„Bezpieczeństwo w jachtingu” Wracamy do Konferencji ZOZŻ/AM
- Szczegóły
Praktyczne, szkoleniowe i prawne aspekty bezpieczeństwa w jachtingu - szeroko rozumianym, jako żeglarstwa sportowego i turystycznego, amatorskiego i komercyjnego, żaglowego i motorowego – były zawsze i są nadal jednym z ważniejszych zakresów naszego działania, jako PZŻ i ZOZŻ, a także bezpieczeństwa uprawiania sportów wodnych w ogóle, na zachodniopomorskich akwenach. Dotyczy to zarówno żeglarstwa morskiego jak i śródlądowego, w tym ponad 45 naszych klubów (z czego 30 spoza Szczecina), i blisko 3,5 tys. żeglarzy. Bardzo dobrze wpisywały się w działania na rzecz bezpieczeństwa na wodzie „Konferencje bezpieczeństwa w jachtingu”, organizowane w ubiegłych latach m.in. przez COŻ w Trzebieży, po których pozostał w praktyce słynny „manewr trzebieski”, pozwalający na zawrócenie jachtu na pozycję „człowieka za burtą”. Później takie udane środowiskowe konferencje organizowaliśmy wspólnie z WSM/Akademią Morską, a materiały z konferencji były wydawane (jak w 2004 r. – na zdjęciu), i trafiły – mam nadzieję – m.in. do bibliotek klubowych. Na podobne zaprasza też od 2015 r. Pomorski Związek Żeglarski; rok temu odbyła się ona w marcu 2016 r., w Gdańsku, pod hasłem „Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu”, a byli też na niej przedstawiciele naszego Okręgu. Tegoroczna - „Bezpieczna praktyka żeglarska” - odbędzie się 25 marca 2017 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Już się można zgłaszać…
Teraz także – jako ZOZŻ - planujemy ponowne organizowanie takich okręgowych otwartych konferencji w Szczecinie, od 2017 roku, nadal wspólnie z naszą Akademią Morską, tradycyjnie pod hasłem „Bezpieczeństwo w jachtingu”, na temat bezpieczeństwa na wodzie w ogóle, z udziałem odpowiednich służb, a także praktyków, żeglarzy i wodniaków, z uwzględnieniem specyfiki naszego regionu. Przypomnę, że np. w 2014 roku sprawa bezpieczeństwa na zachodniopomorskich akwenach była tematem spotkania odpowiednich służb wojewódzkich, po której przesłaliśmy nasze uwagi (Zał. 1). Planowane przez nas powyższe kolejne Konferencje wpisują się właśnie w zakres działania Urzędu Wojewódzkiemu, mamy więc nadzieję na wsparcie naszej inicjatywy z tej strony. Współpraca z praktykami, wykładowcami i żeglarzami z Akademii Morskiej, będzie gwarantem wysokiego, fachowego poziomu Konferencji, a także ewentualnych pokonferencyjnych wydawnictw i materiałów szkoleniowych. Będzie to także dobre forum wymiany informacji i doświadczeń na temat aktualnych zagadnień bezpieczeństwa małych jednostek morskich, a w szczególności jachtów – żaglowych i motorowych.
Aktualnie prowadzimy już przygotowania i konsultacje z AM na temat przyszłych Konferencji, a bieżące materiały i komunikaty na ren temat będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej – www.zozz.com.pl, w nowej zakładce – „BEZPIECZEŃSTWO”. Już zapraszamy do współpracy i do śledzenia naszej strony. Na początek zachęcamy do zapoznania się z tematyką najbliższej Konferencji w Gdyni – 25 marca br., a także najnowszych publikacji tematycznych, w tym: „Prowadzenie jachtu w sztormie. ABC sztormowania” Andrzeja Pochodaja, oraz innych materiałów (już zamieszczanych na stronie zozz.com.pl i zebranych w w/w zakładce – do pobrania). Polecamy też nie tylko śledzenie ale i udział w bezpłatnych szkoleniach i zajęciach, m.in. w Centrum Żeglarskim, czy w JK LOK, i w innych…
Kontakt z organizatorami:
- AM – Krzysztof Marcjan – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- ZOZŻ – Andrzej Armiński - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- ZOZŻ – Roman Drozdowski - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- ZOZŻ – Wiesław Seidler – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler