowych rejsach szkoleniowych, z najdłuższymi 2-tygodniowymi wyprawami „Zrywem” i „Magnolią” dookoła Zelandii. Ponadto były też biwaki i wakacyjne półkolonie żeglarskie, z udziałem ponad 250 dzieci, i kursy na żeglarzy i sterników jachtowych. Centrum Żeglarskie jest także bazą szkoleniową dla Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, i dla szczecińskiej edycji Programu Energa Sailing Education Optimist, co oznacza kolejnych kilkuset młodych adeptów żeglarstwa, chłopców i dziewcząt. Ceremonia zamknięcia sezonu nie oznacza oczywiście przerwy w cyklu szkoleniowym – CŻ „żyje”, działa i szkoli dzieci i młodzież przez cały rok kalendarzowy, a bandera wróci na maszt wiosną…


Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Początek strony