„Archipelag pod żaglami” Z. Kosiorowskiego. Recenzja książki
- Szczegóły
To książka o historii szczecińskiej szkoły pod żaglami z czasów, kiedy autor ją współtworzył. Publikację należy osadzić w nurcie szeroko rozumianej morskiej edukacji Polaków, wychowania i przygody, gdyż to wszystko „po trosze” się w niej znajduje. Wspominam o tym dlatego, bo często zapominamy, że Polska jest też krajem morskim, z ponad 500-kilometrowym wybrzeżem, rozbudowaną i ostatnio przywracaną do łask gospodarką morską i żeglugą. A „żagle” to sport, który nie ma sobie równych. Przygoda i przeżycia o niewyobrażalnej adrenalinie!
W tej opowieści warto zwrócić szczególną uwagę na rozdziały rekonstruujące dwadzieścia lat działalności szkoły, tworzonej społecznym entuzjazmem i zapałem. Niezwykle intrygujące są – zbeletryzowane przez autora – wspomnienia uczestników licznych wypraw, dokumentowane w książce bogatą ikonografią zdjęciową. Kosiorowski wprowadza czytelnika w sztukę żeglowania, w atmosferę panującą wśród ludzi „opętanych” (oczywiście w jak najlepszym rozumieniu tego słowa) żeglarstwem. Bo to rzeczywiście sport piękny, związany z niezwykłą pasją takiego sposobu spędzania wolnego czasu.
Autor akcentuje pozainstytucjonalną rolę placówki (bo funkcjonującą najpierw bez etatów, bez własnych środków finansowych, a nawet biura). W sumie jest to znakomita książka popularno-naukowa w ujęciu monograficznym, jakich mało w naszej współczesnej literaturze faktu.
Kapitan jachtowy (jakim jest autor) umiejętnie łączy to, co autobiograficzne i osobiste, z tym, co kulturowe i społeczne. Polecam książkę wszystkim, których interesuje żeglowanie, morze i chęć działania w celu osiągnięcia wychowawczych i edukacyjnych wartości.
Struktura książki obejmuje dziesięć rozdziałów, z których większość oparta jest na opisach i interpretacji zdarzeń z życia szkoły, jeszcze z jej okresu pionierskiego. Uzupełnia ją aneks, w którym zebrano zeskanowane ważne dokumenty. Bo książka jest swego rodzaju „literackim dokumentem”, gdyż Kosiorowski to też świetny pisarz. Przedstawia nie tylko powstanie placówki i kolejne etapy jej rozwoju, ale przede wszystkim wspaniałą kadrę szkoły i jej uczniów, spełniających swe marzenia w „świecie bezkresnej przygody”.
Brakowało dotąd takiej „opowieści” w polskiej literaturze. Gratuluję autorowi tej książki! A Szczecin może być dumny (i mam nadzieję, że jest!) ze Zbigniewa Kosiorowskiego, który w latach 1990-2006 był prezesem i redaktorem naczelnym Polskiego Radia Szczecin i ma w swoim dorobku wiele słuchowisk radiowych oraz książek. Wymienię tylko niektóre z nich: „Przez cztery oceany”, „13 stopni w skali Beauforta”, „Archipelag trudnych nadziei”. Ale przede wszystkim – wydaną w ubiegłym roku autobiograficzną powieść – „Kamień podróżny”.
Karol Czejarek „Przegląd Dziennikarski”, III/2017.
Zbigniew Kosiorowski: Archipelag pod żaglami. Szczecin 2017.