Aktualności
Uroczystość na Alei Żeglarzy w Szczecinie. Jeszcze raz zapraszamy…
- Szczegóły
Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/05/16 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
Przesyłam w załączeniu zaproszenie na uroczystość odsłonięcia kolejnych elementów ALEI ŻEGLARZY w Szczecinie. Odbędzie się ona w sobotę, 16 maja br. o godzinie 11:00 (na nabrzeżu nadodrzańskim koło mostu Długiego). Spotkanie potrwa około godziny.Piotr Owczarski Żeglarski Szczecin
*****
Zobacz: Zaproszenie
Dnia 16 maja 2015 roku, o godzinie 11, Urząd Miasta, we współpracy ze stowarzyszeniem Żeglarski Szczecin organizuje uroczystość odsłonięcia tegorocznych elementów Alei Żeglarzy. Wśród nich będą tablice: Sekcji Żeglarskiej Ligi Morskiej, Stettiner Yacht Club, jachtu "Maria" oraz rzeźba kapitana Ludomira Mączki. W uroczystości wezmą udział:
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, zaproszeni przez Prezydenta goście, w tym: komandor Stettiner Yacht-Club Wolf-Rüdiger Grohmann, Zbigniew Zalewski - prezes ZOZŻ, Elżbieta Marszałek - wiceprezes Ligii Morskiej i Rzecznej, Dariusz Sell (rodzina Ludomira Mączki), kpt. Wojciech Jacobson, Aleksandra i Andrzej Kocewicz (opiekunowie jachtu L. Mączki "Maria") i wielu innych gości.W pierwszej części uroczystości nastąpi odsłonięcie dwóch tablic początkujących żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim.
Pierwsza poświęcona będzie Stettiner Yacht Clubowi. Jej fundatorami są żeglarze niemieccy z tego klubu, którzy na uroczystość przyjadą i przypłyną z Lubeki. Ich klub został założony w Szczecinie w 1877 roku i działa nieprzerwanie do dzisiaj. W latach 1877-1945 w Szczecinie, następnie w Lubece. Klub ten jest jednym z najstarszych klubów w Niemczech i Europie. StYC zorganizował w Szczecinie (jeszcze w XIX wieku) pierwsze Otwarcie Sezonu Żeglarskiego, pierwsze regaty żeglarskie, używał pierwszego sztandaru żeglarskiego, organizował jedne z największych w Niemczech regat pod nazwą Pommern Woche. Ich przedwojenna siedziba klubowa i port jachtowy to obecna Marina Gocław im. kpt. Kazimierza Haski.
Druga tablica poświęcona będzie Sekcji Żeglarskiej Ligi Morskiej. Sekcja powstała 22 sierpnia 1945 roku, a jej przewodniczącym był kpt. Kazimierz Haska - pionier szczecińskiego żeglarstwa, muzealnictwa i plastyki, którego imię nosi Marina Gocław. Sekcja już 28 sierpnia 1945 roku zorganizowała pierwszy kurs żeglarski w Szczecinie. To z tej organizacji powstał następnie Jacht Klub Ligi Morskiej "Gryf", który działał w latach 1945-1950. Był on pierwszym polskim klubem żeglarskim w Szczecinie, należał do największych i najaktywniejszych szczecińskich organizacji wodnych, aż do czasów stalinowskich prowadził szeroką działalność szkoleniową oraz organizatorską.
W drugiej części spotkania dojdzie do odsłonięcia figury kpt. Mączki i tablicy poświęconej jachtowi Ludomira "Maria". Przypomnijmy, że w 1972 roku Ludomir Mączka zakupił s/y "Maria" i w 1973 rozpoczął żeglarską wędrówkę po świecie. M. in. odbył rejsy: po wszystkich oceanach, w tym opłynął świat w latach 1973-84. Brał udział w rejsie arktycznym J. Kurbiela i pokonał jachtem "Vagabond II" z Wojciechem Jacobsonem Przejście Północno-Zachodnie (1985-1988). Był pierwszym Polakiem, który zamknął jachtem krąg wokół obu Ameryk. W 1999 zorganizował wyprawę "Victoria 2000" szlakiem Ferdynanda Magellana. Przepłynął około 150 tys. Mm.
W sobotniej uroczystości wezmą udział polskie i niemieckie jachty, a dla zgromadzonych zaśpiewa szantymen - Jerzy Porębski.
Zapraszamy żeglarzy i Szczecinian na tą uroczystość! Jest także możliwość przepłynięcia na Aleję swoim jachtem. Piotr Owczarski
{gallery}2015/05/16{/gallery}