ZOZZ header

cz spotkaniaCykl już corocznych bezpłatnych spotkań, mających na celu przypomnienie i uzupełnienie żeglarskiej wiedzy w roku 2018, ruszył w Centrum Żeglarskim w ostatnią środę stycznia. Półtoragodzinne wykłady skierowane są do miłośników sportów wodnych, w tym również do laików. Bezpłatne, edukacyjne COŚRODOWE SPOTKANIA „Przed sezonem 2018” mają pomóc w odświeżeniu wiedzy żeglarskiej i zachęcić do podchodzenia do kursów i egzaminów na stopnie i patenty. Mamy nadzieję, że wpłyną także na poprawę bezpieczeństwa na wodzie.

ZOBACZ: Komunikat o spotkaniach w CŻ.

DSz w sztormieKoledzy z PoZŻ zapraszają wszystkich zainteresowanych żeglarzy na czwarte już otwarte spotkanie w sprawie bezpiecznego żeglowania, które w sobotę 24 marca br., na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni (al. Jana Pawła II 3), organizuje Pomorski Związki Żeglarski. Można już się zgłaszać! (czytaj więcej)

Na Konferencji nie zabraknie naszej delegacji ZOZZ i szczecińskiej Akademii Morskiej. Przypomnę, że od kwietnia 2019 r. ponownie odbywały się też będą nasze szczecińskie Konferencje Bezpieczeństwa w Jachtingu, organizowane wspólnie przez AM i ZOZŻ. Zapraszamy chętnych do współpracy (WS).

1Praktyczne, szkoleniowe i prawne aspekty bezpieczeństwa w jachtingu - szeroko rozumianym, jako żeglarstwa sportowego i turystycznego, amatorskiego i komercyjnego, żaglowego i motorowego – były zawsze i są nadal jednym z ważniejszych zakresów naszego działania, jako PZŻ i ZOZŻ, a także bezpieczeństwa uprawiania sportów wodnych w ogóle, na zachodniopomorskich akwenach. Dotyczy to zarówno żeglarstwa morskiego jak i śródlądowego, w tym ponad 45 naszych klubów (z czego 30 spoza Szczecina), i blisko 3,5 tys. żeglarzy. Bardzo dobrze wpisywały się w działania na rzecz bezpieczeństwa na wodzie „Konferencje bezpieczeństwa w jachtingu”, organizowane w ubiegłych latach m.in. przez COŻ w Trzebieży, po których pozostał w praktyce słynny „manewr trzebieski”, pozwalający na zawrócenie jachtu na pozycję „człowieka za burtą”. Później takie udane środowiskowe konferencje organizowaliśmy wspólnie z WSM/Akademią Morską, a materiały z konferencji były wydawane (jak w 2004 r. – na zdjęciu), i trafiły – mam nadzieję – m.in. do bibliotek klubowych. Na podobne zaprasza też od 2015 r. Pomorski Związek Żeglarski; rok temu odbyła się ona w marcu 2016 r., w Gdańsku, pod hasłem „Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu”, a byli też na niej przedstawiciele naszego Okręgu. Tegoroczna - „Bezpieczna praktyka żeglarska” - odbędzie się 25 marca 2017 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Już się można zgłaszać…

1 regaty mTe bezpłatne szkolenia, warsztaty i sympozja, organizowane przez Centrum Żeglarskie, mają już swoją renomę i tradycję. Instruktorzy CZ zapraszają na kolejne - od 8 do 29 marca br. (plan poniżej). Polecamy szczególnie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa w jachtingu, w tym już 8 bm. (czwartek), godz. 16.30 - "Prawo drogi, przepisy o zapobieganiu zdarzeniom na morzu", oraz 11 bm. (sobota), godz. 11.00 - "Wspomaganie decyzji w sytuacjach awaryjnych". Spotkania odbywają się w świetlicy CŻ, ul. Przestrzenna 19. (WS)

 

 

2 regaty

Konferencja Bezpieczeństwa PoZŻ 2017 - Gdynia 

„Bezpieczna praktyka żeglarska”

Kolejna Konferencja Bezpieczeństwa, rokrocznie od 2015 roku organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski, odbędzie się 25 marca 2017 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zgłaszenia przyjmowano do końca lutego br.
„Od szkolenia do bezpiecznego żeglowania” - pod takim hasłem PoZŻ wrócił w 2015 r. do tradycji otwartych konferencji bezpieczeństwa w jachtingu.. Pierwsze takie spotkanie odbyło się wtedy w Gdyni, następne - „Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu”.- w marcu 2016 r. w Gdańsku, wspólne z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ (byli też i będą przedstawiciele ZOZŻ).

DSz w sztormieZobacz: poradnik.

 

 

 

 

 

1Dzień dobry

W załączeniu przesyłam „Przewodnik dla żeglarzy i armatorów jachtów”.

To opracowanie powstało z myślą o żeglarzach, właścicielach i armatorach jachtów o długości do 24 m, aby ułatwić im orientację w obowiązujących normach prawnych oraz ich praktycznym zastosowaniu.

Pozdrawiam,

Andrzej Kadłubucki

Artur Haberka

2 Down NorthCzy w tym przypadku można mówić tylko o pechowym jachcie, albo o działaniu siły wyższej, czy jednak o zaniedbaniach ludzi? Tak czy inaczej po raz kolejny rozpatruje zatonięcie jachtu „Down North” Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich, przy czym to drugie zdarzenie miało miejsce teraz, podczas zimowania jachtu w szczecińskiej Marinie Miejskiej! Takie sytuacje – zatonięcia, a właściwie osiadnięcia na dnie basenu portowego jachtu czy statku przycumowanego przy nabrzeżu, na spokojnej wodzie, często pod nieobecność załogi, i to nie wskutek kolizji czy huraganu, a najczęściej błahego nie zamknięcia kingstonu – zdarzają się niestety w praktyce morskiej.

IMG 0365Szczecin, 10 lutego 2017 r.

Insytut Inżynierii Ruchu Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie wzbogacił się o nowy symulator. Polaris 7.5 – najnowszy sprzęt firmy Kongsberg – umożliwia profesjonalne szkolenia nawigacyjno-radarowe zarówno studentów nawigacji, jak i nawigatorów, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. To obecnie najnowocześniejszy tego typu symulator nawigacyjny w Polsce.
Podczas oficjalnego otwarcia, które odbyło się 9 lutego 2017 r. w Akademii Morskiej w Szczecinie, możliwości nowoczesnego symulatora poznali zaproszeni goście. Obok władz i pracowników Wydziału Nawigacyjnego AM oraz przedstawicieli firmy Kongsberg, producenta sprzętu, zjawili się przedstawiciele firm związanych z branżą morską oraz dziennikarze, którzy chętnie sprawdzali swoje możliwości w sterowaniu statkiem.

Jako przedstawiciele środowiska żeglarzy z satysfakcją informujemy, że sprawy bezpieczeństwa w jachtingu, a także w ogóle bezpieczeństwu kąpieli i uprawiania sportów wodnych na zachodniopomorskich akwenach, są jednym z ważniejszych zakresów naszego działania, jako Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, skupiającego w skali województwa 45 klubów i blisko 3,5 tys. żeglarzy. Bardzo dobrze wpisywały się w to m.in. organizowane przez nas w ubiegłych latach, wspólnie z Akademią Morską, cykliczne tematyczne konferencje środowiskowe „Bezpieczeństwo w jachtingu”. Takie ogólnopolskie konferencje organizuje też Pomorski Związek Żeglarski, ostatnia odbyła się 19 marca 2016 r. w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, pod hasłem „Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu”, byli też na niej przedstawiciele naszego Okręgu. Właśnie planujemy ponowne organizowanie takich wojewódzkich konferencji w Szczecinie, od 2017 roku, nadal wspólnie z naszą Akademią Morską, na temat bezpieczeństwa na wodzie, z udziałem odpowiednich służb, a także praktyków, żeglarzy i wodniaków, z uwzględnieniem specyfiki naszego regionu. 

Zał. 1.

Sz.P. Marek Tałasiewicz
Wojewoda Zachodniopomorski


Wyrażając podziękowanie za zaproszenie naszego przedstawiciela na naradę w dn. 25 czerwca 2014 r., poświęconą bezpieczeństwu kąpieli i uprawiania sportów wodnych na zachodniopomorskich akwenach, z satysfakcją informuję, że sprawy bezpieczeństwa w jachtingu są jednym z ważniejszych zakresów naszego działania, w co wpisują się m.in. organizowane przez nas, wspólnie z Akademią Morską, cykliczne tematyczne konferencje środowiskowe.

Tradycyjnym forum wymiany informacji i doświadczeń na temat aktualnych zagadnień bezpieczeństwa małych jednostek morskich, a w szczególności jachtów – żaglowych i motorowych, są „Konferencje bezpieczeństwa w jachtingu”, organizowane od lat w Szczecinie przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, przy współpracy z Akademią Morską.

Początek strony