SPRAWOZDANIE Z COROCZNEGO ZEBRANIA EURILCI 2016 (EAGM)
- Szczegóły
26 – 27 listopada 2016 roku w Brukseli odbyło się zebranie EurILCA (EAGM). Polskę reprezentował Marcin Rudawski, wiceprezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser.
Poniżej znajdziecie przygotowane przez Marcina sprawozdanie z tego wydarzenia.
Najważniejsze ustalenia, decyzje i tematy poddane pod dyskusję:
1. Zmieniono zasady rozgrywania i wyboru organizatorów Pucharu Europy:
Wybrano organizatorów imprez mistrzowskich na rok 2019:
ME Laser 4.7 – Hyeres, Francja
ME Radial U19 – Ateny, Grecja
ME U21 Laser Standard i Laser Radial – Dziwnów, Polska
ME Laser Radial i Laser Standard Seniorzy – Porto, Portugalia.
W rywalizacji o organizację ME U21 konkurowały cztery lokalizacje (Grecja, Węgry, Czarnogóra i Polska). Do finału przeszła Polska i Czarnogóra. Mimo, iż wśród delegatów jest chęć do promowania nowych lokalizacji Stowarzyszeniu udało się ponownie przeforsować organizację imprezy mistrzowskiej w Polsce.
Polska grupa regionalna: NOR, SWE, FIN, LTU, LAT, EST, POL.
Regaty mają odbywać się rotacyjnie w krajach regionu. Kraje organizatorzy spadają na koniec kolejki. Oznacza to, że PE w Polsce w teorii odbywać się będzie co 3 lata. Istnieje jednak możliwość indywidualnych negocjacji między krajami. Razem z przedstawicielami Skandynawii PSKL zawarło wstępne porozumienie, że raz na 2 lata PE organizują dwa kraje Skandynawskie, na zmianę z Polską i którymś z mniejszych krajów naszego regionu w parze. Przykładowo w 2017 PE organizuje Polska i Litwa, 2018 – 2 kraje Skandynawskie, 2019 – Polska i Estonia, 2020 – 2 kraje Skandynawskie.
Dzięki temu w Polsce jest szansa na rozegranie PE raz na dwa lata, a nie na trzy. Na zebraniu nie było niestety żadnego przedstawiciela krajów byłych republik radzieckich.
W sezonie 2017 i kolejnych rozgrywane będzie jedynie 10 imprez PE, po 2 imprezy na region. 3 najlepsze imprezy liczyć się będą do klasyfikacji generalnej. Zakończenie całej edycji PE odbywać się będzie podczas ostatnich zawodów serii w sezonie.
Zgłoszenia do organizacji PE należy składać do 1 czerwca 2017 r.
2. Przewidywane zmiany w przepisach – sezon 2017:
Końcówki kompozytowe – najprawdopodobniej dostępne od lutego/marca 2017.
Teoretycznie końcówka ma mieć dokładnie takie same parametry jak dzisiaj stosowane. Ma jednak się nie giąć i przez to wytrzymywać wiele sezonów. Cena oscylować będzie w okolicy 500 EUR. Nie wiadomo czy będzie można na nich ścigać się już na imprezach mistrzowskich 2017. Najprawdopodobniej możliwość korzystania z nowych końcówek kompozytowych nie będzie dopuszczona podczas ME Laser 4.7, natomiast kolejne imprezy będą to umożliwiały. Na Zebraniu Prezydent EurILCI zapowiedział jednak, że podejmie decyzję na parę tygodni przed zawodami, w zależności od dostępności masztów na rynku europejskim.
Kompas elektroniczny – będzie można stosować kompas elektroniczny, ale bez GPS.
Przelotka (mała kipa) na stoliku z knagami:
mocowana między knagami będzie dopuszczalna, jej zadaniem jest mocowanie lub prowadzenie gumy miecza.
Knaga do regulacji pasów:
do regulacji pasów będzie można używać knagi, ale takiej która nie będzie przymocowana na stałe do łodzi.
3. Kategoria wiekowa U23.
Zarówno World Council, jak i EurILCA jest przeciwna podnoszeniu wieku dla młodzieżowców.
Podniesienie wieku dla młodzieżowca w innych klasach wynika z braku frekwencji na imprezach U21. W Laserze spowodowałoby to niekontrolowany wzrost liczby startujących. Zdaniem większości delegatów nie ma to wpływu na utrzymanie młodzieży dłużej na Laserze. Sprawa ma być poddana ponownie pod dyskusję w kolejnym roku.
4. PE Masters w Polsce.
Jest wola zorganizowania takiej imprezy w Polsce, nawet przy znikomej frekwencji. Jest też chęć, aby taka impreza odbyła się na jeziorze. Ostateczny termin na decyzję w tej sprawie to 30/12/2016.
Źródło www.klasalaser.pl