ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/03/19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/03/19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

   Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i informacjami medialnymi – m.in. na stronach ZOZŻ, Centrum Żeglarskiego i „Żagli” – pierwszymi zajęciami z dziećmi zainaugurowana została w poniedziałek 9 bm. szczecińska edycja ogólnopolskiego największego programu żeglarskiej edukacji najmłodszych – Energa Sailing 2015. Rozpoczęcie zajęć poprzedzone zostało szeroką akcją promocyjną, na którą złożyły się m.in. spotkania z uczniami szczecińskich szkół podstawowych, spotkania z rodzicami, informacje prasowe, szkolenie nauczycieli i instruktorów, itp., co zakończył nabór dzieci do Programu, w styczniu i lutym br.
Podobnie jak w ub. roku realizatorem przedsięwzięcia nadal będzie wiodąca w tym zakresie miejska placówka oświatowa, czyli Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie, gdzie właśnie odbyła się też 12 bm. specjalna konferencja prasowa, na temat tegorocznej edycji Programu. Jej cele i założenia, na tle założeń krajowych, przedstawili organizatorzy, czyli ze strony ZOZŻ – prezes Zbigniew Zalewski, Koordynator Programu Jacek Kierzek, i Rzecznik Prasowy Wiesław Seidler. Bliższe szczegóły organizacyjne, harmonogram szkoleń, terminy – omówili wykonawcy, czyli ze strony CŻ dyrektor Łukasz Pundyk, i odpowiedzialni za Program Krzysztof Synowiec, oraz doświadczeni nauczyciele - instruktorzy żeglarstwa PZŻ, pracownicy CŻ - Wojciech Zakrzewski, Wojciech Paluszkiewicz (wszyscy na zdjęciach), i Joanna Kaczor, wspierani jeszcze przez wicedyrektor Magdalenę Piasecką-Górny, i medialnie przez Hannę Pieczyńską, która fachowo prowadziła całą konferencję. Media szczecińskie reprezentowali dziennikarze m.in. „Kuriera Szczecińskiego”, „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin, i portali żeglarskich – marinas.pl, oraz mojalasztownia.pl.
 
    Przypomnę jeszcze, że będzie to już trzecia edycja realizowanego od 2013 roku szerokiego, krajowego programuEnerga Sailing, który obejmie w tym roku osiem miast, w tym po raz drugi Szczecin. Na ten rok oferta Energa Sailing Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 - 9 lat, natomiast starsze dzieci, w wieku 9 - 11 lat, mogą spróbować swoich sił także w windsurfingu, pilotażowo w Warszawie i Sopocie. Do zajęć w Szczecinie – podobnie jak w innych miastach – przystąpiła kolejna 100 dzieci, w tym połowa z naboru otwartego, reszta ze szkolnego, u nas ze szkół podstawowych SP 11, SP 23 i SP 65. Wszystkie zajęcia z dziećmi - ponad 600 godzin zajęć na lądzie i na wodzie, raz w tygodniu - odbędą się na terenie Centrum Żeglarskiego, posiadającego odpowiednie zaplecze sprzętowe i wspomnianą, doświadczoną w pracy z najmłodszymi kadrę instruktorów PZŻ. Teraz, od marca do kwietnia, będą to wstępne warsztaty, gry i zabawy terenowe, zajęcia świetlicowe, itp., przybliżające „żeglarstwo”, a od maja do czerwca, a także od września do grudnia, będą to już zajęcia szkoleniowe na wodzie, z pływaniem m.in. na Optimistach – w barwach Energi (jak na zdjęciu) - przekazanych przez sponsora do każdego z ośrodków realizujących Program.
 
 Praktyczne szkolenie zakończą mini-regaty i lipcowa półkolonia żeglarska, także w CŻ, dla 20-osobowej grupy najlepszych małych już „Optimiściarzy”. Pełną obsługę Programu zapewniają biura ZOZŻ i CŻ.
 
       Ten całoroczny cykl bezpłatnych szkoleń i zajęć na wodzie – do którego dane dziecko może być zakwalifikowane tylko raz – jest dobrym startem do dalszej, nawet olimpijskiej kariery pod żaglami, później już w klubach czy szkółkach żeglarskich, wzorem najlepszych w kraju zawodników – żeglarzy z grupy Energa Sailing Team Poland, którzy jako Patroni Programu też będą spotykać się z dziećmi, na zajęciach programowych. Takimi Patronami Programu w Szczecinie będą mistrzowskie zawodniczki SEJK Pogoń, w klasie 470 - Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek – Gliszczyńska. Cały krajowy Projekt Energa Sport to element działalności Grupy Energa w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w trzech dyscyplinach: lekkoatletyka (Energa Athletic Cup), żeglarstwo (Energa Sailing), i koszykówka (Energa Basket Cup). Energa Sport – w tym Energa Sailing - to energia na dobry start, nawet kiedyś olimpijski…
 
     Warto dodać, co podkreślono w dyskusji, że ubiegłoroczna pierwsza szczecińska edycja Programu, w której uczestniczyło 108 dzieci, cieszyła się dużym powodzeniem, zyskała dobrą opinię wśród rodziców, a blisko jedna trzecia jej „laureatów” została już zapisana przez rodziców do dalszych zajęć i szkółek żeglarskich, m.in. w CŻ. Dobrze układała się też współpraca między organizatorami i wykonawcami Programu, czyli Energią – PZŻ – ZOZŻ i CŻ; podobnie zapowiada się w tym roku. Ponadto projekt wpisuje się doskonale i uzupełnia szeroką gamę działań związanych z obchodzonym w tym roku jubileuszem
70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, a także 20-lecia Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej. Właśnie na konferencji byli też przedstawiciele organizatorów Baltic Tall Ships Regatta 2015, które z udziałem szczecińskiej żeglarskiej młodzieży odbędą się w czerwcu br., na trasie Kłajpeda – Szczecin. Za kilka lat mogą do nich dołączyć  także laureaci Programu Energa Sailing…
 
Dodatkowe informacje: www.zozz.pl   www.centrumzeglarskie.pl
                                        www.energasailing.pl    www.pya.org.pl 

Wiesław Seidler               Zdjęcia: Hanna Pieczyńska, Wiesław Seidler

{gallery}2015/03/19{/gallery}              
 


 

Początek strony