ZOZZ header

Wojtek Victor Wejer i Jimmy CornellNiedawno pisałem o wyjątkowym 7-letnim wokółziemskim rejsie szczecińsko-polonijnych  żeglarzy Jana i Ewy Pietrzaków, na katamaranie „Double Helix”, a nasz „Żeglarski Ambasador” kpt. Wojtek Jacobson nadesłał równolegle drugą dobrą wiadomość, też „kanadyjską”:  „Z wielką radością informuję, że Wojtek (Victor) Wejer - polski żeglarz z Toronto, były członek szczecińskiego JK AZS, został wyróżniony Nagrodą Honorową Ocean Cruising Club roku 2016 za "Wybitne zasługi dla społeczności żeglarskiej". Warto napisać o nim więcej (czytaj więcej)…

Urodzony w Warszawie, inżynier mechanik Wojtek Wejer  zaczął żeglarstwo w 1958 r. w JK AZS w Szczecinie. Startował wtedy z sukcesami w klasie Finn, a dzięki znajomościom we władzach granicznych w Świnoujściu robił też nielegalne wypady na Bornholm, jako sternik . Wyjechał z Polski w 1967 r. do Anglii, na urlop dwutygodniowy, i nigdy nie powrócił do kraju. Od 1968 roku mieszka w Kanadzie, w Toronto, gdzie jest członkiem Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego. Odwiedzał też służbowo północną Kanadę i włóczył się po zachodnich wybrzeżach Kanady i Alaski, a w 2005 r. spotkał się w Toronto z Ludkiem Mączkę, którego znał wcześniej w Szczecinie.. Żeglarskim mentorem W. Wejera  jest „nasz” kpt. Wojciech Jacobson, z którym utrzymuje od 2005 r stały kontakt.  

Bliższe zainteresowanie W. Wejera Przejściem Północno-Zachodnim (NWP) datuje  się od 2006 r., kiedy polskie jachty „Nekton” i „Stary” – portem macierzystym obu jest Szczecin – pokonywały NWP. Wspomagał je wtedy głównie korespondencyjnie, bezpośrednimi informacjami. Od tego czasu wielokrotnie służy szeroką pomocą także innym jachtom płynącym przez NWP,  uczestnicząc w nawiązaniu łączności między jachtami i  lądem, a także przekazując załogom istotne bieżące informacje techniczne, logistyczne i nawigacyjne, pomocne w wyborze trasy,  w tym analizy i prognozy lodowe oraz pogodowe, i inne. Pomaga jachtom nie tylko zdalnie - drogą mailową, telefoniczną, radiową i skypową, ale też kontaktuje się często osobiście z ich załogami. Polskie jachty, które dotychczas pokonały NWP, nie tylko "Stary" i "Nekton", ale też "Solanus" i "Lady Dana 44", a także polsko-szwedzka załoga jachtu "Anna", również korzystały z rad Wojtka, jak również „Selma”,  z którą wymieniał ponad 200 korespondencji.

Ma on w efekcie wiele kontaktów z żeglarzami polarnymi na całym świecie, w tym z wieloma sławami jak Jimmy Cornell, Eric Brossier (na zdjęciach), Richard Hudson, i z innymi. Prowadzi listę przejść NWP, która jest uzupełniana na bieżąco, współpracując z Robertem K. Headlandem ze Scott Polar Institute  przy Uniwersytecie w Cambridge (UK). Opracował  przy tym specyficzny rodzaj locji dla jachtów publikowany przez Royal Cruising Club (GB) i co rocznie uzupełniany, jako skrypt internetowy oparty na  wiadomościach gromadzonych od 1984 r. i  zawierający  niezbędne informacje pomocne żeglarzom planującym rejsy po wodach Północnej Kanady  i NWP; najnowsza edycja 2016.  

Za tą działalność został w 2016 r. wyróżniony  prestiżową angielską Nagrodę Honorową Ocean Cruising Club,  Award of Merit za "Wybitne zasługi dla społeczności żeglarskiej", a konkretnie za wieloletnie wspomaganie żeglarzy pokonujących NWP. Do nagrody tej został nominowany nawet podwójnie:1) za szerokie, zdalne wspieranie jachtów żeglujących przez NWP, kiedy w latach 2006-2016 dostarczał wielu jachtom bezinteresowne rady dotyczące pogody, zalodzenia i wyboru trasy; 2) przyczynił się też do bezpiecznego i pomyślnego pokonania NWP przez wiele jachtów, oraz dostarczał bezinteresownie wyważone informacje i ekspertyzy wszystkim, którzy prosili go o pomoc i ostrzegał marzycieli i lekkomyślnych przed podjęciem niebezpiecznych decyzji. Od roku 2006 do 2016 dał wsparcie 42 jachtom płynącym przez NWP,  wraz z jachtem, który w.2016 r. jako pierwszy w historii przeszedł przez cieśninę Fury and Hecla. Pilotował też zdalnie amerykańskiego żeglarza - samotnika, Matta Rutherforda, który po zakończeniu NW Passage popłynął na przylądek Horn i okrążył obie Ameryki. Uzasadnienie i otrzymane zawiadomienie jest w oryginale znacznie szersze i bardziej pochlebne. Wręczenie nagrody będzie miało miejsce podczas dorocznego wręczenia nagród OCC, tym razem  2 kwietnia 2017 r., w Greenland’s Campus, Henley-on-Thames, w Wielkiej Brytanii. Wielkie gratulacje dla Wojtka Victora Wejera, od wszystkich polskich, polonijnych i światowych żeglarzy!!! 

Zebrali: W. Jacobson i W. Seidler

Więcej też na http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3120&page=0

 Kontakt: Victor Wejer <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wojtek Wejer nagrodzony

Kolejny Kanadyjczyk ze Szczecina

 

    Niedawno pisałem o wyjątkowym 7-letnim wokółziemskim rejsie szczecińsko-polonijnych  żeglarzy Jana i Ewy Pietrzaków, na katamaranie „Double Helix”, a nasz „Żeglarski Ambasador” kpt. Wojtek Jacobson nadesłał równolegle drugą dobrą wiadomość, też „kanadyjską”:  Z wielką radością informuję, że Wojtek (Victor) Wejer - polski żeglarz z Toronto, były członek szczecińskiego JK AZS, został wyróżniony Nagrodą Honorową Ocean Cruising Club roku 2016 za "Wybitne zasługi dla społeczności żeglarskiej". Warto napisać o nim więcej (czytaj więcej)…

 

     Urodzony w Warszawie, inżynier mechanik Wojtek Wejer  zaczął żeglarstwo w 1958 r. w JK AZS w Szczecinie. Startował wtedy z sukcesami w klasie Finn, a dzięki znajomościom we władzach granicznych w Świnoujściu robił też nielegalne wypady na Bornholm, jako sternik . Wyjechał z Polski w 1967 r. do Anglii, na urlop dwutygodniowy, i nigdy nie powrócił do kraju. Od 1968 roku mieszka w Kanadzie, w Toronto, gdzie jest członkiem Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego. Odwiedzał też służbowo północną Kanadę i włóczył się po zachodnich wybrzeżach Kanady i Alaski, a w 2005 r. spotkał się w Toronto z Ludkiem Mączkę, którego znał wcześniej w Szczecinie.. Żeglarskim mentorem W. Wejera  jest „nasz” kpt. Wojciech Jacobson, z którym utrzymuje od 2005 r stały kontakt. 

      Bliższe zainteresowanie W. Wejera Przejściem Północno-Zachodnim (NWP) datuje  się od 2006 r., kiedy polskie jachty „Nekton” i „Stary” – portem macierzystym obu jest Szczecin – pokonywały NWP.  Wspomagał je wtedy głównie korespondencyjnie, bezpośrednimi informacjami. Od tego czasu wielokrotnie służy szeroką pomocą także innym jachtom płynącym przez NWP,  uczestnicząc w nawiązaniu łączności między jachtami i  lądem, a także przekazując załogom istotne bieżące informacje techniczne, logistyczne i nawigacyjne, pomocne w wyborze trasy,  w tym analizy i prognozy lodowe oraz pogodowe, i inne. Pomaga jachtom nie tylko zdalnie - drogą mailową, telefoniczną, radiową i skypową, ale też kontaktuje się często osobiście z ich załogami. Polskie jachty, które dotychczas pokonały NWP, nie tylko "Stary" i "Nekton", ale też "Solanus" i "Lady Dana 44", a także polsko-szwedzka załoga jachtu "Anna", również korzystały z rad Wojtka, jak również „Selma”,  z którą wymieniał ponad 200 korespondencji.

    Ma on w efekcie wiele kontaktów z żeglarzami polarnymi na całym świecie, w tym z wieloma sławami jak Jimmy Cornell, Eric Brossier (na zdjęciach), Richard Hudson, i z innymi. Prowadzi listę przejść NWP, która jest uzupełniana na bieżąco, współpracując z Robertem K. Headlandem ze Scott Polar Institute  przy Uniwersytecie w Cambridge (UK). Opracował  przy tym specyficzny rodzaj locji dla jachtów publikowany przez Royal Cruising Club (GB) i co rocznie uzupełniany, jako skrypt internetowy oparty na  wiadomościach gromadzonych od 1984 r. i  zawierający  niezbędne informacje pomocne żeglarzom planującym rejsy po wodach Północnej Kanady  i NWP; najnowsza edycja 2016.  

     Za tą działalność został w 2016 r. wyróżniony  prestiżową angielską Nagrodę Honorową Ocean Cruising Club,  Award of Merit za "Wybitne zasługi dla społeczności żeglarskiej", a konkretnie za wieloletnie wspomaganie żeglarzy pokonujących NWP. Do nagrody tej został nominowany nawet podwójnie:1) za szerokie, zdalne wspieranie jachtów żeglujących przez NWP, kiedy w latach 2006-2016 dostarczał wielu jachtom bezinteresowne rady dotyczące pogody, zalodzenia i wyboru trasy; 2) przyczynił się też do bezpiecznego i pomyślnego pokonania NWP przez wiele jachtów, oraz dostarczał bezinteresownie wyważone informacje i ekspertyzy wszystkim, którzy prosili go o pomoc i ostrzegał marzycieli i lekkomyślnych przed podjęciem niebezpiecznych decyzji. Od roku 2006 do 2016 dał wsparcie 42 jachtom płynącym przez NWP,  wraz z jachtem, który w.2016 r. jako pierwszy w historii przeszedł przez cieśninę Fury and Hecla. Pilotował też zdalnie amerykańskiego żeglarza - samotnika, Matta Rutherforda, który po zakończeniu NW Passage popłynął na przylądek Horn i okrążył obie Ameryki. Uzasadnienie i otrzymane zawiadomienie jest w oryginale znacznie szersze i bardziej pochlebne. Wręczenie nagrody będzie miało miejsce podczas dorocznego wręczenia nagród OCC, tym razem  2 kwietnia 2017 r., w Greenland’s Campus, Henley-on-Thames, w Wielkiej Brytanii. Wielkie gratulacje dla Wojtka Victora Wejera, od wszystkich polskich, polonijnych i światowych żeglarzy!!!

 

                                                  Zebrali: W. Jacobson i W. Seidler

 

Więcej też na http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3120&page=0

 Kontakt: Victor Wejer Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Początek strony