ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/05/37 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/05/37 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Program Energa Sailing Edukacja 2015 działa pełną parą. W dziewięciu ośrodkach w Polsce podstawowe szkolenie żeglarskie przechodzi 869 dzieci. W ogólnopolską akcję zaangażowanych jest aż 38 szkół podstawowych.

Liczby związane z Programem Energa Sailing Edukacja w sezonie 2015 wyglądają imponująco. W szkoleniu żeglarskim w klasie Optimist bierze bowiem udział 769 uczestników wywodzących się z 32 szkół objętych tegorocznym programem. W Szczecinie mamy 100 uczestników (trzy szkoły współpracujące). Zajęcia odbywają się na jeziorze Dąbie.
W Gdyni jest także 100 uczestników (pięć szkół współpracujących). Zajęcia odbywają się na Zatoce Gdańskiej. W Olsztynie jest aż 137 uczestników (sześć szkół współpracujących). Lekcje żeglarskie odbywają się na jeziorze Ukiel. W Warszawie jest 104 uczestników (cztery szkoły współpracujące oraz dwa ogniska pozaszkolne). Pierwsze kroki na wodzie odbywają się na Jeziorze Kamionkowskim. W Poznaniu jest 100 uczestników (cztery szkoły współpracujące). Zajęcia na wodach jeziora Kiekrz. We Wrocławiu jest aż 114 uczestników (pięć szkół współpracujących). Zajęcia odbywają się na Odrze. W Krakowie jest także 114 uczestników (pięć szkół współpracujących). Zajęcia prowadzone są na zbiorniku wodnym Bagry.

Równolegle prowadzone jest szkolenie w pilotażowym programie Energa Edukacja Windsurfing. Tymi zajęciami zainteresowało się sześć szkół i 100 uczestników. W Sopocie i Warszawie jest zarejestrowanych po 50 uczestników oraz po trzy szkoły współpracujące. W całość programu włączyło się 30 instruktorów wspieranych przez ośmiu koordynatorów regionalnych. Regularnymi gośćmi programu są kadrowicze Energa Sailing Team Poland. Swoich rad udzielają m.in. nasi mistrzowie klasy RS:X. (Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski), oraz najlepsi polscy żeglarze pozostałych klas olimpijskich. Dla najmłodszych żeglarzy przewidziano dużo zajęć teoretycznych i sporo czasu na wodzie. Zgodnie z planem ma to być 42 tygodnie i łącznie 126 godzin szkolenia.

„W sporym przybliżeniu można przyjąć, że około osiem tygodni to zajęcia stacjonarne (24 godziny), a reszta 102 godziny przez 34 tygodnie to zajęcia praktyczne – mówi Maciej Szafran, koordynator PZŻ ds. Programu Energa Sailing Edukacja. – Jest to jednak duże przybliżenie, bo nawet w ramach treningów poza sezonem żeglarskim jest mnóstwo ruchu i treningu ogólnorozwojowego, a z drugiej strony podczas sezonu żeglarskiego również pojawiają się zajęcia z zakresu teorii żeglowania”.

W tym sezonie zaplanowano pięć regat kwalifikacyjnych: 30.04 – 02.05.2015 – Energa Sailing Cup Puchar KS Zatoka Puck, 22 – 24.05.2015 r. – Energa Sailing Cup Puchar YKP Gdynia, 05 – 07.06.2015 r. – Energa Sailing Cup Puchar Dziwnowa, 19 – 21.06.2015 r. – Energa Sailing Cup Puchar Trzech Ryb – Giżycko, 31.07 – 02.08.2015 r. – Energa Sailing Cup Srebrny Żagiel Optimista – Poznań. Wielki Finał ENERGA Sailing Cup odbędzie się w terminie 7 – 9 sierpnia tego roku w pobliżu sopockiego mola.

Autor: Paweł Paterek, Program Energa Sailing – „Żagle”, maj 2015
Zdjęcia – Wiesław Seidler
*****
Szczecińską edycję Programu 2015 realizuje – podobnie jak w 2014 roku – miejskie Centrum Żeglarskie, nad jeziorem Dąbie. Zajęcia szkoleniowe z dziećmi prowadzą instruktorzy CŻ i PZŻ - Joanna Kaczor, Wojtek Zakrzewski i Wojtek Paluszkiewicz, a Patronami są najlepsze zawodniczki olimpijskiej klasy 470, z Kadry Narodowej PZŻ - Agnieszka Skrzypulec (na zdjęciach) i Irmina Mrózek – Gliszczyńska (SEJK Pogoń). Jedno z majowych zajęć (na zdjęciach) prowadził Wojtek Zakrzewski (WS).

{gallery}2015/05/37{/gallery}

Początek strony