ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/02/12 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/02/12 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Eugeniusz Kwiatkowski (1888-1974) – żołnierz, polityk, naukowiec, wybitny maż stanu i człowiek morza, w II Rzeczypospolitej wicepremier, minister przemysłu i handlu, minister skarbu, budowniczy m.in. Gdyni i Stalowej Woli. Po II wojnie światowej, po powrocie z internowania w Rumunii, był jeszcze – już w PRL-u, w latach 1945-1948 - Delegatem Rządu do Spraw Wybrzeża, a w latach 1947-1952 także posłem na Sejm Ustawodawczy, ale był stale szykanowany i od 1948 roku został odsunięty od działalności publicznej. Wielce zasłużony dla polskiej gospodarki morskiej dostał nawet zakaz przebywania na Wybrzeżu, zamieszkał w Krakowie, gdzie zmarł. Jako wspomniany Delegat Rządu PRL do Spraw Wybrzeża dbał jednak nie tylko o Trójmiasto, ale także o „odzyskane” dla Polski Pomorze Zachodnie i Szczecin, gdzie bywał służbowo, spotykając się m.in. z pierwszym prezydentem miasta Piotrem Zarembą i zabiegając skutecznie o środki na odbudowę miasta i portu szczecińskiego. Za te zasługi dla polskiego Szczecina Rada Miasta decyzją z dn. 3 lipca 1946 roku nadała E. Kwiatkowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Szczecina.

Postać Eugeniusza Kwiatkowskiego upamiętniona jest w kraju w kilku miastach, głównie w Gdyni, ale też m.in. w Warszawie i Krakowie. Od 2011 roku także w Szczecinie znajduje się Jego popiersie, zamówione i ufundowane przez profesora Mariana Marka Drozdowskiego, ucznia, biografa i przyjaciela rodziny wicepremiera Kwiatkowskiego. Autorem rzeźby jest znany krakowski artysta-rzeźbiarz Marian Konieczny, a jej odlew w brązie powstał w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych, skąd popiersie trafiło do Szczecina w nietypowy sposób. Otóż z inicjatywy znanej działaczki Ligi Morskiej Elżbiety Marszałek nie zostało przewiezione drogą lądową, natomiast przypłynęło …Odrą, razem z flotyllą Flisu Odrzańskiego, pod osobistą opieką komodora Flisu kpt.ż.w. Włodzimierza Grycnera. Był to bodajże ostatni „rejs” ś.p. Eugeniusza Kwiatkowskiego, po którym Jego popiersie – powitane przy Wałach Chrobrego, gdzie bywał jako Delegat Rządu, zostało przeniesione do Sali Tradycji szczecińskiej Akademii Morskiej i pozostawało tam do 2014 roku.…

Życzeniem fundatora było jednak ofiarowanie popiersia całej społeczności Pomorza Zachodniego i jego umieszczenie na stałe w szczecińskiej bazylice archikatedralnej, gdzie zostało uroczyście przeniesione z uczelni we wrześniu 2014 roku. Na stałe popiersie zostało ustawione w Kaplicy Ludzi Morza, na marmurowym podeście, z pamiątkową inskrypcją: Eugeniusz Kwiatkowski 1888-1974. Mąż stanu, wicepremier II Rzeczypospolitej. Twórca polskiej gospodarki morskiej zaangażowany w odbudowę Szczecina i Pomorza Zachodniego w latach 1945-1948. Ludzie morza i społeczeństwo Województwa Zachodniopomorskiego. Szczecin 2014 (na zdjęciu). Specjalne uroczystości poświęcone wicepremierowi
E. Kwiatkowskiemu odbyły się w Szczecinie 6 lutego 2015 roku, wraz z poświęceniem i odsłonięciem popiersia, poprzedzonym dziękczynną mszą św. celebrowaną przez ks. abpa Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Msza św. zgromadziła wiernych i przede wszystkim ludzi morza, przedstawicieli stowarzyszeń, urzędów, przedsiębiorstw i uczelni morskich, a także poczty sztandarowe, w tym PŻM, AM i VIII Flotylli Obrony Wybrzeża (na zdjęciach). Podczas mszy św. odczytany został m.in. list od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a postać i dokonania ś.p. E. Kwiatkowskiego przybliżył w homilii ks. abp Andrzej Dzięga - Jego wizja, jego praca do dzisiaj inspirują - wspominał ks. abp metropolita.

Następnie ks. abp metropolita poświęcił i odsłonił popiersie, w towarzystwie fundatora prof. M. Drozdowskiego i dyrektora naczelnego PŻM Pawła Szynkarka. Fundator popiersia dziękując przybyłym na uroczystość wspominał – Eugeniusz Kwiatkowski był wielkim przyjacielem Karola Wojtyły, a także kardynała Adama Sapiehy. Był przedstawicielem chrześcijańskiego etosu życia publicznego. Na koniec złożone zostały przy popiersiu wieńce i kwiaty. Wielki Człowiek Morza pozostał na stałe w szczecińskiej Kaplicy Ludzi Morza. Ustawiony obok Jego popiersia oryginalny statkowy telegraf maszynowy wskazuje komendę – Cała naprzód! (na zdjęciu). Tak szedł przez życie…

Dalszym ciągiem uroczystości była jeszcze konferencja naukowa, która w tym samym dniu odbyła się w Sali Senatu Akademii Morskiej. Podczas konferencji dyr. PŻM Paweł Szynkarek przypomniał m.in., że pierwszą flotę obecnie największego polskiego armatora stanowiły statki "Kraków", "Toruń", "Poznań" i "Wieluń" (dawniej "Wilno"), zakupione pierwotnie przez Polskę we Francji w 1927 roku, właśnie przez resort morski ówczesnego ministra E. Kwiatkowskiego. Powołanie PŻM w 1951 roku poprzedziło zresztą utworzenie – decyzją Delegata Rządu E. Kwiatkowskiego - Przedsiębiorstwa Państwowego "Żegluga Szczecińska", będącego dzisiaj jedną ze spółek-córek w Grupie PŻM. To także spuścizna wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, pozostająca nadal przedsiębiorstwem państwowym, ale niestety stale zagrożona wszechwładną i lansowaną przez rząd „prywatyzacją”. Właśnie na szczecińskie uroczystości w dn. 6 lutego 2015 roku poświęcone pamięci E. Kwiatkowskiego nałożyła się symbolicznie krajowa akcja protestacyjna rolników, blokujących m.in. zachodniopomorskie drogi, a także kolejny dzień strajków górników z Jastrzębskiej Kampanii Węglowej, brutalnie „wygaszane” przez policję. Zarówno górnicy jak i rolnicy, i inne branże, protestują przeciwko polityce gospodarczej koalicji PO-PSL, rządzącej obecnie IV Rzeczypospolitą. Gdyby wśród rządzących byli dzisiaj politycy tej miary co ś.p. wicepremier E. Kwiatkowski, strajki byłyby chyba niepotrzebne…


Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

{gallery}2015/02/12{/gallery}
Początek strony