ZOZZ header

1 Łasztownia 2017Historyczna ale zaniedbana w czasach PRL-u Łasztownia staje się ponownie ozdobą morskiego Szczecina. Pierwszą jaskółką zmian było włączenie do obsługi szczecińskiego finału wielkich regat TTSR’2007 zdewastowanych terenów opuszczonych przez były Port Rybacki „Gryf”, kolejną kompletna renowacja, a właściwie odbudowa Starej Rzeźni, obecnego Centrum Kultury Euroregionu. Potem przyszły kolejne finały „tolszipów”, Marina Miejska na Wyspie Grodzkiej. a także całkowita modernizacja Nabrzeża Starówka, wybrana najlepszą przestrzenią publiczną 2017 w Polsce!!! Następnym „rodzynkiem” będzie Centrum Nauki Morskiej, i właśnie już we wtorek 20 lutego b.r. odbędzie się w Starej Rzeźni otwarta sesja warsztatowa dotycząca koncepcji jego wystaw (WS)

Zmodernizowane w roku 2017 Nabrzeże Starówka na szczecińskiej Łasztowni zostało wybrane najlepszą przestrzenią publiczną w Polsce! To kolejna miejska inwestycja, która stała się laureatem prestiżowego konkursu architektonicznego. W trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu Property Design Awards nasze szczecińskie nabrzeże zwyciężyło m.in. z podobnymi Bulwarami Wiślanymi w Warszawie (…).Zwycięzcy zostali wyłonieni po podliczeniu wskazań specjalnego Jury i głosów internautów, którzy przez kilka tygodni wybierali najlepsze projekty.Pamiątkową statuetkę i tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce odebrał 15 lutego b.r., podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, prezes spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Ireneusz Nowak.


– W imieniu Urzędu Miasta Szczecin i spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która zarządza nabrzeżem, składam ogromne podziękowania dla wszystkich mieszkańców, turystów i sympatyków Szczecina, którzy zechcieli oddać swój głos właśnie na nasze Nabrzeże Starówka. Tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce wiele dla nas znaczy – powiedział po odbiorze nagrody prezes Ireneusz Nowak. – Szczecin od lat wraca nad wodę. Świadczą o tym znaczące morskie imprezy plenerowe takie jak finały regat The Tall Ships Races, zmodernizowane bulwary, nowa miejska marina w centrum miasta czy cały obszar wyspy Łasztownia, która staje się nowym sercem miasta. Strategia floating garden realizowana od ponad 10 lat nie pozostawia złudzeń – Szczecin czerpał, czerpie i będzie czerpał pełnymi garściami z bliskości Odry, jeziora Dąbie, kanałów Międzyodrza. Najbardziej cieszy nas to, że powrót nad wodę zaakceptowali i – co tu dużo mówić – pokochali sami mieszkańcy, dla których nowe bulwary stały się miejscem kultowym.


Nabrzeże Starówka to miejsce spacerów i wypoczynku nad Odrą, chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i turystów. To tutaj organizowane są różnego rodzaju imprezy – m.in. Dni Morza, Festiwale Sztucznych Ogni Pyromagic-WaterShow Szczecin, czy finały regat The Tall Ships Races. Całe nabrzeże (na zdjęciach) zostało w ubiegłym roku przebudowane i przeszło gruntowną modernizację. Nowy bulwar rozpoczyna się pod Trasą Zamkową, biegnie pod dźwigozaurami, w sąsiedztwie portu jachtowego i kończy się dużym placem, w którego nawierzchni zostało zainstalowane oświetlenie punktowe. Co ciekawe oświetleniem całego bulwaru sterować można w taki sposób, by zmieniać jego natężenie w zależności od potrzeb (np. wygaszać je podczas pokazów fajerwerków). Wzdłuż deptaka zostały ustawione ławki i siedziska, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, donice z drzewami oraz estetyczne lampy. Znalazły się tam także pas zieleni i stacja roweru miejskiego.


Kolejną sztandarową inwestycją na Łasztowi będzie rozpoczęta już realizacja i budowa Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Właśnie dyrektor MCN Witold Jabłoński - kiedyś wicemarszałek zachodniopomorski - serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych we wtorek 20 lutego b.r. do udziału w czwartej już sesji warsztatowej dotyczącej koncepcji wystaw w Centrum Spotkanie prowadzić będą Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki, twórcy założeń programowych Centrum, które są prezentowany na stronie www.centrumnauki.eu w zakładce „zamówienia publiczne”. Planowane są też kolejne sesje warsztatowe dla konkretnie zdefiniowanych osób i środowisk, a wnioski i sugestie z tych spotkań będą ważnym elementem w procesie tworzenia ostatecznej koncepcji wystaw. Spotkanie wtorkowe potrwa od 10.00 do 15.00, w Restauracji Stara Rzeźnia, ul. T. Wendy 14/1 (będzie też kawa, herbata i przekąski).

Poniżej informacje o prowadzących warsztaty:


Karolina Perrin – projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki (absolwentka Akademii Sztuk w Nancy – Francja i Krakowie). Współautorka koncepcji programowej dwóch centrów nauki w Polsce i punktów edukacji przyrodniczej. Autorka scenariuszy warsztatów, edukatorka. Tworzyła wystawy m.in. dla Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nauki Ithaka w Holandii i Kopalni Soli w Wieliczce.

Piotr Kossobudzki – ekspert komunikacji naukowej, dziennikarz, edukator i promotor nauki. W latach 2004-2011 współtwórca Centrum Nauki Kopernik, kierownik działu programowego i wicedyrektor ds. programowych. Współautor koncepcji centrów nauki w Krakowie, Szczecinie, Hajnówce i Stargardzie. Autor treści merytorycznych kilkunastu wystaw popularnonaukowych stałych i mobilnych. Były rzecznik prasowy Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Materiały prasowe Żeglugi Szczecińskiej i Morskiego Centrum Nauki, luty 2018.

Na zdjęciach: Nabrzeże Starówka w przebudowie, Marina Miejska i Skwer Kapitanów,
m.in. z tablicami Kapitanów Jachtowych ZOZŻ. Foto.: Wiesław Seidler

Początek strony