Aktualności
Młodzi ruszają na „Starym”. Do Narwiku i na Spitsbergen.
- Szczegóły
Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/05/42 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
To już w sobotę 30 maja br., na godz. 11.00 – Prezydent Miasta, Stowarzyszenie Żeglarski Szczecin oraz Zachodniopomorski Związek Żeglarski zapraszają wszystkich miłośników żagli na Bulwar Piastowski nad Odrą, w Alei Żeglarzy. Dwa tygodnie temu odsłonięte tam zostały trzy pamiątkowe tablice i pomnik niezapomnianego Ludomira – Ludka – Mączki, a jutrzejsza uroczystość też będzie podwójna. Najpierw, bliżej Mostu Długiego, nastąpi odsłonięcie kolejnej tablicy, upamiętniającej pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczenie Północnego Kręgu Polarnego przez dwa szkunery – „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”, które dokonały tego w 1957 roku, inaugurując pierwsze po II wojnie światowej pozabałtyckie rejsy polskich żeglarzy. Popłynęły dla pobrania ziemi z pola Bitwy o Narwik z 1940 roku, i uczczenia poległych tam żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich.Teraz śladem tych historycznych żaglowców popłynie szczecińska młodzież, na jachcie „Stary”, z kapitanem Maciejem Krzeptowskim (na zdjęciach), i właśnie w drugiej części uroczystości – za Mostem Trasy Zamkowej – odbędzie się pożegnanie Wyprawy „Narwik’2015”. To kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin – pierwszą była Wyprawa „Islandia’2009”(na zdjęciach) - obie wsparte przez władze miast i licznych przyjaciół i sponsorów. Tegoroczna wyprawa - pod patronatem Prezydenta Miasta Piotra Krzystka – wpisuje się dodatkowo w 75-lecie Bitwy o Narwik, a także w 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, oraz 20-lecie Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej. Organizatorzy i uczestnicy wyprawy stawiają sobie liczne cele szkoleniowo-poznawcze, m.in. odwiedzą miejsca pamięci Bitwy o Narwik, a w dalszej części rejsu dopłyną do Stacji Polarnej PAN na Spitsbergenie. Na trasie rejsu odbędą się wymiany załóg, powrót do kraju planowany jest na 9 sierpnia br.
Warto tu przypomnieć, że w historycznym rejsie PZŻ do Narwiku – w 1957 roku – brało też udział trzech szczecińskich żeglarzy, w tym św. pamięci Ludek Mączka i Jerzy Kraszewski, a także Zygmunt Chełkowski, obecnie emerytowany profesor Wyższej Szkoły Rolniczej, który właśnie odsłoni tablicę „Narwik 1957”. Kopię tej tablicy młodzi załoganci „Starego” zabiorą do Narwiku, w imię lekcji historii, w imię budowania międzypokoleniowych więzi ludzi morza i poszanowania Biało-Czerwonej …
Będzie to równocześnie pierwsza edycja programu – „Szczecin – miasto, gdzie zaczynają się wielkie wyprawy”, takie jak te pierwsze pionierskie, takie jak dwie wcześniejsze wyprawy jachtu „Stary” wokół obu Ameryk, jak „Islandia 2009”, takie jak obecna. Tak się złożyło, że także w sobotę rusza na Północny Atlantyk, dla odmiany na Wyspy Owcze, drugi zasłużony jacht szczecińskiego JK AZS – s/y „Gaudeamus”. Pomyślnych wiatrów, dla wszystkich żeglarzy…
Zobacz: Zaproszenie
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
Na zdjęciach: załoganci wyprawy „Islandia’2009” i wyprawy „Narwik’2015”
{gallery}2015/05/42{/gallery}