ZOZZ header
Rekordową liczbę 35 referatów i kilkudziesięciu uczestników, z całej Polski, m.in. z Chojnic, Gdańska, Gdyni, Tczewa, Torunia, Olsztyna, Warszawy, Wrocławia, Szczecina, Kołobrzegu, i innych ośrodków, zgromadziła XIII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, która tym razem odbyła się w dniach 12-13 maja 2016 r. w siedzibie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego (ChKŻ), w Charzykowych, nad jeziorem Charzykowskim. Jej organizatorem było Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, wspierane w tym zadaniu przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, a współorganizatorem byli gospodarze, czyli ChKŻ.

Konferencje muzealnictwa morskiego i rzecznego, które odbywają się co dwa lata w różnych miastach w Polsce, mają swoje tradycje, stąd też wybór Chojnic i Charzykowych, nad jednym z największych polskich jezior. Tak też problematyka jeziorna, żeglarska i morska były przewodnim tematem merytorycznym Konferencji, dotyczącej m.in. osiągnięć muzeów i zamierzeń w zakresie tematyki nautologicznej, takich jak nowe wystawy stałe i czasowe, prace badawcze, publikacje, konserwacja wraków, programy edukacyjne, projekty międzynarodowe, pozyskiwanie środków zewnętrznych, etc. Przedstawiano też dokonania instytucji lokalnych i organizacji społecznych w zakresie tworzenia warunków ochrony nadwodnego dziedzictwa kulturowego, oraz współpracy w zakresie ochrony nadrzecznego, jeziornego oraz morskiego dorobku kultury i techniki.

Konferencję otworzyli jej gospodarze i przedstawiciele władz Chojnic, a obradom przewodniczyli m.in. dyrektorzy muzeów Barbara Zagórska z Chojnic i Jerzy Litwin z Gdańska, i inni goście. Różnorodna tematyka referatów i wystąpień dotyczyła m.in. osiągnięć muzealników morskich i rzecznych z wymienionych ośrodków, a także ratowania zabytków techniki, archeologii podwodnej, tradycji rybackich, żeglarskich, szkolnictwa morskiego i edukacji morskiej, flisów – Wiślanych i Odrzańskich, Wielkiego Rejsu Kraków-Orlean (Śródlądowego Rejsu Roku PZŻ 2015), i wielu innych. Ważnymi akcentami Konferencji był też udział jej uczestników w Inauguracji Sezonu 2016 ChKŻ, oraz wizyty w Muzeum i w Zakładzie Szkutniczym Czesława Szmaglińskiego w Chojnicach (na zdjęciach).

Inaugurację Sezonu poprzedziła tradycyjnie msza św. w intencji żeglarzy w miejscowym kościele, podczas której homilię wygłosił ks. prałat kapitan jachtowy Andrzej Jaskuła, założyciel i dyrektor Chrześcijańskiej Szkoły Pod Żaglami, a ceremonii towarzyszyła orkiestra i poczty sztandarowe ChKŻ i WOPR-u, po czym przemaszerowano pod maszt flagowy, gdzie uroczyście została podniesiona Biało-Czerwona. Wizyta w chojnickim Muzeum Etnograficznym była z kolei okazją do bliższego poznania nie tylko historii miasta, ale i miejscowych tradycji żeglarskich, na czasowej wystawie, obrazującej dokonania najstarszego w kraju, założonego już w 1922 roku Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, w okresie międzywojennym prawdziwej kolebki polskiego żeglarstwa. To właśnie na jeziorze Łukomie – dzisiejszym Charzykowskim – szkoliły się pierwsze kadry krajowego mistrzowskiego i olimpijskiego żeglarstwa, także lodowego, z takimi wspaniałymi postaciami jak Otton Weiland (1887-1966), założyciel Klubu i działacz, czy Paweł Sieradzki, trzykrotny bojerowy Mistrz Polski, i jego syn Zdzisław, uczestnik Konferencji, także zawodnik i mistrz bojerowy (na zdjęciu, przy portrecie ojca). Na tej wystawie zrobiłem też pamiątkowe zdjęcie uczestników Konferencji, „razem” z Ottonem Weilandem. Nowe tradycje to zresztą nie tylko ChKŻ, ale i wspomniany Zakład Szkutniczy Czesława Szmaglińskiego, który produkuje głównie wiosła, ale też - od siedmiu lat (!) - buduje w hangarze tradycyjną techniką, wszystko w drewnie, niezwykły 18-metrowy pełnomorski slup (na zdjęciu), o zatwierdzonej już nazwie „Karol Wojtyła”. Do wodowania i Bałtyku jeszcze daleka droga…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
Początek strony