Tajemnice i sekrety Pomorza Zachodniego…Zaprasza Dom Kultury 13 Muz
- Szczegóły
Jest ich tyle, że powstała już o nich niejedna książka i niejeden przewodnik turystyczny, a kolejne są z pewnością przygotowywane. Właśnie Dom Kultury 13 MUZ serdecznie zaprasza w piątek 2 lutego br., na godz. 18.00, do Sali Kominkowej, na spotkanie autorskie z Romanem Czejarkiem, znanym ich „tropicielem”, i na promocję jego „Sekretów Pomorza Zachodniego”. (czytaj więcej)
Pomorze Zachodnie - to jeden z najbardziej zagadkowych i tajemniczych rejonów Polski. My też mamy tu „swoją” Bursztynową Komnatę zaginioną w czasie ucieczki w marcu 1945 roku. To nad Zalewem Szczecińskim testowano najbardziej tajemniczą broń III Rzeszy czyli słynne V-3. Właśnie tu do swojej ostatniej akcji ruszył komandos komandosów Otto Skorzenny. Czego szukał w Trzcińsku-Zdroju? Dlaczego zaryzykował życie żołnierzy elitarnej dywizji spadochronowej SS i czy to prawda, że właśnie tu ukryto prywatną kancelarię samego Fűhrera?!
„Sekrety Pomorza Zachodniego” to historie znane miłośnikom Pana Samochodzika. Bo kościoły z tajemniczymi szachownicami istnieją naprawdę! Równie prawdziwa jest opowieść o „Księdze Strachów”, inne są tylko nazwy miejscowości oraz konkretne nazwiska.
A może najciekawsze są tajemnice z czasów PRL-u? Okryta tajemnicą katastrofa rządowego samolotu An-24 w Goleniowie-Glewicach w lutym 1973 roku. Supertajna operacja polskiego wywiadu i schowany w dawnej niemieckiej bazie w Dziwnowie Szpital Polowy nr 250. Dziwne statki przypływające pod osłoną nocy do Świnoujścia, a później długie kolumny ciężarówek i autobusów jadące w nieznanym kierunku. Albo polski Specnaz czyli okryty legendą 1 Batalion Szturmowy oraz amerykańskie łaziki, spadochroniarze i akcja „Dunaj” z 1968 roku?
Pomorze Zachodnie to też zagadkowy Krzywy Las i najwyższa latarnia morska (na zdjęciach), i jej sekretna historia. Litewski eksterytorialny pomnik ukryty w środku lasu koło Myśliborza. Znany każdemu z naszych smartfonów znak Bluetooth oraz Harald Sinozęby albo romantyczna Dolina Miłości w zapomnianej wiosce nad brzegiem Odry. To również największa w Europie winda mogąca zabrać do środka całe statki czy też zamaskowane na „normalnych” drogach lotniska przygotowane na wypadek III wojny światowej. I słoń z Trzebiatowa, który zachwycił samego Rembrandta. Autorem jest Roman Czejarek, popularny dziennikarz i kolekcjoner pamiątek, pocztówek z Pomorza Zachodniego, człowiek który o tajemnicach Szczecina i jego okolic wie prawie wszystko. Polecamy!
Roman Czejarek Dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia (Lato z Radiem, Cztery pory roku, Sygnały Dnia, Muzyka i Aktualności, Z kraju i ze świata). Publikował m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Gazecie Wyborczej”, „Spotkaniach” i ”Karuzeli”. Autor kilkunastu książek o podróżach po Polsce, historii Pomorza Zachodniego oraz o mediach. Przez wiele lat prowadził w Telewizji Polskiej takie programy jak „Pytanie na śniadanie” (TVP2), „Kawa czy herbata” (TVP1), „Nocne rozmowy” (TVP1) oraz teleturnieje „Gilotyna” (TVP2) i „Telemilenium” (TVP1). Pracował też w mediach komercyjnych, w telewizji TTV (Grupa TVN) oraz w Radiu VOX FM (Grupa ZPR). W latach 1992-2015 był szefem Lata z Radiem, poprowadził na scenie setki wielkich koncertów plenerowych tej audycji. Laureat nagród za reportaże oraz fotografie. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Kolekcjoner, zbiera stare pamiątki z Pomorza Zachodniego. Więcej na www.czejarek.pl
Zapraszam i pozdrawiam Magdalena Tyczka Manager projektów artystycznych DK 13 Muz
Zdjęcia: Wiesław Seidler