Aktualności
„STARYM do Narwiku i na Spitsbergen”
- Szczegóły
Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2015/10/17 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
Dzień dobry
Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek i Dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Babolewski oraz stowarzyszenie Żeglarski Szczecin zapraszają na otwarcie wystawy
„STARYM do Narwiku i na Spitsbergen”
30 października 2015 roku godz. 17.00, Hol przy Czytelni Głównej, budynek I, piętro II.
Jest to wystawa porejsowa pokazująca Wyprawę Narwik 2015, przyrodę Norwegii, Archipelagu Lofotów i Svalbard (Arktyki).
ZAPRASZAMY!
Zobacz zaproszenie strona 1, strona 2.
WYPRAWA NARVIK 2015Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek i Dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Babolewski oraz stowarzyszenie Żeglarski Szczecin zapraszają na otwarcie wystawy
„STARYM do Narwiku i na Spitsbergen”
30 października 2015 roku godz. 17.00, Hol przy Czytelni Głównej, budynek I, piętro II.
Jest to wystawa porejsowa pokazująca Wyprawę Narwik 2015, przyrodę Norwegii, Archipelagu Lofotów i Svalbard (Arktyki).
ZAPRASZAMY!
Zobacz zaproszenie strona 1, strona 2.
Rejs dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
Była to wyprawa szczecińskiej młodzieży na daleką Północ, za koło polarne, do Archipelagu Svalbard i polskich stacji polarnych w Horsundzie, Petuniabukta i Calypso. Jej głównymi celami było miasto Narwik i wyspa Spitsbergen.
Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszyli śladem wyprawy żaglowców Mariusz Zaruski i Zew Morza. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narviku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa, przekroczyły koło polarne.
W rejsie zorganizowanym w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy uczestniczyło 39 osób, w tym 23 uczniów szczecińskich szkół. Zorganizowano go z okazji 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i 75-tej rocznicy walk o Narvik.
Wyprawa Narvik 2015 była rejsem edukacyjnym, z programem fotograficznym i naukowym. Młodzi żeglarze złożyli kwiaty na cmentarzu wojennym w Hakvik, gdzie są pochowani polscy żołnierze. Pobrali do urn ziemię z pola bitwy, która została przekazana we wrześniu tego roku do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym. W trakcie rejsu uczestnicy poznali przyrodę Danii i Norwegii, dopłynęli do Lofotów, Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i dziewiczych fiordów archipelagu Svalbard.
Wyprawę poprowadził kapitan Maciej Krzeptowski. Młodzież pożeglowała na jachcie Stary z Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Tym samym, na którym polscy żeglarze odbyli znane rejsy oceaniczne, między innymi wokół Ameryki Południowej (Cape Horn Antarctica 2002-2003), dookoła Ameryki Północnej przez Przejście Północno-Zachodnie (QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006-2007), dookoła Islandii (Wyprawa Islandia 2009).
Młodzi żeglarze w ciągu 72 dni przepłynęli 4.200 Mm, odwiedzając 16 portów w Danii, Norwegii i Szwecji. W stacji polarnej Horsund zostawili tablicę upamiętniającą szczeciński wkład w jej powstanie, ufundowaną przez PŻM.
Rejs był zorganizowany przez stowarzyszenie Żeglarski Szczecin przy współpracy z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym Euroregionalnym Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta, Szczecińskim Programem Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Jacht Klubem AZS w Szczecinie.
Wyprawa była współfinansowana ze środków Miasta Szczecin. Patronat główny nad rejsem objął Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Wyprawę wspierały także: Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Yacht Klub Polski w Szczecinie, Bractwo Wybrzeża, Klub Żeglarzy Samotników, Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej w Świnoujściu, Rotary Club Szczecin, Polska Fundacja Morska, Netto, Polska Żegluga Morska – Fundacja Pro Publiko Mare, CALBUD, Firma SMART, Poltramp Yard i inne.
{gallery}2015/10/17{/gallery}