ZOZZ header

web 2017 05 13 RSX YEC EC Day6 456 RH 6a8c6111 855x590Międzynarodowa Federacja Żeglarska World Sailing opublikowała dokument z odpowiedziami na najczęściej kierowane do niej pytania, związane z podziałem żeglarskich konkurencji na igrzyska olimpijskie w 2024 roku we Francji.

Do letnich igrzysk olimpijskich, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu we Francji zostało jeszcze ponad pięć i pół roku. Jednak co jakiś czas pojawiają się różnego rodzaju informacje, na temat tego, które konkurencje żeglarskie mogą zniknąć z programu olimpijskiego oraz które mogą je zastąpić. Pojawiającymi się informacjami zaniepokojeni są także kibice polskiego żeglarstwa.

Według niektórych źródeł całkowicie zniknąć może windsurfing, w którego miejsce pojawić ma się kitesurfing lub ewentualnie deska windsurfingowa z hydroskrzydłem. Poza tym dwuosobowe klasy 470 oraz 49er, gdzie rywalizacja kobiet oraz mężczyzn odbywała się do tej pory oddzielnie, miałyby co prawda pozostać w programie igrzysk, ale tylko jako konkurencje mieszanej płci, czyli zniknęłyby dwuosobowe klasy męskie oraz żeńskie. Według niektórych informacji mogłaby pojawić się kolejna, obok Lasera Radiala, jednoosobowa klasa żeńska, a także długodystansowy wyścig morski.

Gdyby te rewelacje okazały się prawdą to mogłyby one mieć duże konsekwencje dla polskiego żeglarstwa sportowego. Od wielu lat konkurencją, w której Polacy regularnie zdobywają medale mistrzostw świata i Europy jest windsurfing, a podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku brązowe medale olimpijskie zdobyli Zofia Klepacka oraz Przemysław Miarczyński. Do tego w minionym roku na najwyższy poziom w klasie 470 wskoczyły Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska, które zostały mistrzyniami świata. Z kolei w klasie 49er mamy dwie bardzo dobre załogi, które potrafią ocierać się o podium mistrzostw świata i Europy. Po ewentualnej rewolucji w żeglarstwie olimpijskim, federacje żeglarskie wszystkich krajów stanęłyby przed ogromnym wyzwaniem.

W związku z pojawiającymi się informacjami Międzynarodowa Federacja Żeglarska World Sailing jest zasypywana pytaniami w tej kwestii. To skłoniło ją do opublikowania odpowiedzi na powtarzające się najczęściej zagadnienia. Na pewno światowa federacja zastanawia się nad tym jak urozmaicić program żeglarskich konkurencji olimpijskich i dotychczasowy wygląd zawodów żeglarskich na igrzyskach może się zmienić, ale żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. A dokument z odpowiedziami na pytania ma między innymi na celu zdementowanie pojawiających się plotek.

W każdym razie World Sailing przyjrzy się każdej klasie, także w ramach procedur antymonopolowych. W dokumencie na początku przypomniane jest, że wydarzenia/konkurencje olimpijskie (z lewej) i sprzęt do nich przypisany (z prawej) dzielimy obecnie na:

Męski windsurfing - RS:X
Żeński windsurfing - RS:X
Jednoosobowa łódka męska - Laser
Jednoosobowa łódka żeńska - Laser Radial
Jednoosobowa łódka męska wagi ciężkiej - Finn
Dwuosobowa łódka męska - 470
Dwuosobowa łódka żeńska - 470
Męski skiff - 49er
Żeński skiff - 49erFX
Dwuosobowa łódka wielokadłubowa par mieszanych - Nacra 17

Najważniejszymi datami w 2018 roku, przedstawionymi w regulaminie World Sailing, będą:

- Do maja 2018 roku World Sailing musi zdecydować o wydarzeniach/konkurencjach na igrzyska olimpijskie, które odbędą się w 2024 roku
- Do listopada 2018 roku World Sailing musi zadecydować o tym jaki sprzęt będzie wykorzystywany w każdym wydarzeniu/konkurencji, chyba że zalecane będą nowe próby sprzętu.
- Nie później niż w listopadzie 2019 roku należy wybrać nowy sprzęt.

Dokładniejszy harmonogram tego, co będzie działo się w maju tego roku wygląda następująco:

- Komitet ds. Wydarzeń/Konkurencji spotka się w dniu 12 maja 2018 roku
- Komitet ds. Sprzętu spotka się w dniu 13 maja 2018 roku
- Rada World Sailing spotka się w dniach 14 i 15 maja 2018 roku i zadecyduje o konkurencjach w ramach olimpijskich zawodów żeglarskich w 2024 roku

Podjęcie decyzji poprzedzi szereg spotkań, rozmów różnego rodzaju komisji powołanych przez World Sailing. Obecne działania dlatego prowadzone są z takim wyprzedzeniem, żeby wszystkie federacje oraz zawodnicy mogli skutecznie zaplanować harmonogram działań i następnie odpowiednio przygotować się do igrzysk.

Zapraszamy do przeczytania całego dokumentu z pytaniami oraz odpowiedziami od World Sailing załącznik pdf.

Źródło www.pya.org.pl

 

Zobacz: pdf.

Początek strony