ZOZZ header

Jako przedstawiciele środowiska żeglarzy z satysfakcją informujemy, że sprawy bezpieczeństwa w jachtingu, a także w ogóle bezpieczeństwu kąpieli i uprawiania sportów wodnych na zachodniopomorskich akwenach, są jednym z ważniejszych zakresów naszego działania, jako Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, skupiającego w skali województwa 45 klubów i blisko 3,5 tys. żeglarzy. Bardzo dobrze wpisywały się w to m.in. organizowane przez nas w ubiegłych latach, wspólnie z Akademią Morską, cykliczne tematyczne konferencje środowiskowe „Bezpieczeństwo w jachtingu”. Takie ogólnopolskie konferencje organizuje też Pomorski Związek Żeglarski, ostatnia odbyła się 19 marca 2016 r. w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, pod hasłem „Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu”, byli też na niej przedstawiciele naszego Okręgu. Właśnie planujemy ponowne organizowanie takich wojewódzkich konferencji w Szczecinie, od 2017 roku, nadal wspólnie z naszą Akademią Morską, na temat bezpieczeństwa na wodzie, z udziałem odpowiednich służb, a także praktyków, żeglarzy i wodniaków, z uwzględnieniem specyfiki naszego regionu. 

Wracając do bezpieczeństwa na zachodniopomorskich wodach, w tym na szlakach kajakowych i żeglarskich, potrzebne są dalsze takie działania, jak:
- należy dążyć do dalszego ujednolicenia przepisów i ustaw rządowych w tym zakresie, szczególnie do zdefiniowania pojęcia „uczestnika ruchu na obszarach wodnych”, a także „osoby kierującej statkiem” (kapitana jachtu czy statku, kajakarza, motorowodniaka, itp.), na wzór uczestnika ruchu drogowego (kierowcy, rowerzysty), ze względu na coraz nowsze i nietypowe formy sportów wodnych, jak windsurfing, kitesurfing, jetsurfing, skutery wodne, paddle board, narciarstwo wodne, żeglarstwo lodowe, itp.;
- jednym z celów działalności administracji rządowej na obszarach wodnych, szczególnie na śródlądziu, winno być dążenie do zwiększenia bezpieczeństwa szlaków żeglarskich i kajakowych, poprzez ich bieżące lepsze oznakowanie i udrażnianie, a także urządzanie sieci żeglarsko-kajakowych miejsc do cumowania i biwakowania (na wzór parkingów leśnych), w miarę możliwości z dostępem do nich także od strony lądu, z umocnionymi wjazdami (slipami), umożliwiającymi wodowanie tam – z przyczep samochodowych - jachtów, kajaków i jednostek wodnych służb ratowniczych. Uzupełnieniem takich działań winno być też cykliczne wydawanie i uaktualnianie wodniacko-żeglarskich map województwa, z naniesionymi przystaniami i miejscami biwakowymi, szlakami kajakowymi, z mapami żeglarskimi większych jezior, itp. Takie działania już są realizowane na jeziorze Dąbie, gdzie właśnie z inicjatywy Klubu Kapitanów Jachtowych urządzone zostały w ramach inwestycji miejskich tzw. Zakątki Żeglarskie;
- należy też stale udoskonalać i popularyzować system ostrzegania przed zmianami pogody (na wzór Wielkich Jezior Mazurskich), a także wzywania pomocy, telefonów alarmowych, itp. , poczynając od szkolenia dzieci i młodzieży, podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa na drogach.
Równocześnie składamy podziękowanie za dobrą dotychczasową współpracę z wojewódzkimi służbami ratowniczymi, w tym policji, Straży Miejskiej, WOPR i Straży Pożarnej, w zakresie zabezpieczenia naszych imprez żeglarskich i regat.

Z poważaniem
Prezes ZOZŻ
dr Zbigniew Zalewski

Szczecin, luty 2016 r.

Początek strony