ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/04/16 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/04/16 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

   Do trzech razy sztuka - pisałem już dwukrotnie o szczecińskich wydarzeniach i nagrodach podczas rekordowych warszawskich targów „Wiatr i Woda 2014”, ale do tego trzeba jeszcze dodać nasze zachodniopomorskie sukcesy w konkursie fotograficznym…
 
- Pantaenius Jacht Foto, Timm i Andrzej wśród laureatów –  była to dopiero trzecia, ale tym razem już międzynarodowa edycja tego coraz bardziej popularnego żeglarskiego konkursu fotograficznego. Fachowe jurywybrało 32 finałowe fotografie, spośród których nagrodzono pięć prac. Miejsce pierwszeza zdjęcie z regat bojerów - zajęła właśnieCzeszka, Pavlína Soukupová, natomiast miejsca 2. i 3. były „nasze” (na zdjęciach)! Na drugim miejscu znalazł się bowiem Timm Stütz, artysta-fotografik z Niemiec, ale mieszkający od lat w Glinnej pod Szczecinem, żeglarz, autor przewodników i poradników, były wieloletni prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego (aktualnie jego członek honorowy), za zdjęcie ze zlotu tradycyjnych łodzi rybackich z Pomorza Przedniego – tzw. Zeesboote, o których wydał zresztą piękny album. Trzecie miejsce zdobyła fotografia Andrzeja Kempińskiego z Kołobrzegu. Andrzej jest zapalonym żeglarzem i fanem wielkich żaglowców, kilkakrotnie uczestniczył w „tolszipach” w składzie reprezentacji Szczecina i Pomorza Zachodniego, i właśnie nagrodzone jego zdjęcie to kapitalnie uchwycone maszty i żagle „Daru Młodzieży” wynurzające się spoza oceanicznej fali, sfotografowane z pokładu „Fryderyka Chopina”, na trasie regat. Ostatnio zresztą Andrzej pomagał w Gdyni przy remoncie „F. Chopina”. Wręczanie nagród odbyło się podczas targów „WiW” w Warszawie.
    Warto dodać, że w jury konkursu też jest „nasz” człowiek – żeglarz i morski fotografik ze Świnoujścia Marek Wilczek, oficjalny fotograf wielu regat, a w poprzednich edycjach konkursu też byli laureaci ze Szczecina, jak np. Agata Łukasik, za zdjęcie „F. Chopina”. Serdeczne gratulacje dla laureatów!!! (więcej na stronie konkursu).
 
- Może E-40, na Morze Czarne? – coraz bardziej popularne i promowane m.in. na targach ITB w Berlinie czy „WiW” w Warszawie stają się polskie odcinki międzynarodowych europejskich dróg wodnych, w tym głównie. E-70 (Antwerpia – Kaliningrad), czy różne już tylko krajowe „pętle” – Wielkopolska, Żuławska, itp. Co odważniejsi przypominają, że jest też międzynarodowa droga wodna E-40 – Bałtyk-Wisła-Bug-Dniepr-Morze Czarne, w ciągu której połączenie Bugu z Dnieprem umożliwia przekopany już na przełomie XVIII/XIX wieku Kanał Królewski (Muchawiecki), zdewastowany podczas II wojny, później odbudowany, ale leżący obecnie na terenie Białorusi, i w efekcie „zamknięty” dla naszych wodniaków i żeglarzy barierami polityczno-biurokratycznymi? Dodam, że ponoć dziesięć wieków temu (!) wikingowie przeprawiali się z Bałtyku na Morze Czarne płynąc swoimi „długimi łodziami” m.in. w górę Wisły i Sanu, dalej przewłoką lądową docierali do zlewni Dniepru, Dniestru i właśnie Morza Czarnego. Na przełomie XIX/XX wieku był nawet zaawansowany projekt przekopania kanału San – Dniestr, co przekreśliły wojny i zmiany na mapie Europy. Potem w okresie międzywojennym z Polski aż do Indii dopłynął z żoną kajakiem lekarz i podróżnik Wacław Korabiewicz, a współcześnie testował te potencjalne trasy nasz słynny kajakarz Olek Doba, a także żeglarze – Grzegorz Raciborski, Henryk Wolski i Henryk Widera, i może inni? Baz problemów możemy już teraz ruszyć wodą ze Szczecina na Morze Czarne, ale dłuższym wariantem zachodnim, czyli. trasą Odra-Ren-Men-Dunaj-Morze Czarne. Czy i kiedy w „zjednoczonej” Europie potencjalne w/w i inne warianty wschodnie – przez Białoruś, Ukrainę i Rosję - także staną się ogólnodostępne dla naszych wodniaków i żeglarzy?
 
- Jacht Film Szczecin 2014 – byli z nami niezapomniani, wielcy żeglarze – Ludek Mączka, Kuba Jaworski, Grzegorz Gogołkiwicz, i inni, a wszyscy na ekranie podczas pierwszej edycji festiwalu znanych i nieznanych filmów żeglarskich, w Studio 1 Polskiego Radia Szczecin. Była to prawdziwa gratka dla licznych pasjonatów wody i żagli, a pokazy filmów perfekcyjnie i z dowcipem poprowadzili: Katarzyna Wolnik-Sayna, Janusz Zbierajewski, Andrzej Radomiński i Andrzej Minkiewicz (na zdjęciu) (więcej m.in. na stronie Polskiego Radia Szczecin i w relacji Krzysztofa Krygiera).
 
- English for Young Sailors – pod tym hasłem coroczny międzyszkolny konkurs dla gimnazjalnych Kół Edukacji Morskiej w Szczecinie organizuje tradycyjnie Koło „Pelikan” przy Gim. 12, z opiekunka koła anglistką Małgorzatą Płachtą. Dla wszystkich był to udany szkoleniowy „rejs”, dobrym międzynarodowym czyli angielskim kursem, którym najlepiej żeglowały drużyny Centrum Żeglarskiego, Gim. 6 i Gim. 27. Dla gospodarzy był to dodatkowo jubileusz 10-lecia Koła…
 
Wiesław Seidler
 
Na zdjęciach: nagrodzone zdjęcia Timma i Andrzeja, Jacht Film i konkurs w Gim. 12

{gallery}2014/04/16{/gallery}

Początek strony