Aktualności
„Starym” do Narwiku i na Spitsbergen. Pożegnanie nad Odrą
- Szczegóły
Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/06/03 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
Dwa tygodnie temu na Bulwarze Piastowskim nad Odrą, w szczecińskiej Alei Żeglarzy, odsłonięte zostały trzy pamiątkowe tablice i pomnik niezapomnianego Ludomira – Ludka – Mączki, a w sobotę 30 maja br. miała tam miejsce podobna żeglarska podniosła uroczystość, i to podwójna. Najpierw nastąpiło bowiem odsłonięcie kolejnej tablicy, upamiętniającej pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczenie Północnego Kręgu Polarnego przez dwa szkunery – „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”, które dokonały tego w 1957 roku, inaugurując pierwsze po II wojnie światowej pozabałtyckie rejsy polskich żeglarzy. Popłynęły dla pobrania ziemi z pola Bitwy o Narwik z 1940 roku, i uczczenia poległych tam żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Teraz śladem tych historycznych żaglowców płynie szczecińska młodzież, w ramach „Wyprawy Narwik 2015”, na jachcie „Stary”, z kapitanem Maciejem Krzeptowskim i właśnie w drugiej części uroczystości odbyło się gorące ich pożegnanie (na zdjęciach)…Tablicę, ufundowaną przez Zachodniopomorski Związek Żeglarski i Miasto Szczecin, odsłonił – po wystąpieniach zastępcy prezydenta miasta Michała Przepiery i prezesa ZZŻ Zbigniewa Zalewskiego - wzruszony uczestnik tej historycznej wyprawy z 1957 roku, profesor Zygmunt Chełkowski, żeglarz i emerytowany naukowiec szczecińskiej Wyższej Szkoły Rolniczej. Kopia tablicy – przekazana kapitanowi przez prezesa ZZŻ - popłynie z młodzieżą do Narwiku, trafi do tamtejszego muzeum Bitwy II Wojny Światowej……
Dalej – już przy burcie „Starego” – kapitan złożył meldunek prezydentowi miasta o gotowości jachtu i załogi do wyruszenia w rejs, po czym otrzymał dwie bandery - Szczecina i YKP, z życzeniami pomyślnego rejsu. Bandery poszły w górę, następnie z serdecznymi życzeniami i kolejnymi upominkami – do przekazania w Narwiku i na Spitsbergenie – wystąpili goście i sponsorzy wyprawy, m.in. przedstawiciele YKP Szczecin, PŻM, ubezpieczyciela jachtu firmy UNIQA (ufundowali kamizelki ratunkowe dla całej załogi), Hotelu Radisson, kina „Pionier”, i inni. Były też przygotowane przez uczniów listy poczty butelkowej, które w trakcie rejsu zostaną powierzone prądom Północnego Atlantyku. Pamiątkowe zdjęcia, rodzinne pożegnania i runda honorowa „Starego” na Odrze – w gali banderowej, na tle Wałów Chrobrego – zakończyły radosną uroczystość…
Przypomnę, że „Wyprawa Narwik 2015” to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin – pierwszą była „Wyprawa Islandia 2009” - obie zainicjowane przez Piotra Owczarskiego i wsparte przez władze miast i licznych przyjaciół i sponsorów. Tegoroczna wpisuje się dodatkowo w 75-lecie Bitwy o Narwik, a także w 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, oraz 20-lecie Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej (więcej o wyprawie – poniżej, do pobrania, wraz z wystąpieniem prezesa ZOZŻ). Będzie to równocześnie pierwsza edycja "Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy", takie jak te pierwsze pionierskie, takie jak dwie wcześniejsze wyprawy jachtu „Stary” wokół obu Ameryk, jak „Islandia 2009”, takie jak obecna. Tak się złożyło, że także w sobotę ruszył na Północny Atlantyk, dla odmiany na Wyspy Owcze, drugi zasłużony jacht szczecińskiego JK AZS – s/y „Gaudeamus”. Oba są już na Bałtyku, płyną dalej, w Alei Żeglarzy pozostały tablice poświęcone rejsom „Witezia II” do Islandii z 1959 r. i żaglowców „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego” do Narwiku z 1957 r. (na zdjęciach). Pomyślnych wiatrów, dla wszystkich żeglarzy…
Zobacz: wystąpienie Prezesa ZOZŻ, Opis rejsu,
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
{gallery}2015/06/03{/gallery}