ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/06/21 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/06/21 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

     Od czwartku 12 czerwca do niedzieli 15 czerwca br. Szczecin będzie naprawdę morską stolicą nie tylko Polski, ale i Europy. Morski Szczecin zaprasza na…
 
- II Międzynarodowy Kongres Morski – opinie uczestników, organizatorów (na zdjęciu) i gości I międzynarodowego Kongresu Morskiego, który dokładnie rok temu obradował w Szczecinie, były generalnie wspólne – to był sukces Szczecina i branży morskiej, chociaż wymierne efekty Kongresu trudno wymierzyć i ocenić. Tym nie mniej wszyscy jego uczestnicy byli zgodni co do potrzeby kontynuowania idei Kongresu i właśnie dzisiaj, tj. w czwartek 12 bm., rusza druga jego edycja, tym razem w nowej siedzibie Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Dwudniowe obrady i dyskusje - plenarne i robocze, w kilkunastu blokach, zakończy w piątek
IX Wielka Gala Północnej Izby Gospodarczej (w Ogrodzie Różanym), a w sobotę w Sali Rycerskiej Urz. Wojewódzkiego Kongres zostanie podsumowany. Czy po Kongresie stan dzisiejszy „polskiej gospodarki morskiej” (czy taka jeszcze istnieje?) będzie „różami usłany”?. Czy Kongres Morski wskaże drogi jej naprawy, rozwoju, restytucji, ulepszenia, wykorzystania, gdy np. w tych samych dniach stoczniowcy „Gryfii” zapowiadają strajk? Miejmy nadzieję, że tak. Oby z konkretnymi wnioskami, ustaleniami i „drogowskazami” ku naprawdę Morskiej Rzeczypospolitej…
       Więcej na www.kongresmorski.pl
 
- Dni Morza nad Odrą– swego czasu Liga Morska ustanowiła je na trzeci weekend czerwca (na „św. Jana”), ale w Szczecinie od kilku lat świętowane są wcześniej, by jak najwięcej żaglowców zaprosić na Odrę u stóp Wałów Chrobrego, gdzie prezentują się najlepiej (jak na zdjęciach). Organizatorzy tegorocznych – od piątku do niedzieli 13-13 bm., zapowiadają wiele atrakcji, tradycyjnie z wizytami wielkich żaglowców i okrętów wojennych, z bogatym programem artystycznym i kulinarnym, dla tych młodszych i dla starszych, itp., itd. (więcej w Internecie). Do zobaczenia na Wałach Chrobrego i na Łasztowni…
 
- „Tolszipy” 2014 – już niebawem wielkie międzynarodowe regaty The Tall Ships Races 2014. Tu szansa dla młodych żeglarzy nie tylko ze Szczecina i Pomorza Zachodniego, ale i z całej Polski. Nabory do Reprezentacji Szczecina na żaglowcu „Fryderyk Chopin” przedłużono do 23 czerwca br., a na „Kapitana Borchardta” do 15 czerwca!!! Szczegóły i aplikacje na stronach Centrum Żeglarskiego i Pałacu Młodzieży w Szczecinie, a także na www.zozz.com.pl.... 
 
- Nowe mariny z poślizgiem – jest ich coraz więcej na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, niektóre nowo oddane już goszczą żeglarzy i regaty, jak w Dziwnowie czy Wolinie (na zdjęciu), inne się niestety opóźniają, jak w Stepnicy (na zdjęciu), Lubczynie i w Szczecinie na wyspie Grodzkiej. Żeglarze czekają…
 
- Upamiętnią historyczny klub – w Szczecinie gościł komandor najstarszego klubu żeglarskiego na Pomorzu - Stettiner Yacht Club, który powstał w 1877 r. w Szczecinie i kontynuuje działalność w Lubece (w Niemczech). Członkowie i sympatycy klubu będą fundatorami pamiątkowej tablicy, która zostanie odsłonięta w 2015 roku na szczecińskiej Alei Żeglarzy, wraz z tablicą poświęconą pierwszej w powojennym polskim już Szczecinie Sekcji Żeglarskiej Ligi Morskiej. Komandor klubu z Lubeki odwiedził też m.in. historyczną pierwotną siedzibę klubu (czyli obecną Marinę Gocław ZOZŻ im. kpt. K. Haski, a także spotkał się z żeglarzami z YKP Szczecin; obydwa kluby chcą ze sobą współpracować. Jeszcze tego lata delegacja klubu z Lubeki zamierza przypłynąć do Szczecina. Historia kołem się toczy – i żegluje…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

{gallery}2014/06/21{/gallery}
 

Początek strony