ZOZZ header

Na wieczną wachtę odszedł

Śp. j.kpt. Mieczysław Hapanowicz (1947-2020)  

 

1     2

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 2 marca 2020 r. z grona naszych znanych Kolegów Żeglarzy odszedł na Wieczną Wachtę

Śp. j.kpt. Mieczysław Hapanowicz

Ceniony i Doświadczony Żeglarz,

kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor żeglarstwa.

Ślusarz okrętowy, pasjonat i zawodowy pracownik morza.

Związany z żeglarstwem od 1971, członek i działacz KS „Stal Stocznia” i HOM.

Uczestniczył i prowadził wiele rejsów, na Bałtyku, Morzu Północnym

i Śródziemnym, a także kanałami i rzekami Europy, na znanych jachtach,

m.in. na „Tytanie” (na zdjęciach).

Brał udział w regatach morskich, przepłynął łącznie ponad 26 tys. Mm.

Przeszkolił i egzaminował wielu żeglarzy szczecińskich.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi,

i Medalem „65 lat Żeglarstwa Polskiego na Pom. Zachodnim.

 

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie

składają Prezes Marcin Raubo,

Zarząd i społeczność żeglarska ZOZŻ

 

Kapitanie, pozostaniesz w pamięci
zachodniopomorskiej braci żeglarskiej!!!

   Zdjęcia: z archiwum ZOZŻ

Dnia 29.02.2020 roku odbył się Sejmik Sprawozdawczo – Wyborczy ZOZŻ .

Do nowych władz zostali wybrani:

Prezes:

Marcin Raubo

 

Członkowie Zarządu:

Borys Boratyński

Piotr Maras

Andrzej Armiński

Maciej Cylupa

Wojciech Kaczor

Wojciech Denderski

Artur Burdziej

Jacek Klimecki

 

Komisja Rewizyjna:

Ryszard Czechowski

Grzegorz Dobies

Paweł Henszke

Paweł Ryżewski

Leszek Wojciechowski

 

Sąd Koleżeński:

Andruszkiewicz Zbigniew

Kałuża Henryk

Korek Maciej

Kowalski Zygmunt

Zbroja Patryk

 

Dnia 02.03.2020 odbędzie się pierwsze posiedzenie Zarządu i tym samym nastąpi ukonstytuowanie się nowych władz Zwiazku.

Plakat o rejsach zaproszenieTo już od 25 lat „płyną” w świat, pod hasłem „Morze przygody – z wiatrem w żaglach”, a wszystko to w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Na sierpień tego roku zaplanowali kolejny jubileuszowy „Rejs odkrywców”, na pokładzie żaglowca STS „Kapitan Borchardt”, a do udziału w nim zapraszają nie tylko uczniów i nauczycieli ze szczecińskich Szkolnych Kół Edukacji Morskiej, ale też spoza Szczecina.

rejs odkrywcow1Kompletujemy załogę tegorocznego Rejsu Odkrywców! Zapraszamy na pokład młodzież powyżej 14 roku życia, która chce przeżyć niezapomnianą żeglarską przygodę. W wyprawę po Morzu Bałtyckim i Zatoce Greifswaldzkiej popłynie Magnolia, Urtica i Zryw. Termin rejsu: 27.06 - 05.07.2020r. (czytaj dalej).

A.MendygrałW Krakowie w dniach 20-23 lutego 2020 odbył się 39. Międzynarodowy Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties, gdzie nie zabrakło akcentów z regionu zachodniopomorskiego. W tym roku była to m.in. promocja finału The Tall Ships Races 2021, który odbędzie się w Szczecinie. Przedstawiciele miasta już zachęcali uczestników festiwalu do przyjazdu i udziału w tym wydarzeniu. Zaprezentowano m.in. promocyjny film. Był też koncert poświęcony pamięci naszego szantymena j.kpt.ż.w.Andrzeja Mendygrała (czytaj więcej).

1 regaty 2017W najnowszym numerze - nr 44e, luty 2020 - m.in:

- Bogdan Sobiło: ARTYKUŁY: "...Kiedy w XIX wieku przepisy najpierw brytyjskie, potem innych państw, a w końcu konwencje międzynarodowe nakazały na pokładzie statków pokazywanie odpowiednich świateł w nocy i w ograniczonej widoczności, marynarze „na oku” meldowali oficerowi „światła się palą...”.

- Mariola Landowska: KORESPONDENCJA: z Lizbony „… Wielu żeglarzy z Francji, Hiszpanii zabiegało o zakup Côte d’Or II. Migiel de Brito Subtil miał wtedy 22 lata i niewielkie środki finansowe na zakup jachtu, ale…”

Szczecin, dnia 26 lutego 2020r.

INFORMACJA DO CZŁONKÓW ZACHODNIOPOMORSKIEGO OKRĘGOWEGO ZWIĄZKU ŻEGLARSKIEGO

Koleżanki i Koledzy Żeglarze!!!

Zarząd Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie, w związku z zamieszczeniem na platformach internetowych m. in. YACHTKLUB POLSKI SZCZECIN oraz Żagle informacji dotyczącej najbliższego sprawozdawczo-wyborczego Sejmiku ZOZŻ, jaki został zaplanowany na dzień 29 lutego 2020r. oświadcza, że nie jest autorem ww. informacji, co więcej nie był informowany o zamieszczeniu takiej witryny, ani też jej nie autoryzował.

Informujemy, że ani witryna www.wyboryzozz.pl, ani www.sejmikzozz.pl – wbrew zawartej tam informacji nie jest cyt.: STRONĄ INFORMACYJNĄ SEJMIKU WYBORCZEGO!!!

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym Statutem ZOZŻ (§16) najbliższy Sejmik został zwołany przez Zarząd, wszelkie wiarygodne informacje dotyczące terminu oraz zakresu tematycznego Sejmiku znajdują się wyłącznie na stronie internetowej ZOZŻ.

Informacje zawarte w witrynie www.sejmikzozz.pl oraz www.wyboryzozz.pl należy traktować jako ulotkę wyborczą osób, które zamierzają kandydować do władz w najbliższych wyborach i zostały w niej upublicznione. Zaś wzmianka wskazująca, że ww. witryna stanowi oficjalna stronę sejmiku wyborczego – jest nieprawdziwa.

Informujemy, że kandydatury do władz Związku będą zgłaszane dopiero podczas obrad Sejmiku w dniu 29 lutego 2020r. W chwili obecnej nie były i nie są tworzone żadne listy wyborcze. 
Mając na względzie interes prawny wszystkich Koleżanek i Kolegów Żeglarzy - członków ZOZŻ - Zarząd Związku zwraca także uwagę na fakt, iż autor witryny www.sejmikzozz.pl oraz www.wyboryzozz.pl dokonał pozycjonowania strony, w ten sposób, iż wyszukiwarka google po wpisaniu zozż pod pozycję pierwszą odsyła do strony www.sejmikzozz.pl oraz www.wyboryzozz.pl dopiero pod kolejną pozycją znajduje się właściwa strona Związku.

Stąd też sugerujemy, aby poszukując informacji w sprawie sejmiku, posługiwać się pełnym oznaczeniem strony tj. www.zozz.com.pl 


Zarząd ZOZŻ

4 Ryszard StasiakMsza św. żałobna za ś.p. j.kpt. Ryszarda „Marynarza” Stasiaka odbędzie się 5 marca 2020 o godz. 11:00 w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie, ul. Św. Kingi 3 - bezpośrednio po mszy pogrzeb na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie...

Ryszard, Przyjacielu, pozostaniesz w pamięci Zachodniopomorskiej, Polskiej i Polonijnej braci żeglarskiej!!! (WS)

tomek 120.02.2020

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Windsurfingu Zimowym odbyły się w dniach
10-15 lutego 2020 w miejscowości Lestijarvi, w Finlandii. Nasza bezlodowa zima nie pozwoliła na treningi w iceboardingu, więc do startu podszedłem z marszu, z nastawieniem na aktywny, żeglarski wypoczynek, i rozeznanie w postępie sprzętowym na świecie. Reprezentowałem mój uczniowski UKS 18 Szczecin, działający przy SP 11 i LO 18, w którym jestem trenerem (czytaj więcej).

RRSTrenerzy szczecińskich klubów mogą zgłaszać kandydatów, którzy będą mieli szansę zakwalifikowania się do Regatowej Reprezentacji Szczecina. Nabór prowadzony jest tym razem dla zawodników Klasy Laser Radial i Laser Standard, w wieku do 19 lat. Miejsce w grupie to wyróżnienie dla żeglarzy za osiągnięcia w poprzednim sezonie, i w dotychczasowej karierze. przy uwzględnieniu m.in. miejsca kandydata w ogólnopolskim rankingu, liczby startów w zawodach, oraz największych sukcesów (czytaj więcej).

Regaty YKP 2015 031Sześć najciekawszych filmów o tematyce marynistycznej będzie można obejrzeć w sali koncertowej S-1 Radia Szczecin, w sobotę 22 lutego 2020, w godz. 11-21, w ramach Festiwalu Filmów Żeglarskich YachtFilm (czytaj więcej).

zaloga1Rozpoczynamy rekrutację do Reprezentacji Szczecina 2020 na regatach The Tall Ships Races. Dołącz do załogi i przeżyj prawdziwą morską przygodę! Poszukujemy 138 osób, które stworzą zgrany zespół na pokładzie Pogorii i Daru Szczecina. Reprezentacja rozpocznie regaty w Lizbonie, następnie popłynie do Kadyksu i przez Setúbal do A Coruñy i Dunkierki

2019 08 30 14 7e141e74 855x590W dniach 28-29 lutego odbędzie się Narada Szkoleniowa PZŻ. Narada odbędzie się w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym Walter w Toruniu. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 lutego.

Swój udział w naradzie można zgłosić za pośrednictwem formularza internetowego dostępnego na stronie https://forms.gle/qW5UxaU5a22BG2889. Kwalifikacja do udziału w spotkaniu zostanie potwierdzona mailowo do dn. 25 lutego 2020 r. do godz. 15.00.

laser 2020 Melbourne16.02.2020

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 38. miejsce w mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Standard. Jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz był 45., a triumfował Niemiec Philipp Buhl. W Melbourne rywalizowało 124 żeglarzy z 45 krajów (czytaj więcej).

12 Nagrody 2019Zgłaszanie kandydatów do IV. edycji Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina zakończone! Wpłynęło w tym roku ponad sto propozycji (!), z których kapituła wybierze laureatów jedenastu kategorii (czytaj więcej).

1 R.Stasiak 1949 2020

Z głębokim żalem zawiadamiamy, 

że 22 stycznia 2020 r. z grona naszych Kolegów Żeglarzy
odszedł na Wieczną Wachtę
Nasz Przyjaciel

Śp. j.kpt. Ryszard „Marynarz” Stasiak

Ceniony i Lubiany Żeglarz Szczeciński i Polonijny,
elektryk okrętowy i kapitan jachtowy,
pasjonat i zawodowy pracownik morza.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie
oraz przyjaciołom z Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku
składają Prezes dr Zbigniew Zalewski,
Zarząd i społeczność żeglarska ZOZŻ

Ryszard, Przyjacielu, pozostajesz w pamięci Zachodniopomorskiej,
Polskiej i Polonijnej braci żeglarskiej!!!

*****
Msza św. żałobna za „Marynarza” odbędzie się 15 lutego 2020 w USA,
w New Bedford MA, a pogrzeb w Szczecinie
(w innym późniejszym terminie, jeszcze nie ustalonym)

******

4 YKP 2017Ruszyły zgłoszenia sędziów i stażystów do regat PZŻ w sezonie 2020. Przyjmowane są do tylko 20 lutego br., a formularz zgłoszeniowy znajdziecie pod linkiem:

https://forms.gle/iFp3a5kdYvUouorP9
Prosimy jednocześnie o udostępnianie tego wpisu, aby informacja rozeszła się sprawnie w środowisku sędziowskim. Powiedzcie też o tym znajomym sędziom i stażystom, którzy mogą być zainteresowani. Zapraszamy na stronę Kolegium Sędziów:
http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/kolegium-sedziow/ 
Więcej: pya.org.pl Zdjęcie: Wiesław Seidler

Początek strony