Znamy Nominacje do „Teligi” 2017 – Także szczecińskie
- Szczegóły
Tradycyjnie w połowie stycznia br. w redakcji miesięcznika "Żagle" odbyło się posiedzenie jury Nagrody im. Leonida Teligi, na którym ustalono listę nominowanych do Nagrody za 2017 rok. Wśród dziewięciu nominacji znalazły się trzy „szczecińskie”, w tym dwie w kategorii publikacji żeglarskich:
• "Przez morze bez kapci" – Katarzyna Wolnik-Sayna, znana morska dziennikarka Polskiego
Radia Szczecin, za cykl reportaży „dźwiękiem pisanych”,
• "Wyspa Szczęśliwych Dzieci: Noe" – Kazimierz Ludwiński, żeglarz, za dziennik
rodzinnego rejsu dookoła świata,
oraz w kategorii wyczyn sportowy:
• Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska, za tytuł mistrzyń świata w kl. 470.
Serdecznie gratulujemy! Trzymamy kciuki za podium w Warszawie! (WS) (czytaj więcej)
Od 1971 roku miesięcznik "Żagle" przyznaje co roku nagrodę im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność przyczyniającą się do popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Jej laureatami byli najwybitniejsi pisarze, publicyści, żeglarze, redakcje i organizacje, w tym także ze Szczecina, m.in. szczeciński finał regat TTSR’2007, oraz Szczeciński Program Edukacji Morskiej.
Nagroda im. Leonida Teligi jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju. Przyznawana jest przez jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego "Żagli". Awers medalu zaprojektował w 1970 roku Adam Myjak, dziś profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rewers projektował jego kolega z ASP, późniejszy olimpijczyk w klasie Star w 1980 roku, Zbigniew Malicki. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się zawsze na przełomie kwietnia i maja w okolicach rocznicy zakończenia rejsu Leonida Teligi. Leonid Teliga był pierwszym Polakiem i Słowianinem, który w latach 1967-1969 samotnie opłynął świat. Jego rejs na jachcie żaglowym "Opty" trwał dwa lata i dwa miesiące. Bez zawijania do portu żeglował z Fidżi do Dakaru oraz wokół Przylądka Dobrej Nadziei, pokonując 13 500 mil morskich non-stop w 165 dni. W tamtych czasach był to niezwykły wyczyn. Zmarł rok po zakończeniu swojego wielkiego rejsu.
Ostatnio uroczystości wręczania Nagrody odbywają się w Warszawie, podczas marcowych Targów Wiatr i Woda.
Na zdjęciach Szczecińskie nominacje za 2017 rok i medal Nagrody