ZOZZ header

A.MendygrałW Krakowie w dniach 20-23 lutego 2020 odbył się 39. Międzynarodowy Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties, gdzie nie zabrakło akcentów z regionu zachodniopomorskiego. W tym roku była to m.in. promocja finału The Tall Ships Races 2021, który odbędzie się w Szczecinie. Przedstawiciele miasta już zachęcali uczestników festiwalu do przyjazdu i udziału w tym wydarzeniu. Zaprezentowano m.in. promocyjny film. Był też koncert poświęcony pamięci naszego szantymena j.kpt.ż.w.Andrzeja Mendygrała (czytaj więcej).

Festiwal Shanties to były nie tylko cztery dni szalonej zabawy i morskich pieśni, ale przede wszystkim niezwykła okazja dla całego środowiska żeglarskiego do spotkania na lądzie. Szacuje się, że w tej edycji wzięło udział blisko 10 tysięcy osób z kraju i zagranicy. W tym roku odbył się tam wyjątkowy koncert „Żegnajcie nam dziś ... i inne Mendygrałki", poświęcony pamięci związanego z COŻ PZŻ w Trzebieży Andrzeja Mendygrała - wybitnego żeglarza i poety, oficera Polskiej Marynarki Handlowej, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej, wieloletniego opiekuna i kapitana s/y "Henryka Rutkowskiego"/"Kapitana Głowackiego", autora tekstów wielu piosenek morskich i pieśni żeglarskich, m.in. polskiej wersji utworu "Hiszpańskie dziewczyny", czy "Pod Jodłą"...

Tradycyjnie zwieńczeniem festiwalu było przyznanie wyróżnień dla najlepszych wykonawców. Po raz piąty przyznano też Nagrodę im. Moniki Szwai – za najlepszy tekst piosenki premierowej – otrzymał ją Andrzej Korycki, doceniony za utwór „Piosenka Mintaja”. - "Jestem przekonany, że Monika Szwaja słyszała tekst tej piosenki i na pewno tak jak my bardzo się przy tym utworze uśmiała. Jestem pewien, ze Monika zgadza się z jury" – mówił podczas przyznania nagrody Krzysztof Soska, Zastępca Prezydenta Szczecina. Nagroda ta, ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin, na stałe wpisała się już w tradycje tego wydarzenia.
Z poważaniem, Małgorzata Miszczuk Obsługa medialna Centrum Żeglarskie

{gallerY2020/02/21{/gallery}

Początek strony