Aktualności
„Wiatr i Woda 2014” – kursem na Szczecin. Tu żegluje się teraz…
- Szczegóły
Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/04/11 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Bogata oferta targowa przyciągnęła ponad 40 000 miłośników sportów wodnych, od rodzin z dziećmi po fachowców, od żeglarzy amatorów i profesjonalistów po wodniaków, kajakarzy, wędkarzy i płetwonurków. Prezentowano sporo nowości, konstrukcyjnych i wyposażeniowych, od mini-łódek i żaglówek nie wymagających patentu po megajachty, od jachtów motorowych po żaglowe, od silników spalinowych po elektryczne, itp., itd. Szczególnie bogata i pomysłowa była oferta skierowana do miłośników wszelkiego pływania na wodzie, rekreacyjnego, sportowego i ekstremalnego, zresztą nie tylko pływania ale i „latania”, po wodzie i nad wodą, od klasycznych kajaków po takie nowinki jak nie mające chyba jeszcze polskich odpowiedników paddle board („deski z wiosłem”), czy X-jetpacks („odrzutowe plecaki”-?), dla odważnych (na zdjęciach).
Zainteresowanych odsyłam do prasowych i internetowych relacji z targów, natomiast warto jeszcze dodać, że z ciekawą ofertą żeglarsko-wodniacko-turystyczną wystąpił na targach nasz region, czyli Szczecin i Pomorze Zachodnie, wpisującą się w hasło Teraz żeglujemy tutaj. Nie przebijemy łatwo Warmii i Mazur, ale nasze stoiska cieszyły się dużym powodzeniem, szczególnie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (oficjalny partner targów), a także miasta Szczecin i województwa, z marinami w Kamieniu Pomorskim i Kołobrzegu. Własne stoiska miały też m.in. Regaty Poloneza, i Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży. Jednym z najważniejszych szczecińskich i zachodniopomorskich akcentów targowych była też już dziesiąta, a więc jubileuszowa uroczysta Gala ogólnopolskiego konkursu PTTK o prestiżowe „Nagrody Przyjaznego Brzegu”, która odbyła się na Scenie Głównej targów w sobotę 5 kwietnia.. Wśród licznych nagród, za najlepsze w skali kraju przedsięwzięcia i dokonania na rzecz szeroko pojętej turystyki wodnej, było właśnie aż pięć przyznanych dla szczecińskich i zachodniopomorskich podmiotów, w różnych kategoriach, z najważniejszą – GRAND PRIX – dla naszej Camping Mariny PTTK (!), za wypracowanie wzorcowej i uniwersalnej żeglarskiej oferty turystycznej. Odebrała ją popularna gospodarz mariny Ola Kocewicz, która wystąpiła też z podziękowaniami dla organizatorów konkursu, w imieniu wszystkich nagrodzonych. Pozostali nasi laureaci to: Miasto Kamień Pomorski, za konsekwentny rozwój infrastruktury żeglarskiej i budowę największego portu jachtowego w regionie; ZPiPJ LOT Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, za stworzenie w regionie sieci portów jachtowych na europejskim poziomie (obie nagrody w kategorii za budowę i rozbudowę infrastruktury wodniackiej); dalej znana Elżbieta Marszałek, za wiele lat poświęconych Odrze (za popularyzację i promowanie turystyki wodnej); i wreszcie całe Województwo Zachodniopomorskie, za integrowanie i wspieranie licznych projektów wodniackich o randze europejskiej (jako jeden z Laurów „X-lecia Nagród”). Gratulacje i brawa dla wszystkich nagrodzonych!!! (wszyscy na zdjęciach).
Na targowej scenie i w salach konferencyjnych były też inne nasze wydarzenia, w tym podsumowanie udziału Szczecina w „tolszipach” 2013 (Jerzy Raducha), prezentacja Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (Zbigniew Jagniątkowski), czy wystąpienia kapitana Bruno Salcewicza i Olka Doby, tego ostatniego prosto z …Atlantyku, o czym napiszę osobno…
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
{gallery}2014/04/11{/gallery}