ZOZZ header
Wtorek 21 lipca, to tradycyjny Wyścig o Błękitną Wstęgę Zalewu Kamieńskiego. Start do wyścigu o godz. 14.00 odbył się przy wietrze 2-3 stopni w skali Beauforta który podczas wyścigu zdecydowanie wzmagał się, aby podczas przekraczania linii mety przez jachty z grupy open przekształcić się w biały szkwał o sile 8 stopni w skali Beauforta. Awarii nie było, ale niespodziewanych manewrów było wiele, przejście linii mety okazało się nadzwyczaj trudne.


W poszczególnych grupach zwyciężyli:

W grupie I ORC kpt. Marcin Mrówczyński jacht „Antidotum”

W grupie II ORC kpt. Krzysztof Krygier jacht „Bluefin II”

W grupie I KWR kpt. Marcin Mrówczyński jacht „Antidotum”

W grupie II KWR kpt. Bronisław Zimnicki jacht „Lively”

W grupie III KWR kpt. Krzysztof Krygier jacht „Bluefin II”

W grupie I OPEN kpt. Mirosław Wójcik jacht „Bellatrix”

W grupie II OPEN kpt. Robert Kępczyński jacht „Tonda”


Po wyścigu o godzinie 18.00 odbyło się uroczyste nadanie imienia kpt. Zdzisława Michalskiego Marinie Kamień Pomorski.


Prezes Zarządu Mariny Kamień Pomorski Marek Świderski tak mówi o Patronie Mariny w wywiadzie dla Kamieńskie.info:

P.U.: Ostatnio dużo emocji wzbudziło nadanie Marinie w Kamieniu Pomorskim imienia kapitana Zdzisława Michalskiego. Czy słusznie?

M.Ś.: Jeżeli pan redaktor ma na myśli negatywne emocje, to są one zupełnie niepotrzebne. Ja osobiście spotkałem się z bardzo pozytywnym, wręcz entuzjastycznym przyjęciem tej decyzji w środowisku żeglarskim. Mieszkańcy, z którymi rozmawiałem i którzy zapoznali się z życiorysem Zdzisława Michalskiego też są zadowoleni. Kapitan Michalski reprezentował te wartości, które chcielibyśmy zaszczepiać dzisiaj młodzieży, jak patriotyzm, odwaga, honor, odpowiedzialność. Był też doskonałym żeglarzem, w opinii ludzi, którzy przekazali nam pamiątki po nim, najlepszym z najlepszych. Przez 12 lat dowodził Zewem Morza – flagowym żaglowcem Polskiego Związku Żeglarskiego, zbudowanym w Dziwnowie. To pomnikowa postać w polskim żeglarstwie. Przy tym pogodny, lubił żartować, z dużym dystansem do siebie i otaczającego go świata. Mieć Go za przyjaciela to prawdziwy skarb. Nasza marina będzie Go miała za patrona, jestem z tego bardzo dumny. W zachodniopomorskim mieliśmy wielu wielkich kapitanów, ubolewam, że żaden z nich nie był mieszkańcem Kamienia Pomorskiego. Cieszę się jednak, że pomożemy uchronić od zapomnienia jednego z nich, wielkiego kapitana, wielkiego człowieka i wspaniałego Polaka jakim był Zdzisław Michalski.

P.U.: Jutro (21.07) odbędzie się uroczystość nadania imienia Marinie. W jaki sposób zostanie upamiętniony kapitan Michalski?

M.Ś.: Przy maszcie sygnałowym zawiśnie piękny dzwon specjalnie odlany na tę okazję. Koszty jego wykonania – 1 476 zł pokrywają żeglarze z Jacht Klubu Kamień Pomorski, który był wnioskodawcą nadania imienia. W sali klubowej, z której korzystają żeglarze i goście mariny powstanie kącik pamięci po kapitanie Michalskim, w którym pokazane będą pamiątki po nim jakie otrzymaliśmy od wdowy po kapitanie Pani Mari Towiańskiej-Michalskiej, od Janusza Charkiewicza – przewodniczącego Komisji Historycznej ZOŻŻ, Pana Ryszarda Krawczyka z Jacht Klubu Kamień Pomorski. Na marginesie obaj panowie byli uczestnikami rejsu dookoła świata na Zewie Morza z kapitanem Michalskim. Od Pana Kazimierza Kosko – przyjaciela kapitana Michalskiego. Dostaniemy też słynną, kapitańską czapkę. Darczyńcą będzie Pani Lidia Epp, córka kapitana Michalskiego, która przyleci na uroczystość nadania imienia ze Stanów Zjednoczonych gdzie mieszka od 30 lat. Otwarcie wystawy pamiątek po kapitanie Michalskim jest planowane we wtorek 21 lipca na godzinę 14.30. Kulminacyjnym momentem uroczystości nadania imienia będzie odsłonięcie dzwonu, które jest planowane na godzinę 18.00. Dzwon ten będzie sercem Mariny. Kilka razy dziennie będą na nim wybijane tak zwane szklanki, które na żaglowcach odmierzały czas wachty. Oprócz tego na Zalewie Kamieńskim odbędą się Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Kamieńskiego . Warto być w tym czasie w kamieńskiej marinie. Wystartuje blisko 60 dużych, turystycznych jachtów, załoga reprezentująca Marinę Kamień Pomorski i Jacht Klub Kamień Pomorski deklaruje, że Błękitna Wstęga zostanie w Kamieniu. Mają apetyt na zwycięstwo. Przepiękne widoki i niezapomniane emocje. Koniecznie trzeba być w tym dniu w Marinie Kamień Pomorski.


Po uroczystości nadania imienia o godz. 19.00 odbyło się wręczenie Błękitnej Wstęgi dla zwycięskiej załogi „Bryzy 33” z kpt. Jackiem Romanowskim.


Trzy puchary z lodami dla pierwszych trzech załóg otrzymały: „Bryza 33 z kpt. Jackiem Romanowskim, „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim ‘ „Hadron” z kpt. Piotrem Parzym.

W środę 22 lipca turystyczny etap piękną rzeka Dziwną do Wolina. A większe jachty, które nie zmieszczą się pod mostem w Wolinie przepłyną przez Zatokę Pomorską, Świnoujście i Zalew Szczeciński także do Wolina.

Przesyłam wyniki etapu oraz po 4 etapach oraz wyniki ORC po 4 etapach w nowej formie. Przesyłam linki do fotografii Michała Korneszczuka.

Wyniki wyścigu czwartego: OPEN, ORC CLUB, KWR; wyniki po czwartym etapie: OPEN, ORC CLUB, KWR oraz wyniki ORC A i ORC B.


Piotr Stelmarczyk, 22.07.2015.


Zdjęcia są dostępne tutaj i tutaj.
Początek strony