ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/04/08/03 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/04/08/03 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

   Pisałem już o szczecińskich wydarzeniach podczas rekordowych warszawskich targów „Wiatr i Woda 2014”, ale część jeszcze przeoczyłem. Warto to uzupełnić, dodam też inne nowinki, tym razem z naszego śródlądzia…
 
- Andrzej Armiński i „Stary” wśród laureatów – „Wiatr i Woda” to najlepsza coroczna już promocja krajowych wystawców, szczególnie producentów wszelkich jachtów, łodzi i kajaków, itp., itd., z takimi ciekawostkami jak np. deska surfingowa z silnikiem. Targi to też dobra okazja do podsumowania różnych branżowych rankingów i konkursów, na czele z galą wręczania głównych krajowych nagród, w tym: „Przyjaznego Brzegu PTTK”, „Gwoździ Targów”, „Jachtów Roku” i wreszcie Nagród im. Leonida Teligi (pełne relacje m.in. na stronie „Żagli”). Pisałem już o naszych aż pięciu nagrodach „Przyjaznego Brzegu”, do czego należy dodać dwie tegoroczne też prestiżowe krajowe Nagrody im. L. Teligi, które nałożyły się symbolicznie na 55-lecie Magazynu „Żagli” (inicjatora Nagród), a ponadto na 90-lecie PZŻ i wreszcie na 45-rocznicę powrotu s/y „Opty” do kraju. Tym razem w kategorii popularyzacja żeglarstwa nagrodzony został nasz znany kapitan Andrzej Armiński, za konsekwentne, wieloletnie wspieranie polskiego żeglarstwa morskiego, a ponadto w kategorii publikacji nagrodzono M. Jamkowskiego i M. Wacławskiego, za książkę „STARY, młodzi i morze". Przypomnę, że są to młodzi żeglarze ze Śląska, organizatorzy i uczestnicy głośnego rejsu wokół obu Ameryk, z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego i Hornu, na pokładzie „naszego” jachtu s/y „Stary”, z JK AZS Szczecin. Laureatom gratulujemy!
 
 - Polskie tzn. dobre, a gdzie Szczecin? – Polska produkuje rocznie ok. 22 tys. jachtów żaglowych i motorowych., z czego prawie 95 proc. trafia na eksport, a jego wartość to ok. 200 mln euro. Ocenia się, że w produkcji małych jachtów i żaglówek, do 10 metrów długości kadłuba, Polska jest numerem dwa na świecie! Nasz sprzęt trafia głównie do Europy Zachodniej, ale też np. do krajów Zatoki Perskiej. "Kiedyś etykietka "Made in Poland" nie kojarzyła się dobrze, dziś jest zupełnie inaczej" – mówią nasi producenci jachtów, z Ostródy, Olecka, i innych stoczni… No właśnie, a co mamy w Szczecinie, z tak znaną kiedyś Stocznią Jachtową im. L. Teligi? Wśród targowych w/w nagród dla producentów jachtów nie było widać szczecińskich akcentów. Mamy nadal dobrych szkutników i uznanych „niszowych” producentów, jak np. stocznia Andrzeja Armińskiego. Czy inni też wrócą jeszcze kiedyś na szerokie, eksportowe i targowe wody?
 
- Czaplinek w PPJK 2014 – aż 15 regat kwalifikacyjnych poprzedzi finał tegorocznej edycji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, na jeziorze Roś, w dn. 13-14 września. Kwalifikacje zostaną rozegrane na terenie prawie całego kraju, bo prócz tytułowego obszaru Wrota Mazur trzeba dodać inne, od suwalskiego Augustowa czy „Bieszczadzkiego Morza”, po nasz jedyny w tym gronie zachodniopomorski „rodzynek” – Puchar Czaplinka, w dn. 19-20 lipca br.! Bliższe informacji na temat poszczególnych regat na www.ppjk.pl
 
- Lubczyna po nowemu - trwają jeszcze ostatnie gruntowne prace budowlane i sprzątanie.
tzw. basenu gościnnego w popularnym i największym nad jeziorem Dąbie Duże portem jachtowym w Lubczynie. Nowe nabrzeże basenu, obniżone dno, nowa infrastruktura portowa, ale też nowe pomosty pływające i zdecydowanie więcej miejsca do cumowania – to pierwsze, rzucające się w oczy zmiany w starym porcie, który już za kilkanaście dni zostanie udostępniony żeglarzom. Prace w drugim basenie portowym wciąż trwają, ale i on powinien być gotowy i przekazany do użytku jeszcze w tym roku. Po remoncie nasza marina w Lubczynie będzie mogła przyjąć prawie 100 jachtów w warunkach nieporównywalnie lepszych, niż dotychczas.
 
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

{gallery}2014/04/08/03{/gallery}

Początek strony