ZOZZ header

1 DM Szczecin„Nowy Rok bieży…” – niedawno przyszedł, a połowa stycznia już za nami. Sezon żeglarski 2018 będzie szczególny, wpisany bowiem jest w narodowe podniosłe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, na co złoży się szereg ważkich rocznicowych działań i dokonań, Nie zabraknie w tym wielkich rejsów i wyczynów żeglarskich, także wpisujących się w hasła 100-lecia. Warto pamiętać, że na dalekich morzach pozostają m.in. szczecińskie jachty, w tym „Wassyl”, „Sputnik II” i „Karfi”, a także „Fryderyk Chopin”, i inne. Właśnie zimą – jak zwykle - podsumowane już też zostały albo jeszcze trwają rankingi i głosowania na najważniejsze żeglarskie dokonania w sezonie 2017 roku. Mamy w tym „naszych” laureatów (o czym już pisałem na stronie ZOZZ), teraz przed nami jeszcze Szczecińskie Nagrody Żeglarskie … (czytaj więcej)

*****
- Targi BOOT Dusseldorf 2018 – żeglarskie, największe na świecie, rozpoczynają się już 20 stycznia w Niemczech, z udziałem prawie 2 tys. wystawców (!), wśród których będzie też polskie stoisko narodowe (hala 16 nr D76). Obecnie w Polsce produkuje się ok. 22 tys. (!) jachtów rocznie, w tym łodzie motorowe o długości 6-9 m, które są specjalnością naszych producentów i zapewniają im drugie, po USA, miejsce na świecie w tej branży. Największym odbiorcą polskich jachtów i łodzi są Norwegowie, Francuzi i Niemcy. Wartość polskiego eksportu jachtów w 2016 r. to ok. 350 mln euro. Nasze jachty i łodzie będą też promowane w: Holandii, Norwegii, USA, ZEA, Australii, Norwegii, Turcji, Rosji i w Chinach
- Bal Żeglarza ZOZŻ 2018 – tradycyjny, atrakcyjny, sobota 3 lutego br., jak zwykle w „Jachtowej”; zgłoszenia: (91) 421-55-24, (601) 855-799, lub (505) 607-754; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Rejsy Roku i Żeglarze Roku 2017 – grudniową decyzją Jury przyznane już zostały najbardziej prestiżowe krajowe nagrody żeglarskie PZŻ , czyli „Srebrny Sekstant” i „Rejsy Roku 2017”; najwyższe laury odbiorą w marcu w Gdańsku m.in. kpt. Joanna Pajkowska, i trójka pochodzących ze Szczecina żeglarzy polonijnych z Kanady - kpt. Jan Pietrzak i jego żona Ewa, i kpt. Wojtek (Victor) Wejer. Laureatów podobnych nagród ZOZZ 2017 poznamy w lutym na Podsumowaniu Sezonu w „Jachtowej”, a do 15 lutego br. można jeszcze zgłaszać kandydatury do Nagród Żeglarskich Miasta Szczecina (więcej na www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl); tych „10 wspaniałych” zobaczymy na podium Gali Żeglarskiej w Starej Rzeźni, 24 marca br. Trzymamy kciuki za najlepszych…
- POLSKA 100, wokół świata - przede wszystkim będzie to drugi w historii „Daru Młodzieży” wokółziemski rejs, tym razem do 100 portów, gdzie ten nasz Morski Ambasador RP i Szczecina będzie promował Polskę, mając na pokładzie nie tylko studentów obu Akademii Morskich – z Gdyni i Szczecina, ale też laureatów specjalnego konkursu. Podobne założenia ma Projekt POLSKA 100, czyli sportowa i wyczynowa wyprawa regatowym jachtem, także wokółziemska, pod kierownictwem Mateusza Kusznierewicza, pod logistycznym patronatem naszej szczecińskiej Akademii Morskiej (o obu wyprawach już pisałem). Wokółziemską pętlę, samotnie non-stop, w rekordowym czasie 100 dni(!), chce też pokonać polski żeglarz Ireneusz Chwołka, który z początkiem stycznia wyruszył z Teneryfy, i minął już równik. Pomyślnych wiatrów!!! Dodam, że na swoich żaglach „Dar Młodzieży” poniesie też w świat herb Szczecina (na zdjęciu).
- Wiktorowicz 2017 – do 15 stycznia br. przyjmowane były kandydatury do siódmej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza (www.leszekwiktorowicz.pl) Nagrodę tą otrzymał m.in. „nasz” kapitan Wojtek Bolo Maleika, za 2014 rok Tegorocznego laureata poznamy w kwietniu w Warszawie.
- Szkolenia w CŻ – bezpłatne, coroczne, są jak zwykle w Centrum Żeglarskim, przydatne na patent żeglarza i sternika (więcej na stronie CŻ)…
- Pantaenius Jacht Foto 2018 – jest to już siódma odsłona otwartej żeglarskiej "fotorywalizacji". Zgłoszenia do 5 lutego 2018 r., poprzez formularz na stronie jachtfoto.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Targów Wiatr i Woda w Warszawie (8-11 marca br).
- Ambasador Szczecina 2018 - do 31 maja.br. trwa przyjmowanie zgłoszeń w ramach kolejnej edycji honorowego „Ambasadora Szczecina”. Tytuł ten może być przyznany osobie, grupie osób, instytucjom, a także obiektom ruchomym, które swoją działalnością lub wizerunkiem promują Szczecin. Wnioski należy składać osobiście w kancelarii Biura Obsługi Interesantów, albo wysłać pocztą lub e-mailem. Do 20 kwietnia trwa również nabór zgłoszeń na członków Kapituły tytułu. Dotychczas - od 2000 roku – przyznano ponad 50 tytułów honorowych „Ambasadorów Szczecina”, wśród nich są dwaj znani żeglarze – Wojtek Jacobson i Maciej Krzeptowski, a także żaglowiec „Dar Młodzieży”, i miejski jacht „Dar Szczecina”.
- Bezpieczniej pod żaglami - kolejna otwarta konferencja bezpieczeństwa w jachtingu odbędzie się 24 marca br. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, organizowana przez PoZŻ Udział w konferencji jest bezpłatny - należy podać nazwisko, przynależność klubową, adres mailowy i telefon.. Informacje - (605) 553-413, lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Planujemy wznowienie podobnych konferencji także w Szczecinie, wspólnie z AM, od 2019 roku
- „Maszt Maciejewicza” na Łasztowni – zmienia się „stara” Łasztownia. Po Starej Rzeźni i nowej marinie miejskiej trwa gruntowny remont i modernizacja nabrzeża Starówka, wraz z przyległym placem, gdzie goszczą już głośne imprezy miejskie – m.in. Dni Morza i przede wszystkim zloty żaglowców i finały TTSR. Teraz z kilkuletniego „niebytu” ma wrócić 30-tonowy maszt ze statku "Kapitan K. Maciejewicz", który zdobił kiedyś wjazd na Trasę Zamkową, obok Placu Solidarności. Odnowiony maszt stanie w czerwcu br. na wysokości biurowca Lastadia na Łasztowni, obok budynku bosmanatu, na Bulwarze Gdyńskim (wizualizacja na zdjęciu).


Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Początek strony