TSR2017 – sukces poparty badaniami
- Szczegóły
Każda kolejna edycja szczecińskiego zlotu wielkich żaglowców jest coraz lepiej oceniana przez mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. To jeden z wniosków płynących z raportu pn. „Wpływ finału regat TSR2017 na gospodarkę Szczecina”. Właśnie dzisiaj, tj. w czwartek 21 bm. raport ten został przedstawiony podczas konferencji prasowej w Urzędzia Miasta Szczecina. Warto dodać, że także w zgodnej opinii żeglarzy z całego świata szczecińskie finały "tolszipów", poczynając od 2007 roku, oceniane są jako najciekawsze w historii regat. Dobra to promocja naszego miasta (czytaj więcej)
TSR2017 – sukces poparty badaniami
Każda kolejna edycja szczecińskiego zlotu wielkich żaglowców jest coraz lepiej oceniana przez mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. To jeden z wniosków płynących z raportu pn. „Wpływ finału regat TSR2017 na gospodarkę Szczecina”.
Raport opracowali eksperci z firmy badawczej Zarzecki, Lasota i Wspólnicy. W tym celu autorzy dokumentu prowadzili szeroko zakrojoną ankietyzację, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów krajowych i zagranicznych oraz przedsiębiorców stałych i tymczasowych. W jej toku przepytano ponad 2000 osób. Badacze przeanalizowali także dokumenty organizatorów i podmiotów zaangażowanych w przygotowanie i przebieg imprezy. Wnioski są bardzo zadowalające.
– Pierwsza impreza w roku 2007 była w naszej ocenie strzałem w dziesiątkę, stąd kontynuacja. Druga, sprzed kilku lat, była równie udana. Trzecia była jeszcze lepiej oceniana –
powiedział prof. Dariusz Zarzecki odpowiedzialny za przygotowanie raportu. – 94% ankietowanych szczecinian i aż 98% przyjezdnych oceniło, że Szczecin właściwie przygotował się do organizacji tegorocznego finału.
Z kolei udział odpowiedzi twierdzących na pytanie: „Czy jest coś, czego Pana/Pani zdaniem zdecydowanie brakuje podczas Regat w Szczecinie? [Jeżeli tak, to czego?]” oscylował w okolicy 30%. Najczęściej pojawiały się zarzuty dot. niewystarczającej liczby wolnych miejsc parkingowych, sanitariatów oraz miejsc hotelowych.
– Część z tych uwag będzie występowała zawsze
– omawiał prof. Zarzecki. – Parking przy okazji imprez tej skali zawsze, nie tylko u nas jest, będzie problemem. Ludzie nie zaparkują przy samej imprezie. Nie oznacza to jednak, że nie należy o tym myśleć i rozważać potencjalnych rozwiązań.
Wyniki badania ankietowego TSR2017 wskazują, że:
- każda kolejna edycja finału Regat jest coraz lepiej oceniana przez każdą z ankietowanych grup;
- TSR 2017 stanowił kolejną udaną imprezę, do której organizatorzy przygotowali się jeszcze lepiej niż w poprzednich edycjach (tj. w latach 2007 i 2013);
- docenione zostały wpływ finału regat na rozwój Miasta i jego wizerunek (zarówno w skali kraju, jak i Europy);
- dostrzeżono ogólną zasadność organizowania tego typu wydarzeń.
Wydarzenie spotkało się także z szerokim echem w świecie żeglarskim. Potwierdziła to m.in. ostatnia doroczna konferencja Sail Training International w Bordeaux we Francji. Szczecin był na niej chwalony przez organizatora samego wyścigu i inne porty.
– Szczecin otrzymał nagrodę za największą liczbę młodzieży na jednostkach uczestniczących w regatach. Rokrocznie wysyłamy liczną żeglarską reprezentację
– mówił Zastępca Prezydenta Miasta, Krzysztof Soska. – Prócz tego podczas konferencji, szef STI jednoznacznie stwierdził, że szczeciński finał regat był drugą co do wielkości imprezą tego typu na świecie, zaraz po Bostonie.
Obecnie szczecińskie Centrum Żeglarskie we współpracy z Urzędem Miasta przygotowuje aplikację naszego miasta, które starać się będzie o możliwość organizacji kolejnego finału regat wielkich żaglowców. Decyzja zapadnie najwcześniej wiosną.
Prezentację obrazującą wnioski z raportu znajdą Państwo w załączniku.
Pozdrawiam,
Tomasz Owsik-Kozłowski
rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki
Żegluga Szczecińska Sp. z o.o.
ul. Jana z Kolna 7, 71-603 Szczecin
tel. +48 517 423 577
Zobacz: prezentację.