ZOZZ header

1 MagnoliaTo już druga edycja prestiżowych Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Blisko 100 zgłoszeń, z czego Kapituła wybrała 25 nominacji, w dziewięciu kategoriach. Wskazanych przez Kapitułę dziewięciu laureatów – po zatwierdzeniu przez Prezydenta Miasta – poznamy ostatecznie dopiero podczas uroczystej Gali Żeglarskiej – w sobotę 24 marca b.r. w Starej Rzeźni (czytaj więcej).

Poznaliśmy listę nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina 2017. Nazwiska zwycięzców ogłoszone zostaną podczas uroczystej Gali Żeglarskiej zaplanowanej na 24 marca br. Decyzje podejmie Prezydent Miasta. W roku 2018 nagrody przyznane zostaną w dziewięciu spośród dziesięciu kategorii. Zgodnie z zapisami regulaminu, w kategoriach Młody Żeglarz Roku i Żeglarska Nagroda Specjalna wyróżnienia przyznawane są okazjonalnie. W roku bieżącym nie zostanie wybrany laureat tytułu „Młody Żeglarz Roku”. Listę pozostałych nominowanych prezentujemy poniżej.

Nagroda im. kapitana Ludomira Mączki
1. Zbigniew Kosiorowski – Kapitan jachtowy, znany pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki i popularyzator żeglarstwa oraz spraw morza. Pomysłodawca i założyciel „Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami”, organizator wielu rejsów na żaglowcach, których uczestnikami była młodzież – argonauci Szkoły Pod Żaglami.
2. Maciej Krzeptowski – Doktor nauk przyrodniczych, muzealnik, kapitan jachtowy, podróżnik, publicysta, żeglarz, towarzysz podróży morskich Ludomira Mączki, popularyzator jego dokonań, który od półwiecza wierny jest „idei swobodnego żeglowania”.
3. Henryk Widera – Kapitan jachtowy, skrzypek, muzyk. Często samotnie odbywał morskie wyprawy po trudnych nawigacyjnie obszarach. Na utrzymanie siebie i jachtu zarabiał, grając na skrzypcach. Opłynął, jako pierwszy polski żeglarz, Europę.

Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka
1. Włodzimierz Byliński – W roku 2017 kapitan rejsu na Morze Śródziemne ze Szczecina na grecką wyspę Trizona. Po wyokrętowaniu jedynego załoganta z powodów zdrowotnych dokończył wyprawę samotnie. Przebył łącznie 3506 Mm (z tego 2003 Mm samotnie).
2. Andrzej Górajek – Kapitan jachtu „Ocean A”. W roku 2017 poprowadził udaną wyprawę ku brzegom Grenlandii Wschodniej, uczestniczył także w wielu rejsach, przepłynął blisko 15000 Mm podczas 200 dni żeglugi. Przez pokład jachtu, którym dowodził, przewinęło się około 200 żeglarzy.

Żeglarz Roku
1. Andrzej Górajek – Kapitan jachtu „Ocean A”. W roku 2017 poprowadził wiele morskich rejsów, w których jacht przepłynął blisko 15000 Mm podczas 200 dni żeglugi. W roku ubiegłym poprowadził na jachcie „Ocean A” udaną wyprawę ku brzegom Grenlandii Wschodniej.
2. Adam Lisiecki – Kapitan jachtowy żeglujący od 55 lat. Armator i kapitan jachtu „LISICA”, zdobywca Pucharu Sezonu 2017 w klasyfikacji KWR-1. Pięciokrotny zwycięzca, trzykrotnie zajął drugie miejsce w regatach morskich i klasowych.
3. Patryk Zbroja – Od wielu lat odnosi liczne sukcesy w żeglarstwie regatowym. Szczególnie udanym był dla niego i dla zespołu TeamBAKISTA sezon 2017, co w efekcie pozwoliło im wejść do dziesiątki światowego rankingu ISAF (na około 1300 sklasyfikowanych załóg) oraz zająć drugie miejsce w Pucharze Europy 2017 w match-racingu.

Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego
1. Robert Siluk – Trener i wychowawca czołowych polskich żeglarzy, m.in. Agnieszki Skrzypulec i Kacpra Ziemińskiego. Trener klas Laser w klubie SEJK Pogoń Szczecin. Trener kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie Laser Standard.
2. Agnieszka Skrzypulec (i załogantka Irmina Mrózek-Gliszczynska) – Żeglarki klasy 470, mistrzynie świata w klasie 470 i brązowe medalistki Mistrzostw Europy. Agnieszka Skrzypulec to zwyciężczyni Pucharu Świata, olipijka z Rio 2016, pierwsza Polka, która wygrała prestiżowe regaty Pucharu Europy Trofeo Princess Sofia. Dwunastokrotna mistrzyni Polski w klasie 470.
3. Patryk Zbroja – Patryk Zbroja wraz z TeamBAKISTA od wielu lat odnosi liczne sukcesy w żeglarstwie regatowym. Po wielu zwycięstwach, w sezonie 2017, wszedł wraz ze swoim zespołem do pierwszej dziesiątki światowego rankingu ISAF oraz zajął drugie miejsce w Pucharze Europy w match-racingu.

Popularyzator Żeglarstwa
1. Zbigniew Kosiorowski – Jeden z najlepszych zachodniopomorskich żeglarzy jachtowych, znany pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki i popularyzator żeglarstwa i spraw morza. Członek władz Polskiego Związku Żeglarskiego. Między innymi organizator Wszechnicy Morskiej w Szczecinie i „Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami”.
2. Wiesław Seidler – Pomysłodawca i wieloletni koordynator Miejskiego Programu Morskiej Edukacji Dzieci i Młodzieży. Działacz żeglarski, członek Zarządu ZOŻZ. Wychowawca, edukator i promotor żeglarstwa. Uczestnik wielu morskich rejsów z młodzieżą.
3. Katarzyna Wolnik-Sayna – Dziennikarka Polskiego Radia Szczecin. Propagatorka żeglarstwa. Jej niezliczone audycje i reportaże są cennym głosem w promowaniu żeglarstwa miasta i regionu. Autorka audycji „Radiowa Szkoła pod Żaglami” i książki „Przez morze bez kapci” nominowanej do ogólnopolskiej nagrody im. Leonida Teligi.

Nagroda Kota Umbriagi
1. Michał Jaroszek – Wicemistrz Polski do lat 11. w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist. Czołowy Polski zawodnik w klasie Optymist w grupie „B”. Najwyżej sklasyfikowany zawodnik z województwa zachodniopomorskiego w rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist. Reprezentuje klub KSW Baltic Dziwnów.
2. Centrum Żeglarskie – Największy w Polsce ośrodek żeglarski, który krzewi żeglarstwo wśród najmłodszych. Centrum sukcesywnie szkoli dzieci, młodzież i ludzi dorosłych, a także aktywnie promuje turystykę wodną oraz organizuje wydarzenia o charakterze marynistycznym.
3. Przedszkole Publiczne nr 65 „Zatoczka” – Placówka, która bardzo aktywnie realizuje Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Morze przygody – z wiatrem w żagle”. Krzewi żeglarstwo i sprawy morza wśród najmłodszych. Jest jednym z najlepszych przedszkoli o profilu morskim w województwie.

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina
1. Laura Hołowacz – Połączyła budowę siedziby swojej firmy z utworzeniem Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Stworzyła miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, często o morskim i żeglarskim charakterze. Przyczyniła się do nadania nowego znaczenia szczecińskiej wyspie Łasztownia. W roku 2017 zorganizowała na terenie Starej Rzeźni szereg imprez kulturalnych.
2. Piotr Owczarski – Żeglarz, kajakarz, redaktor i wydawca „Leksykonu żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego” (tom 1.). Prezes Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin. W roku 2017, po 13 latach prac, wydał pierwszy polski leksykon opisujący regionalne sporty wodne. Pomysłodawca i współtwórca Alei Żeglarzy w Szczecinie oraz Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina.

Wydarzenie Żeglarskie
1. Cykl Regatt Zeesenboote – Regularnie organizowane regaty historycznych łodzi rybackich Zeesenboot (obecnie oldtimerów) niegdyś obecnych w każdym porcie wokół Zalewu Szczecińskiego, które są niezwykle istotne dla historii rybołówstwa i żeglarstwa na Pomorzu.
2. Finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie (2017) – Zorganizowany w roku 2017 zlot żaglowców w Szczecinie okazał się sukcesem organizacyjnym, który został doceniony przez mieszkańców Szczecina i regionu oraz turystów, żeglarzy i ludzi morza.
3. Szczecin Match Race – Od 2007 roku nieprzerwanie organizowane są w Szczecinie regaty żeglarskie „Szczecin Match Race” (w ramach cyklu Polish Match Tour rangi Pucharu Świata World Sailing). Są to jedyne międzynarodowe regaty sportowe w Szczecinie, które odbywają się cyklicznie od 10 lat i przyciągają najlepszych zawodników z Polski i ze świata.

Żeglarska Nagroda Specjalna
1. Izabela Jarząbek – społecznik od 2002 mieszkająca we Francji. Dzięki swojemu zaangażowaniu pomogła kapitanowi Henrykowi Widerze po wypadku jachtu „Gawot” u brzegów Francji w październiku 2017. Okazała bezinteresowną pomoc i podała dłoń rozbitkowi.
2. Grzegorz Jóźwiak – Burmistrz Dziwnowa, który ze współpracownikami stworzył w Dziwnowie silny regatowy ośrodek żeglarski, szczególnie w klasach Laser i Optymist oraz w żeglarstwie morskim. Dzięki m.in. jego działaniom gmina stała się jednym z najbardziej rozwijających się ośrodków żeglarstwa w Polsce.
3. Piotr Stelmarczyk – Pomysłodawca i organizator regat Unity Line i innych regat na terenie regionu. Aktywnie propaguje żeglarstwo i sprawy morza. Od lat wspiera rozwój żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, służąc żeglarzom, wodniakom i sympatykom żeglarstwa bogatą bazą informacyjną.

Materiały prasowe Żeglugi Szczecińskiej

Początek strony