Centrum Żeglarskie - centrum szkoleniowe Jak bezpieczniej żeglować?
- Szczegóły
Te bezpłatne szkolenia, warsztaty i sympozja, organizowane przez Centrum Żeglarskie, mają już swoją renomę i tradycję. Instruktorzy CZ zapraszają na kolejne - od 8 do 29 marca br. (plan poniżej). Polecamy szczególnie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa w jachtingu, w tym już 8 bm. (czwartek), godz. 16.30 - "Prawo drogi, przepisy o zapobieganiu zdarzeniom na morzu", oraz 11 bm. (sobota), godz. 11.00 - "Wspomaganie decyzji w sytuacjach awaryjnych". Spotkania odbywają się w świetlicy CŻ, ul. Przestrzenna 19. (WS)
Szkol się z Centrum Żeglarskim!
Wiosna za pasem, a więc najwyższy czas na przygotowania do kolejnego sezonu żeglarskiego. Z pomocą przychodzi Centrum Żeglarskie, które proponuje szereg bezpłatnych spotkań edukacyjnych i ogólnie dostępne kursy motorowodne.
Środowe spotkania
Od początku roku Centrum Żeglarskie prowadzi cykl darmowych, środowych spotkań edukacyjnych, mających na celu przypomnienie i uzupełnienie żeglarskiej wiedzy i umiejętności. 1,5-godzinne szkolenia skierowane są do wszystkich zainteresowanych, nie wyłączając amatorów. Przed nami są jeszcze:
Data |
Żeglarz Jachtowy godz. 16.30 – 18.00 |
Jachtowy Sternik Morski godz. 18.00 – 19.30 |
8.03 |
Prawo drogi, przepisy o zapobieganiu zdarzeniom na morzu |
Nawigacja – pozycja obserwowana |
15.03 |
Elektronika jachtowa |
Nawigacja – wody pływowe |
22.03 |
Budowa silnika, instalacje jachtowe |
Silniki – obsługa, instalacje jachtowe |
29.03 |
Planowanie rejsu, przygotowanie jachtu |
Przygotowanie rejsu |
Spotkania odbywają się w świetlicy Centrum Żeglarskiego przy ul. Przestrzennej 19. Zapisy nie są wymagane. Zapraszamy!
Szkolenie motorowodne
Startuje kurs przygotowujący do egzaminu na patent sternika motorowodnego. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 10 marca (piątek) o godzinie 17.00 w świetlicy Centrum Żeglarskiego.
Patent sternika motorowodnego to nieodzowny atrybut każdego miłośnika motorówek i skuterów. Kurs przyda się również nurkom, ratownikom, wędkarzom i żeglarzom. Co ciekawe, posiadanie patentu wpływa na punktacje przy rekrutacji do służb mundurowych.
Podczas szkolenia kursanci nauczą się, jak radzić sobie z jednostkami motorowymi oraz jak sprawnie i skutecznie manewrować w porcie i na otwartym akwenie. Przećwiczą manewr „człowiek za burtą” i zdobędą umiejętność skutecznego cumowania. Kurs obejmuje także zagadnienia teoretyczne wymagane na stopień sternika motorowodnego (przepisy żeglugowe, budowa łodzi motorowych, locja i nawigacja śródlądowa, ratownictwo i prace bosmańskie).
Aby uzyskać patent sternika motorowodnego potrzebne jest:
· ukończone 14 lat,
· zgoda obojga rodziców w przypadku osoby niepełnoletniej,
· zdanie egzaminu.
Terminy zajęć ustalane są indywidualnie z kursantem. Koszt kursu wynosi 500 zł. Dodatkowo płatne są egzamin i wydanie patentu.
Spotkania organizacyjne dot. kursów motorowodnych odbywać się będą co miesiąc w CŻ.
Decyzje przy kolizjach – spotkanie informacyjne
„Wspomaganie decyzji w sytuacjach kolizyjnych” to nazwa spotkania informacyjnego organizowanego przez Centrum Żeglarskie i firmę Navdec. 11 marca (sobota) o godz. 11.00 w świetlicy przy ul. Przestrzennej 19 wszyscy zainteresowani dowiedzą się m.in. w jaki sposób należy sygnalizować sytuacje niebezpieczne na wodzie.
Pełny program spotkania:
· analiza sytuacji nawigacyjnej na podstawie przepisów MPZZM oraz oceny sytuacji w sposób czytelny dla nawigatorów;
· sygnalizacja sytuacji niebezpiecznych;
· prezentacja własnego statusu jako rozszerzenie standardowych danych z ARPA lub AIS;
· zalecenie nowego kursu lub nowej prędkości jak również sektorów bezpiecznych.
Spotkanie jest bezpłatne. Zachęcamy do uczestnictwa. Wcześniejsze zapisy nie są wymagane.
Pozdrawiam,
Tomasz Owsik-Kozłowski
rzecznik prasowy
517 423 577
Centrum Żeglarskie
Zobacz: informacje.