ZOZZ header

Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko od swego początku, w 2001 roku, były ważnym wydarzeniem dla polskich żeglarzy, a od roku 2006 również dla niemieckich, szwedzkich i duńskich. W pierwszej edycji regat wystartowało 19 jachtów z około 80 żeglarzami, w kolejnych latach ilość jachtów i żeglarzy się zwiększała do 112 jachtów z około 450 żeglarzami w roku 2010, w roku 2018 wystartowało 55 jachtów z około 220 żeglarzami. Pomysłodawca i organizator regat Piotr Stelmarczyk poprzez liczne artykuły w prasie lokalnej, krajowej, audycjom radiowym i telewizyjnym oraz poprzez rozsyłanie tysięcy maili do żeglarzy starał się upowszechnić informacje o regatach oraz zapewnić zaproszenie żeglarzy.

Od roku 2006 do organizacji regat włączył się Waldemar Skuza, polski lekarz i żeglarz mieszkający w Niemczech, który skutecznie zaprasza żeglarzy niemieckich i duńskich. W regatach startowała czołówka polskich i wielu znakomitych niemieckich żeglarzy – Joasia Pajkowska, Marta Sziłajtis-Obiegło, Szymon Kuczyński, Uwe Rottgering, Mirosław Lewiński, Adam Lisiecki, Andrzej Sokołowski, Marcin Mrówczyński, Michał Korneszczuk, Radosław Kowalczyk, Krzysztof Krygier, Edward Zając, Jerzy Siudy, Kazimierz Jaworski, Marek Muzykiewicz, Roman Paszke, Norbert Stoecker, Konrad Smoleń, Tomasz Konnak, Jerzy Matuszak, Władysław Chmielewski, Jerzy Jankowski, Detlef Krause, Sławomir Turniak, Łukasz Trzciński, Piotr Parzy, Jerzy Szwoch, Eckhard Manteufel, Cezary Wolski, Patryk Zbroja, Artur Pomorski, Edward Banaszak.

Od początku regat uczestniczy w nich statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” zapewniający bezpieczeństwo regat. Jego załoga skutecznie przeprowadziła kilka akcji udzielania pomocy żeglarzom po awariach, głównie złamaniach masztów. W regatach uczestniczą także okręty Marynarki Wojennej zapewniające miejsce dla komisji sędziowskich i dziennikarzy, w roku 2019 będzie to trałowiec. Przez wiele lat pomagała także w organizacji regat Komenda Miejska Policji w Świnoujściu i Ochotnicza Straż Pożarna Tryton w Kołobrzegu, ich motorówki pomagały w zabezpieczeniu regat. Pierwsze regaty były wyścigiem na trasie Świnoujście – boja KOŁ- Świnoujście, potem organizowaliśmy wyścigi do Kołobrzegu i powrotem, a od roku 2014, kiedy oddano do użytku Marinę Dziwnów, jest ona centrum regat. W Dziwnowie, gdzie organizowane są ważne regaty w klasach olimpijskich, innych mieczowych i balastowych, działa zespół organizatorów i realizatorów regat z dużym doświadczeniem i dobrym wyposażeniem, bardzo wspomagający i ułatwiający organizację Regat Unity Line.

XIX Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko z nowym Komandorem kpt. Pawłem Hapanowiczem przynoszą wiele istotnych zmian. Żeglarzom zaproponowano dwie trasy. Trasa Standard ze Świnoujścia do Dziwnowa i wyścigi w pobliżu Dziwnowa. Trasa Extreme zostanie wyznaczona bezpośrednio przed wyścigiem z uwzględnieniem aktualnych warunków pogodowych i będzie to długi wyścig w kierunku Bornholmu.
Żeglarzy i kibiców zapraszamy do mariny Basen Północny w Świnoujściu w dniu 1 sierpnia od godziny 09.00. Będą przyjmowane zgłoszenia, uzupełniane dokumenty regatowe, przyjmowane wpisowe oraz wręczane pakiety startowe. Tradycyjnie w regatach będzie wiele grup - ORC, KWR, Open, żeglarze samotni, oldtimery, jachty towarzyszące a od tego roku również Extreme Open. O godzinie 19.30 odbędzie się oficjalne otwarcie XIX Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko, a o od godz. 20.00 odprawy na trasy Standard i Extreme. Obok mariny Basen Północny zacumowane będą, towarzyszące regatom, statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” oraz okręt Marynarki Wojennej. Pomiędzy godzinami 14 a 17 będzie możliwość zwiedzania obydwu jednostek. Ich zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa regat oraz miejsce dla komisji sędziowskiej, dziennikarzy i fotografów. Podczas regat będą łatwymi do rozpoznania przez plażowiczów jednostkami naszych regat. To zawsze duże widowisko morskie dla gości i mieszkańców naszego województwa.

W dniu 2 sierpnia około godziny 11.00 rozpocznie się parada jachtów na akwenie Portu Świnoujście, będzie dobrze widoczna z nabrzeży po stronie wschodniej i zachodniej. O godzinie 13.20 odbędzie się start do wyścigów na obu trasach. Godzina 13.20 to godzina wyjścia w rejs do Ystad promu „Polonia”, żeglarze wystartują w jego asyście. Promy Unity Line od początku regat są obecne w regatach. Przez kilka pierwszych lat na promie „Polonia” odbywały się zakończenia regat. W pewnym momencie okazało się, że ilość żeglarzy jest zbyt duża jak na pomieszczenia „Polonii” i zakończenia przeniesiono do Jacht Klubu AZS w Szczecinie, później do mariny Portu Północnego w Świnoujściu, a w kolejnych latach do Mariny Dziwnów. Ale w międzyczasie, przez dwa lata, zakończenia odbywały się na pokładzie ładunkowym promu „Wolin” specjalnie przygotowanym na przyjęcie około 500 żeglarzy z ponad 100 jachtów. Obecnie Marina Dziwnów, po wybudowaniu dużego hangaru, okazała się najlepszym miejscem na zakończenie regat.

W sobotę 3 sierpnia odbędą się trzy wyścigi dla jachtów trasy Standard oraz meta trasy Extreme, a od godziny 18.00 spotkanie żeglarzy, jak zawsze znakomicie przygotowane przez Unity Line, jej Dział Marketingu i jej kucharzy. Podczas spotkania żeglarskie opowieści zaprezentują: red. Katarzyna Wolnik-Sayna z Polskiego Radia Szczecin oraz kpt. Radosław Kowalczyk, który swoje wielkie żeglowanie zaczynał w Regatach Unity Line. Gościem specjalnym regat będzie kpt. Joanna Pajkowska, która w okresie 23 września 2018 roku - 28 kwietnia 2019 roku odbyła, jako pierwsza Polka samotny rejs non-stop dookoła świata.
W niedzielę 4 sierpnia od godziny 09.00 odbędzie się parada jachtów na redzie portu Dziwnów, a od godziny 11.00 oficjalne zakończenie regat z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Nagrody wręczać będą kapitanowie promów „Polonia” i „Wolin” oraz Kapitan Portu Dziwnów, Burmistrz Dziwnowa i Dyrektor Unity Line.
Ekipa sędziowska z Sędzią Głównym Jurkiem Kaczorem będzie zaokrętowana na okręcie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej w Świnoujściu.

Zgłoszono już ponad 40 załóg, w tym wielu żeglarzy i jachtów, którzy wielokrotnie uczestniczyli w Regatach Unity Line. Wystartują: „Lisica” z kpt. Adamem Lisieckim, startującym od pierwszej edycji regat, „Kantapper” z kpt. Waldemarem Skuzą, „Lalelu” z kpt. Herwigiem Dresslerem, „Aphrodite” z kpt. Norbertem Stockerem, „Ella Pie” z kpt. Detlefem Krause, „Dancing Queen” z kpt. Jerzym Matuszakiem, „Ruden” z kpt. Klausem Helms, „Mescalero” z kpt. Radosławem Okińskim, „Czarodziejka” z kpt. Tomaszem Konnakiem, „Venandi” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim, to wielokrotni zwycięzcy tych i wielu innych regat.

Po raz pierwszy Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko mają Patronat Honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Podczas XIX Regat Unity Line powołani zostaną członkowie kapituły honorowej regat, którą będzie kierował Komandor Honorowy Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko Piotr Stelmarczyk, ich pomysłodawca i organizator w latach 2001-2018. Patronat medialny nad regatami sprawują „Głos Szczeciński” i „Moje Miasto Szczecin”. Podczas Regat będą realizowane zdjęcia do filmu dokumentalnego o Regatach. Zdjęcia wykona Łódzka Szkoła Filmowa.

Zapraszamy do zgłoszeń do regat. Wszelkie informacje i dokumenty regatowe są na www.regaty-unityline.pl 

Komandor Honorowy Regat Unity Line
im. Piotra Waszczenko
Piotr Stelmarczyk
Szczecin, 20.07.2019

Początek strony