ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/03/44 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/03/44 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

     Niejako z boku ważkich ubiegłorocznych wyczynów żeglarskich – już podsumowanych i nagrodzonych, a także np. obok dziejącej się „na naszych oczach” rewelacyjnej wyprawy „Selma Expedition 2015”, zapowiadają się na obecny sezon także inne ciekawe przedsięwzięcia, warte odnotowania. Do takich należy z pewnością kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, podjęta rok temu i już daleko zaawansowana, wpisująca się w tegoroczne 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, a także w 20-lecie Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Podobną udaną wyprawę wtedy śladami „Witezia II” - zorganizowali ci sami pasjonaci morza, pod hasłem „Islandia’2009”;płynęli wtedy na jachcie „Stary”, z kapitanem Maciejem Krzeptowskim.
 
Teraz zaplanowali i już dopracowują ostatnie szczegóły Rejsu Odkrywców - Narwik 2015, przy zbliżonych założeniach, dla odmiany śladami historycznej wyprawy żaglowców „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego”, do Narwiku, w 1957 roku. Nie tylko chcą odwiedzić Narwik, ale ruszą jeszcze dalej, aż na Spitsbergen. Popłyną znowu na jachcie „Stary”, wyczarterowanym z JK AZS Szczecin, także z tym samym doświadczonym kapitanem Maciejem Krzeptowskim, w dniach 30 maja – 9 sierpnia br., trasą Szczecin – Kopenhaga – Bergen – Narwik – Nordkapp - Wyspa Niedźwiedzia – Spitsbergen – Bergen – Szczecin (jak na mapie)…
 
     O założeniach i celach rejsu już pisałem, dodam tylko, że właśnie 25 bm. odbyła się w Urzędzie Miasta konferencja prasowa z udziałem organizatorów i uczestników wyprawy, na której podane już zostały bliższe jej plany. Rejs podzielony będzie na pięć etapów, z wymianą części załogantów w portach etapowych. Łącznie będzie to 20 dorosłych żeglarzy i 22 uczniów z 10 szkół szczecińskich, gimnazjalnych i średnich. Uroczyste wyjście w rejs i pożegnanie „Starego” zaplanowane jest na 30 maja br., w połączeniu z odsłonięciem w Alei Żeglarzy tablicy upamiętniającej wspomniany, historyczny rejs „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego”, ufundowanej przez ZOZŻ. Dalej podczas wyprawy realizowany będzie bogaty program nie tylko szkoleniowo-stażowy, ale też historyczny, przyrodniczy, fotograficzny i geologiczny. Tak np. podczas wizyty w Narwiku załoga „Starego” weźmie udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Narwik, a także złoży kwiaty na polskim cmentarzu wojennym i pobierze z pola bitwy ziemię, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem. Z kolei na Spitsbergenie chcą odwiedzi Stację Polarną PAN w Zatoce Hornsund i zostawić tam tablicę upamiętniającą szczeciński wkład w jej powstanie, ufundowaną przez …PŻM i Fundację Pro Publico Mare. Otóż Stacja została zbudowana w 1957 r., a ponad 500 ton sprzętu i materiałów budowlanych dostarczyła na miejsce i wyładowała – nie w porcie, a na goły wtedy brzeg zatoki – załoga PŻM-owskiego statku m/s „Ustka”. Dla młodych załogantów będą też warsztaty oceanograficzne i ornitologiczne, konkursy fotograficzne, poczta butelkowa, itp. Kpt. M. Krzeptowski ma też zamiar zainteresować właścicieli najstarszego w świecie naszego kina „Pionier” nawiązaniem współpracy z najstarszym norweskim kinem w Tromsø…
 
     Wyprawie patronuje i sponsoruje głównie miasto Szczecin, a także współorganizatorzy i przyjaciele, w tym m.in. ZOZŻ, JK AZS, Centrum Żeglarskie, PŻM, i inni. Tak więc zapowiada się wyjątkowa, żeglarska przygoda, dla części młodych załogantów pierwsza morska przygoda życia…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
Na zdjęciach: konferencja prasowa, plakat i trasa rejsu

{gallery}2015/03/44{/gallery}

Początek strony