ZOZZ header
W dniu 18 lipca odbyło się uroczyste rozpoczęcie 51 Etapowych Regat Turystycznych. Burmistrz Polic Władysław Diakun oraz Wiceprezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniew Jagniątkowski powitali żeglarzy, życzyli udanej imprezy a Zbigniew Jagniątkowski ogłosił regaty za rozpoczęte. Pierwszy wyścig odbył się na trasie Trzebież - rejon Zalewu Szczecińskiego w pobliżu wejścia do Kanału Piastowskiego. Po początkowym słabym wietrze nastąpił silny wiatr rzędu do 5 stopni w skali Beauforta wiatr z północy i północnego zachodu.

W dniu 19 lipca odbył się wyścig 51 Etapowych Regat Turystycznych na redzie Portu Świnoujście. Trasa została ustawiona blisko plaży aby było to ciekawe morskie widowisko dla wakacyjnych gości miasta. Aura była wyjątkowo mało wakacyjna, deszcz, chłodno, ale wiatr dopisał, wiało do 4 stopni w skali Beauforta z północy i północnego wschodu. Jacht "Chybotek" stracił ster i został odholowany do portu przez "Camelota".

O godz. 18.00 Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji "Wyspiarz" w Świnoujściu, Gospodarz Portu Jachtowego, Pan Mariusz Fryska, w imieniu Prezydenta Janusza Żmurkiewicza wręczył Puchary Prezydenta Miasta Świnoujście.

Znakomite umiejętności żeglarskie zaprezentował kpt. Krzysztof Krygier, który żeglował samotnie. Krzysztof jako organizator Baltic Polonez Cup Race 2015 jest też jednym ze zdobywców Pucharu Poloneza i ważnym konkurentem do zwycięstwa w tegorocznej edycji tych regat. Wśród jachtów załogowych od dawna przoduje załoga kpt. Marcina Mrówczyńskiego na "Antidotum"

Poniedziałkowy, 20 lipca, etap regat to morski wyścig Świnoujście – Dziwnów. W roku 2014 nie odbył się ze względu na zbyt silny wiatr oraz trudne warunki w wejściu do Portu Dziwnów. Również w bieżącym roku wiatr nam się rozhulał i pustoszył całą Polskę. Prognozy zapowiadały silne wiatry do 8 stopni w skali Beauforta. Stąd tez decyzja startu o godzinie 15.00 była poprzedzona dokładnym rozeznaniem faktycznej sytuacji na trasie regat. Zasadniczą osobą w tych ustaleniach była Pani Kapitan Portu Dziwnów Edyta Miśkowiec- Trawniczek. Informacje Pani Kapitan uspokoiły organizatora i Sędziego Głównego i wyścig wystartował. Pierwsi żeglarze wykorzystali dokładnie koniunkturę resztki silnego wiatru zachodniego rzędu 4 stopni w skali Beauforta, ale wolniejsze trafiły na zdecydowanie słabe wiatry. Stąd duża rozpiętość czasowa miedzy pierwszymi, którzy linię mety przepłynęli około godziny 17-tej i ostatnimi płynącymi przez metę po godzinie 20-tej.

Na wszystkich czekał Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, Gospodarz jednej z najbardziej aktywnych żeglarsko w Polsce miejscowości nadmorskich. Poczęstunek i puchary były zakończeniem wyścigu. Dziwnów do niedawna prawie nie istniał na żeglarskiej mapie Polski, a teraz to żeglarska potęga - co roku mistrzostwa świata, w tym roku w Optymiście, mnóstwo imprez żeglarskich i kompletny brak miejsca w zatłoczonej Marinie Dziwnów. W Dziwnowie najlepiej widać jak bardzo potrzebne były inwestycje w postaci marin.

W dniu 21 lipca nastąpiło przejście turystyczne do Mariny Kamień Pomorski oraz Wyścig o Błękitną Wstęgę Zalewu Kamieńskiego. Start do wyścigu o godz. 14.00 odbył się przy wietrze 2-3 stopni w skali Beauforta który podczas wyścigu zdecydowanie wzmagał się, aby podczas przekraczania linii mety przez jachty z grupy open przekształcić się w biały szkwał o sile 8 stopni w skali Beauforta. Awarii nie było, ale niespodziewanych manewrów było wiele, przejście linii mety okazało się nadzwyczaj trudne. Po wyścigu o godzinie 18.00 odbyło się uroczyste nadanie imienia kpt. Zdzisława Michalskiego Marinie Kamień Pomorski. Po uroczystości nadania imienia o godz. 19.00 odbyło się wręczenie Błękitnej Wstęgi dla zwycięskiej załogi „Bryzy 33” z kpt. Jackiem Romanowskim.

W środę 22 lipca odbył się turystyczny etap piękną rzeka Dziwną do Wolina. A większe jachty, które nie zmieściły się pod mostem w Wolinie przepłynęły przez Zatokę Pomorską, Świnoujście i Zalew Szczeciński także do Wolina. Przejście większych jachtów pod mostem na dużym przechyle było nadzwyczaj emocjonujące, a przyjęcie żeglarzy prze Gospodarzy Wolina jak zawsze bardzo sympatyczne i smaczne.

Czwartkowy, 23 lipca, piąty etap 51 Etapowych Regat Turystycznych z Wolina do Nowego Warpna odbył się przy pięknej, żeglarskiej pogodzie. Północno-zachodni wiatr o sile od 3 do 5 stopni w skali Beauforta zapewnił szybką żeglugę i już po 2 godzinach pierwsi zawodnicy byli na mecie.

O godzinie 19.00 rozpoczęło się tradycyjne spotkanie żeglarzy z Gospodarzami Gminy Nowe Warpna i Mariny Nowe Warpno. Zastępca Burmistrza Nowego Warpna Mirosław Tokarski wręczył puchary i zaprosił żeglarzy na poczęstunek. Warto zauważyć skuteczne działanie Gospodarzy Gminy i Mariny. Marina został zmodernizowana, ma doprowadzone media do pomostów, tawernę, sanitariaty. Z Mariny do miasta jeden krok, a to wyjątkowo urokliwe miasteczko. Ponadto jest to port położony tuż obok granicy i do Niemiec bardzo blisko. Doskonałe miejsce do stałego postoju i startu na wody niemieckie i dalej. Ponadto nie ma tu korków na drogach dojazdowych, stałego problemu na drodze do Świnoujścia.

24 lipca, piątek, to tradycyjny wyścig o „Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego” z Nowego Warpna do Stepnicy. Początkowo zupełna flauta, ale odważnym szczęście sprzyja i północno wschodni wiatr o sile 2 do 3 w skali Beauforta zapewnił dobre warunki do regat.

W klasyfikacji o „Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego” zwyciężył kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”. Za nim przypłynęli kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II” i kpt. Jack Romanowski na „Bryzie Sport”.

25 lipca, sobota, to czas ostatniego wyścigu 51 Etapowych Regat Turystycznych na Roztoce Odrzańskiej. Korzystny południowo – zachodni wiatr o sile 2 do 3 stopni w skali Beauforta zapewnił dobre warunki do końcowego wyścigu.

26 lipca. o godz. 11.00 odbyło się uroczyste zakończenie 51 Etapowych Regat Turystycznych w Porcie Rybackim w Trzebieży. Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, Wiceprezes ZOZŻ Zbigniew Jagniątkowski oraz Burmistrz Polic Władysław Diakun rozdali mnóstwo pucharów i innych nagród. Specjalne nagrody otrzymały także dzieci, było ich 24 wśród 180 żeglarzy regat na 61 jachtach. Nagrodę Fair Play Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie otrzymał kpt. Piotr Biernat z jachtu „Pito” za akcję ratownicza przy wejściu do Trzebieży.

W poszczególnych kategoriach 51 ERT zwyciężyli:

Grupa I ORC kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”

Grupa II ORC kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II”

Grupa I KWR kpt. kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”

Grupa II KWR kpt. Andrzej Sokołowski na „Orsonie”

Grupa III KWR kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II”

Grupa I OPEN kpt. Robert Kępczyński na „Tondzie”

Grupa II OPEN kpt. Mirosław Wójcik na „Bellatrix”

Wkrótce na www.regaty-unityline.pl w dziale media będzie komplet fotografii z 51 Etapowych Regat Turystycznych - fotografie Michała Korneszczuka oraz Joanny Miklaszewskiej - Sierakowskiej. Zapraszam do oglądania. Będzie też tam w dziale Etapowe Regaty Turystyczne komplet informacji i wyników. Załączam wyniki końcowe 51 ERT: OPEN, ORC i KWR. Nasza wspaniała, żeglarska, wakacyjna przygoda w 51 Etapowych Regatach Turystycznych dobiegła końca.

W imieniu żeglarzy i własnym dziękuję Gospodarzom Miast i Gmin: Polic, Świnoujścia, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Nowego Warpna i Stepnicy za sympatyczne przyjęcie i pokazanie żeglarzom z całej Polski jaki piękny akwen jest do wykorzystania. Zapraszamy uczestników naszych regat także poza regatami. Nowe piękne mariny czekają na Was.

Przesyłam pozdrowienia.
Piotr Stelmarczyk
Początek strony