Wieści spod żagli – 07 marca 2017 Wiosna idzie, dalsze nagrody, i inne…
- Szczegóły
Wiosna coraz bliżej – kalendarzowa i żeglarska – lody już ustąpiły, ale jachty jeszcze na lądzie, tylko na dalekich morzach pozostają te, które są w dalekich, nawet wokółziemskich wojażach - m.in. „Wassyl”, „Regina R.”, „Sputnik II”, „Fryderyk Chopin”, i inne. Właśnie zimą – jak zwykle - podsumowane też zostały rankingi i głosowania na najważniejsze żeglarskie dokonania w byłym już sezonie 2016 roku. Mamy też „naszych” laureatów (o czym już pisałem na naszej stronie ZOZZ), teraz przed nami jeszcze tylko Szczecińskie – Międzynarodowe (!) – Nagrody Żeglarskie … (czytaj więcej)
- Rejsy Roku i Żeglarze Roku 2016 – grudniową decyzją Jury najbardziej prestiżowe krajowe nagrody żeglarskie PZŻ , czyli „Srebrny Sekstant” i Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2016” odebrał ostatnio w Gdańsku nasz kpt. Szymon Kuczyński (na zdjęciu), JK Kamień Pomorski, za samotne opłynięcie świata na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”! Szymon został też zwycięzcą internetowego głosowania na Żeglarza Roku 2016 Magazynu „Wiatr”, a teraz jest także wśród nominowanych do Nagrody Szczecińskiej! Brawo Szymon!!!
- Nagrody Szczecińskie 2016 – znamy już 28 nominacji, wybranych przez Kapitułę spośród blisko 100 zgłoszeń (szczegóły na naszej stronie, i na www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl, a „10 wspaniałych” zobaczymy na podium Gali Żeglarskiej w Starej Rzeźni, 25 bm. Trzymamy kciuki za „naszych”…
- Wiktorowicz 2016 – dwóch kapitanów jachtowych - Maciej Sodkiewicz i Aleksander Kaszowski - zostało laureatami szóstej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza; więcej na: www.leszekwiktorowicz.pl .Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w kwietniu w Warszawie. Nagrodę tą otrzymał za 2014 rok „nasz” kapitan Wojtek Bolo Maleika…
- Będzie „nowa” Łasztownia – zmienia się „stara” Łasztownia. Po Starej Rzeźni i nowej marinie miejskiej czas na gruntowny remont i modernizację nabrzeża Starówka, wraz z przyległym placem, gdzie będą gościć niebawem głośne imprezy – m.in. Dni Morza i przede wszystkim zlot żaglowców i finał TTSR’2017. Trwają intensywne prace (na zdjęciu)…
- „Down North” wydobyty – został zbudowany do pływania na wodach polarnych, ale na razie jest wątpliwym bohaterem medialnych doniesień o jego dwukrotnym zatonięciu i o akcjach ratowniczo-wydobywczych; ostatnia miała miejsce niedawni, z użyciem największego w naszym porcie dźwigu pływającego, właśnie w szczecińskiej Marinie Grodzkiej (więcej na naszej stronie i w Internecie). Jacht jest już wydobyty i osuszony, ponownie w remoncie (na zdjęciu), miejmy nadzieję, że to już koniec jego pecha…
- Szkolenia w CŻ – bezpłatne, coroczne, właśnie ruszyły w Centrum Żeglarskim, przydatne na patent żeglarza i sternika; więcej u nas i na stronie CŻ…
- „Bezpieczna praktyka żeglarska” - pod tym hasłem odbędzie się 25 bm.. w Teatrze Muzycznym w Gdyni kolejna otwarta konferencja bezpieczeństwa w jachtingu, organizowana przez PoZŻ (szczegóły także na naszej stronie). Planujemy wznowienie podobnych konferencji także w Szczecinie, wspólnie z AM…
- Pierwsza jaskółka na wodzie – są ich całe „dzielnice” w Amsterdamie, Kopenhadze, Paryżu, Nowym Jorku. Pływające, a raczej i najczęściej mocno zacumowane w wydzielonych częściach marin czy kanałów portowych, służą właścicielom nie tylko rekreacyjnie, ale są też całorocznym lokum mieszkalnym. Domy na wodzie, czasem adaptowane barki, statki czy jachty, albo specjalnie budowane, także samodzielnie. Pierwszy jest już w Szczecinie, cumuje w Marinie Grodzkiej (na zdjęciu), na razie nikt w nim na stałe - jeszcze? - nie mieszka. Nie ma też jeszcze u nas odpowiednich regulacji prawno-eksploatacyjnych…
- „Tolszipy” coraz bliżej - zakończył się nabór wolontariuszy na oficerów łącznikowych, niebawem ruszy nabór do młodzieżowej reprezentacji Szczecina Pełną parą idą przygotowania najpierw do czerwcowych bałtyckich Manewrów BALTOPS 2017, a potem sierpniowego finału regat TTSR 2017. i zlotu żaglowców. Zobaczymy przy Wałach Chrobrego i na Łasztowni ponad 100 jachtów i żaglowców, w tym największe szkolne – rosyjskie :Sedov”, „Kruzenshtern” (na zdjęciu), „Mir”, i nasz „Dar Młodzieży”, oraz wiele innych. Bieżące informacje na stronie ttsr.eu
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler