ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/09/23 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/09/23 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

alt ENERGA  SAILING  EDUKACJA
Szczecin 2014
Komunikat prasowy - realizacja Programu
(od stycznia do września 2014 roku)
 
1. Żegluj z Energa Sailing – założenia i cele krajowego Programu
 
Jednym z podstawowych statutowych zadań Polskiego Związku Żeglarskiego jest zaszczepienie wśród najmłodszych dzieci pasji do wody i żeglarstwa, przy wsparciu ze strony różnych programów edukacyjno-szkoleniowych, finansowanych m.in. przez takich sponsorów, jak Grupa ENERGA.

Właśnie od 2013 roku realizowany jest szeroki, krajowy program Energa Sailing Edukacja, którego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu i osobistego rozwoju oraz odkrywania własnych pasji. Partnerami drugiej edycji Programu 2014 są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist, a projekt realizowany jest na terenie sześciu polskich miast: Olsztyna, Warszawy, Krakowa i Gdyni, a od bieżącego roku także Szczecina i Poznania. Cały program bazuje na porozumieniu pomiędzy PZŻ a powyższymi Okręgowymi Związkami Żeglarskimi, które z kolei powierzają realizację Programu regionalnym koordynatorom; takim koordynatorem dla Szczecina zostało miejskie Centrum Żeglarskie, już skupiające blisko 500 dzieci i młodzieży. Teraz – dzięki Programowi, dołączyło do nich kolejnych ponad 100 dzieci w wieku 7-9 lat, które przeszły kilkumiesięczny cykl bezpłatnych szkoleń i zajęć na wodzie, zakończony półkolonią żeglarską (szczegóły poniżej). Dobry start do dalszej – nawet olimpijskiej – kariery żeglarskiej…
 
Warto dodać, że tzw. patronami programu Energa Sailing są znani żeglarze – olimpijczycy, członkowie kadry narodowej, a także olimpijskiego Energa Sailing Team Poland, w tym m.in. trójka naszych najlepszych zawodników SEJK Pogoń Szczecin – Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik (w Szczecinie), i Kacper Zimiński (w Poznaniu). Oni też uczestniczyli w zajęciach z dziećmi, dając najlepszy przykład, co można osiągnąć w żeglarstwie, zaczynając od pierwszego kroku na wodzie, na Optimiście, m.in. w naszym poniższym Programie…
 
2. Energa Sailing Edukacja Szczecin 2014…
Zgodnie z Umową z dn. 10 stycznia 2014 r., pomiędzy PZŻ a ZOZŻ, miasto Szczecin zostało objęte Programem Energa Sailing Edukacja od sezonu żeglarskiego 2014 roku. Realizatorem Programu został Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski (w skrócie ZOZŻ), a koordynatorem regionalnym Programu została wiodąca na polu żeglarskiego wychowania dzieci i młodzieży miejska placówka oświatowa – Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej w Szczecinie (w skrócie Centrum Żeglarskie – CŻ), z bazą szkoleniową i przystanią nad jeziorem Dąbie. Za realizację Programu i prowadzenie zajęć odpowiadali ze strony ZOZZ członkowie Zarządu – Jacek Kierzek i Wiesław Seidler, i Kier. Biura Klaudia Baranik, a ze strony CŻ Krzysztof Synowiec – wicedyrektor CŻ, i doświadczeni nauczyciele - instruktorzy żeglarstwa PZŻ i pracownicy CŻ – Jerzy Kaczor, Joanna Kaczor, Wojciech Zakrzewski, Wojciech Paluszkiewicz, Jolanta Gałęzowska i Weronika Bulicz.
  
3. PROMOCJA PROGRAMU I NABÓR UCZESTNIKÓW
Otwarta akcja promocji Programu i naboru 100 uczestników została podjęta przez nas tuż po podpisaniu w/w Umowy, tj. od stycznia br. (więcej w  pkt. 6), w tym m.in. zorganizowana została specjalna konferencja prasowa, w CŻ, w dn. 6 lutego br. Dzięki uprzejmości Sailportal.pl można pobrać zapis video z tamtej konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=2DfMDj6r9XA Nabór do pierwszej w Szczecinie edycji Programu odbył się w styczniu i lutym br., w tym 50 dzieci miało być przyjętych z naboru indywidualnego (informacje na www.edu.energasailing.pl), a reszta w drodze konkursu dla zainteresowanych szkół podstawowych.   Szkoły chcące uczestniczyć w programie wysyłały do CŻ do 16 lutego br. list motywacyjny - „Dlaczego dzieci z mojej szkoły chcą uprawiać żeglarstwo z Energa Sailing?”. Łącznie do rekrutacji indywidualnej zgłoszono 102 dzieci, z czego do Programu specjalnie powołana Kapituła zakwalifikowała 56 dzieci, ze Szczecina i okolic.

Do konkursu ogłoszonego dla szczecińskich szkół podstawowych przystąpiło siedem placówek oświatowych, z czego Kapituła zakwalifikowała pięć placówek ze Szczecina: cztery szkoły podstawowe - SP 42, SP 11, SP 65 i SP 56, oraz Centrum Opieki nad Dzieckiem. Ostatecznie do udziału w Programie na 100 planowanych miejsc zakwalifikowano z naboru indywidualnego 56 dzieci, i z naboru szkolnego 52 dzieci, z pięciu placówek, razem było 108 uczestników, w tym 47 dziewczynek i 61 chłopców). Nauczyciele z wytypowanych pięciu szkół dodatkowo przeszli bezpłatny kurs teoretyczny, po którym otrzymali uprawnienia instruktora nauczania początkowego PZŻ, potwierdzone certyfikatem.
 
4. ZAJĘCIA SZKOLENIOWE OD MARCA DO CZERWCA 2014     
Zgodnie z Umową zajęcia praktyczne realizowane były od 3 marca br., na przystani CŻ, w podziale dzieci na 10 grup szkoleniowych, w tym pięć z naboru indywidualnego, i pięć grup szkolnych, z udziałem opiekunów oddelegowanych przez szkoły. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów CŻ, od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych – od 13.30 do19.30, na bazie programowego podręcznika "ABC Optymista", oraz wytycznymi ustalonymi na spotkaniu instruktorów w Górkach Zachodnich. Ponadto prowadzone były zabawy dydaktyczne o charakterze integracyjnym, a także zajęcia sportowe. Uczestnicy zapoznali się na początek z łódkami klasy Optymist, dostarczonymi do realizacji Programu.

Od początku kwietnia do końca maja br. przekazywane były i utrwalane zagadnienia dotyczące budowy Optymista i prawidłowej postawy sternika, a przede wszystkim wzajemnej pomocy i współpracy w grupie szkoleniowej, a także podstaw meteorologii i zdrowego, „żeglarskiego” stylu życia. Podczas zajęć praktycznych - w formie warsztatowej – omawiano głównie i ćwiczono z podopiecznymi kursy jachtu względem wiatru, zwroty przez sztag, zasady halsowania oraz przepisy bezpiecznego poruszania się po przystani, nad wodą i już na łodzi, na wodzie, podczas pływania. Zgodnie z umową otrzymaliśmy w międzyczasie  programowe Optimisty szkoleniowe, z ożaglowaniem, które otaklowano na zajęciach z dziećmi, w ramach ćwiczeń.
 
Pierwsze zajęcia praktyczne i treningi umiejętności żeglarskich na wodzie rozpoczęły się już z końcem kwietnia. Najpierw była to nauka sterowania jednostkami bez żagla, potem z użyciem mniejszych, trójkątnych żagli, wreszcie były to już ćwiczenia w samodzielnym prowadzeniu Optymista, z pełnym ożaglowaniem programowym, czyli w barwach „Energi” (jak na zdjęciach), na przystani CŻ i na jeziorze Dąbie Małe. Wszystkie zajęcia na wodzie prowadzone były w asekuracji własnego sprzętu ratowniczego CŻ, czyli pontonów lub motorówek. Przeprowadzono również ćwiczenia dotyczące postępowania i zachowania się prowadzącego łódkę, w razie wywrotki Optymista.

W czerwcu było to już utrwalanie samodzielnego żeglowaniem na Optymistach, w zakresie żeglowania na wiatr i z wiatrem, nauki oraz doskonalenia zwrotów, a także żeglowanie po wyznaczonej bojami trasie, z wiatrem i pod wiatr. Rosło poczucie bezpieczeństwa u dzieci i skupienie się na technice żeglowania, podczas zajęć przy silniejszej fali i wietrze.

Stale i systematycznie podczas całego cyklu szkoleń odbywały się również ćwiczenia ruchowe na brzegu, integrujące grupy szkoleniowe i mające na celu poprawę sprawności ogólnej, w formie różnych gier, zabaw i konkursów. Zdobyta wiedza i umiejętności były na bieżąco utrwalane. Kształtowane były także postawy wzajemnego poszanowania oraz współpracy w grupie. Podczas złej pogody zajęcie z grupami były przeprowadzane w świetlicy CŻ, gdzie odbywały się zajęcia integracyjne, plastyczne oraz analiza żeglugi na podstawie filmów.

Wstępnie, w prostej formie, zostały też przekazane i utrwalone podstawowe wiadomości dotyczące zasad i przepisów żeglowania regatowego, a pod koniec zajęć czerwcowych przeprowadzono wewnętrzne regaty, na trasie po tzw. trapezie. Wyniki regat uwzględniono przy wyborze uczestników programowej półkoloni żeglarskiej.. Podczas uroczystego ogłaszania wyników regat, na zakończenie cyklicznych zajęć, wszyscy uczestnicy Programu otrzymali gadżety Energia Sailing.
 
5. PÓŁKOLONIE ŻEGLARSKIE ENERGA SAILING SZCZECIN 2014
Zgodnie z założeniami Programu jego końcowym, już wakacyjnym ważnym akcentem szkoleniowo-wychowawczym była półkolonia żeglarska. Na podstawie wyników powyższych czerwcowych regat, a także frekwencji i zaangażowania podczas zajęć, zdobytej wiedzy z zakresu żeglarstwa oraz umiejętności praktycznych, wybrano do niej 20 najlepszych uczestników Programu  w tym 5 dziewczynek i 15 chłopców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi wypoczynku dzieci i młodzieży półkolonia została zgłoszona do Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Zajęcia zostały zrealizowane w dniach 17-27.lipca br., na przystani CŻ, codziennie w godz. 8:00-16:00. Uczestnicy mieli zapewnioną opiekę wychowawców CŻ, instruktorów realizujących Program, otrzymywali też napoje i wyżywienie. Program szkoleniowy półkolonii obejmował przede wszystkim dalsze żeglowanie na Optymistach, a także dodatkowo żeglowanie na  DZ-ach, zajęcia na kajakach, oraz gry i zabawy ruchowe.

Podczas półkolonii nasi wychowankowie przekonali się, że dobrze jest wzajemnie się wspierać i pomagać sobie. Poznali smak wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji. Na zakończenie półkolonii odbył się regaty na Optymistach. Nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy, niezależnie od wyniku rywalizacji, natomiast puchary za miejsca 1-3 otrzymali najlepsi w kategorii chłopców i dziewczynek. Specjalnym gościem półkolonii była Agnieszka Skrzypulec, olimpijka, jeden z patronów Programu, która pozazdrościła dzieciom takiej odwagi. – "Świetnie pływają, naprawdę jak na tak krótki trening dobrze dają sobie radę, a poza tym praktycznie nie boją się wiatru ani wody" – stwierdziła po spotkaniu z dziećmi.
 
6.. PROMOCJA,  PUBLIKACJE PRASOWE I PROGRAMY TELEWIZYJNE
Szeroka, otwarta akcja promocji Programu została podjęta przez organizatorów tuż po podpisaniu w/w Umowy, tj. od stycznia br. Zarówno Centrum Żeglarskie, jako regionalny koordynator projektu, a także ZOZŻ, udostępniły w ramach promocji informacje o naborze uczestników, na swoich stronach internetowych (www.centrumzeglarskie.pl www.zozz.com.pl), i na profilu Facebookowym CŻ (www.facebook.com/CentrumZeglarskie), a także za pomocą newslettera wysyłanego do bazy mailingowej ponad 600 odbiorców. Informacje prasowe (zał. 1) trafiły też do lokalnych i krajowych mediów (m.in. wzp24.pl, wszczecinie.pl, Infoludek.pl, bluefin.portalzeglarski.pl, „Kurier Szczeciński”, „Głos Szczeciński”, „MM Szczecin”, „Gazeta na Pomorzu”, Sailportal.pl, Radio Szczecin, Radio Plus, RMF FM, TVP Szczecin, TV Pomerania Szczecin, strona internetowa „Żagli”, i inne media i portale żeglarskie, regionalne i krajowe. Akcja promocji Programu kontynuowana była na bieżąco podczas realizacji zajęć, do lipca br., m.in. na stronach internetowych ZOZŻ, CŻ i w mediach. Dodatkowo relacje z zajęć można było znaleźć na stronach internetowych szczecińskich szkół biorących udział w Programie, jak np. SP nr 11 http://szkolapodstawowanr11.pl/, SP nr 65 http://www.zs1.szczecin.pl/start/aktualnoci-sportowe.html, czy SP nr 56 http://www.sp56szczecin.pl/.

Dodatkowo TVP Szczecin na naszej półkolonii nakręciła specjalny odcinek programu „Wokół nas”. http://www.tvp.pl/szczecin/nasze-programy/wokol-nas/wideo/230714/16170545 Ten program telewizyjny świetnie pokazał, że podczas półkolonii dzieciaki nie tylko szlifowały żeglarską formę, ale też poznały i zastosowały w praktyce ważne życiowe wartości -  odwagi na wodzie, współdziałania w grupie, zainteresowania żeglarstwem, itd…

Promocja procesu rekrutacyjnego, a później  w trakcie realizacji zajęć, miała swoje odzwierciedlenie w mediach, m.in.:
http://radioszczecin.pl/1,108155,szczecin-wychowa-nowe-pokolenie-zeglarzy – Polskie Radio     
       Szczecin
https://www.youtube.com/watch?v=xBhbSTQDcJg - Galaktyka Pomerania – TV Pomerania
 
7. PODSUMOWANIE I EFEKTY PROGRAMU
Szczecińska pierwsza edycja Programu została zrealizowana przez ZOZŻ i Centrum Żeglarskie w okresie od stycznia do lipca 2014 roku. Zajęcia prowadzone były przez doświadczoną kadrę instruktorsko-wychowawczą CŻ, wg ustaleń i metodyki nauczania Programu, na bazie otrzymanych od organizatorów  podręczników „ABC Optymista”.  Zarówno wspomniana doświadczona kadra CŻ, jak i w pełni wyposażona baza techniczna przystani, gwarantowały pełną i zgodną z oczekiwaniami ”Energi” i PZŻ realizację Programu. Również szkoleniowe Optymisty przekazane do CŻ przez organizatorów spisały się znakomicie na potrzeby szkolenia najmłodszych uczestników Programu. Dobrym uzupełnieniem szkoleń praktycznych były własne jednostki pomocnicze i łodzie ratownicze, a także szkoleniowe łodzie - DZ-ty. Należy dodać, że ważnym efektem naszych działań była też szeroka akcja promocyjna Programu, a także dobra nasza współpraca z lokalnymi i ogólnopolskimi mediami i portalami żeglarskimi. Efektem Programu są też zdjęcia, materiały filmowe i multimedialne, nagrania radiowe i telewizyjne, którą mogą być wykorzystane w spodziewanej, kolejnej edycji Programu.

Oceniając całościowo realizację Programu należy z satysfakcją stwierdzić, że Program Energa Sailing Edukacja Szczecin 2014 został zrealizowany wzorowo, zgodnie z przyjętymi w Umowie z PZŻ założeniami szkoleniowymi i harmonogramem zajęć. Wszystkie dzieci uczestniczące w Programie zostały zakwalifikowane do udziału w szkoleniach w drodze otwartej akcji promocyjnej, wcześniej nie miały żadnego doświadczenia na wodzie, a dzięki Programowi nabyły nowe umiejętności praktyczne i rozpoczęły – być może życiową – przygodę żeglarską. Praktycznie wszyscy uczestnicy Programu i ich rodzice wyrażali na koniec zajęć chęć kontynuowania szkolenia żeglarskiego i byli zainteresowani bądź ofertą CŻ, bądź innych szkółek żeglarskich.

Pod żaglami Energa Sailing Edukacja wyraźnie wzrosło zainteresowanie uczestników praktyczną stroną żeglarstwa, stąd też mamy nadzieję - jako realizatorzy szczecińskiej edycji Programu – że będzie on realizowany także w latach następnych, z naszym udziałem…       
 
Opracowanie i zdjęcia:   Wiesław Seidler
Szczecin, wrzesień 2014

{gallery}2014/09/23{/gallery}

Początek strony